Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja,
od godziny 18, co około godzinę przychodzą SMSy z firm pożyczkowych, z kodami weryfikacji do logowania w ich serwisach, przed chwilą też telefon z mojego banku (rzekomo) - zapytali o panią jakąśtam (nie o mnie w każdym razie), na prośbę o weryfikację z ich strony, czy na pewno są bankiem, rozłączył się.
Nie instalowałem ostatnio niczego na telefonie, nie klikałem w linki, nie wystawiałem na olx (ani nie podawałem nigdzie numeru telefonu). Przynajmniej tak mi się wydaje
Na ten moment przywróciłem telefon do ustawień fabrycznych, zmieniłem hasło w co ważniejszych serwisach/na mailu, zadzwoniłem do banku - oni twierdzą, że ten numer co dzwonił to nie ich, ustaliliśmy dodatkową weryfikację i gość mi sprawdził, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę (w BIKu? gdzieś jeszcze mógł to zrobić? z nerwów nawet nie spytałem xD)
Coś mi realnie zagraża? Powinienem jeszcze wykonać jakieś kroki? Czy po prostu ktoś robi błąd w numerze telefonu, próbując naciągnąć jak najwięcej chwilówek?

#security #bezpieczenstwo #hacking #banki
wołam @niebezpiecznik-pl a nuż coś poradzicie
  • 12
  • Odpowiedz
@Drzej: a nie możesz zadzwonić do tych firm? Niech sprawdzą czy nie mają Twoich danych. Ja tak miałem kiedyś w prowidencie. Okazało sie, że ktoś chyba przez pomyłkę podał mój numer. Zgłosiłem to i smsy przestały przychodzić.
  • Odpowiedz
@brakslow: do jednej czy dwóch bym zadzwonił, ale co godzinę przychodzą SMSy, za każdym razem z innego prodeventa, przecież nie obdzwonię wszystkich w kraju, że nie chcę lichwy XD
  • Odpowiedz
@brakslow: ten co się za bank podawał na pewno spytał o kogoś innego, a do tych pożyczkowych i tak już nie zadzwonię, bo mają infolinie do 19 albo do 20, ale w sumie dobry pomysł, spróbuję dodzwonić się gdzieś jutro
  • Odpowiedz
  • 3
@Drzej gdyby ktoś chciał wyłudzać kredyty, to na pewno nie podawałby twojego numeru telefonu. Obstawiam pomyłkę, ale dla bezpieczeństwa załóż sobie profil w BIK, wygeneruj raport i ustaw alerty o nowych zdarzeniach na koncie.
  • Odpowiedz
@brakslow: sami zadzwonili z jednej z tych pożyczek co wysyłała mi SMSy wczoraj, zanim ja gdziekolwiek zadzwoniłem, znowu pytali o babkę, powtarza się imię z wczorajszego telefonu, więc raczej ktoś pomylił numer, 8 razy

@FHA96: niby wiem, że nikt nie podałby mojego numeru, ale i tak mam pełne portki xD a o BIKu też już myślałem i ogarnę jak najszybciej
  • Odpowiedz
Znowu telefon, nie odebrałem, tylko oddzwoniłem, numer który się wyświetlił to numer na infolinię PKO BP. Babka z banku powiedziała że tego numeru nie dzwonią do nikogo, że mojego numeru nie mają w bazie, i że to próba wyłudzenia, pytała o akcent dzwoniącego (no ale nie odebrałem to nie wiem), i że ostatnio częsta sprawa xD wspaniale

wołam @brakslow bo byłeś zainteresowany rozwojem sprawy
  • Odpowiedz