Wpis z mikrobloga

@Kutafonix215:
Jakby extrapolować trend z tego wykresu o dwa lata to średnia cena za m2 powinna wynosić w okolicach 8 tys. zł. I pytanie czy tyle wynosi. Ciężko stwierdzić bo nie jest podane na tym wykresie czy to cena ofertowa czy transakcyjna, czy rynek pierwotny czy wtórny, czy może wszystko wymieszane.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rm-rf: No 0.5 m2 za miesięczne wynagrodzenie to rzeczywiście taniocha :) Bańka jest kolego i ceny będą dążyć do 1m2 za miesięczne wynagrodzenie, bo to jest normalna relacja. Z przedstawionych danych wynika, że ceny są przeszacowane około 50%. Sytuację zaburzają rekordowo niskie stopy procentowe, ale one też powodują, że się buduje na potęgę. Za kilka lat będziemy mieli ogromną nadpodaż mieszkań. I wtedy jakbyś chciał komuś sprzedać 1m2 za połowę
  • Odpowiedz
@pastibox: ale to nie chodzi o twoje subiektywne odczucie co jest "tanie". Patrzac na te dane bez emocji, mozna sie zaczac zastanawiac czemu te mieszkania drozeja tylko w takim tempie przy tych wszystkich dodatkowych czynnikach xD I zaznaczam tutaj, obecnie szukam mieszkania i marza mi sie spadki. To czego oczekuja akolici przecen to zolta linia grubo ponizej czarnej, a historycznie jeszcze tego nie mielismy.
  • Odpowiedz
@NocJestMistyczna: to sa szczegoly ktore mozesz wylowic z artykulu expandera jesli Ci na nich zalezy. W kazdym razie detale o ktorych wspomniales sa nieistotne do weryfikacji glownej informacji z tego wykresu - ceny mieszkan mocno podazaja za wynagrodzeniami od bardzo dawna
  • Odpowiedz
@pastibox: XDD
Poszukaj tam w Eurostacie ile metrów kwadratowych średnio przypada na Polaka i które mamy pod tym względem miejsce w Europie. Jak ostatnio sprawdzałem, to chyba było 28 do 40m Polak/Europejczyk, a miejsce zdaje się przedostatnie. No ale jak zaczekasz jeszcze kilka lat to bańka na pewno pęknie XD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Podly_Bzik: Kluczowe słowo na Polaka. Z tym że 2 mln Polaków dawno tu nie mieszka i jest tylko zameldowana, przez co wlicza się do takich statystyk. Rynki europejskie mają znacznie większą imigrację przez co mają większy zasób mieszkaniowy i na lokalsa będzie to więcej M2. Polska w najbliższym czasie będzie się bardzo wyludniać i nawet bez zbudowania żadnego mieszkania liczba M2 na mieszkańca będzie znacznie rosnąć.
  • Odpowiedz
@NocJestMistyczna: to sa zagregowane dane dla kilku miast. Mozesz to zweryfikowac korzystajac np danych gusu. Masz grafike @rm-rf i zupelnie niezalezna analize expandera z dokladnie tymi samymi wnioskami. Nie wiem jakiej wiekszej transparentnosci bys tu chcial. Wiem ze wszysy chcieliby spadkow i kukle swedza (bo ich nie ma), no ale sory, zycie i dane.
  • Odpowiedz
@Kutafonix215: Mnie kukle nie swędzą i podchodzę do rynku nieruchomości z ciekawością i totalnym #!$%@? więc wyluzuj ze swoimi teoriami spiskowymi. Odnoszę się po prostu do wykresu który przedstawiłeś i wyciągam z niego logiczne, jak mi się wydaje, wnioski. A sam śledztwa na danych GUSu nie zamierzam robić bo szkoda mi czasu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Kutafonix215: Jest jeden problem z tymi danymi. Aby utrzymać ta relacje potrzebna była obniżka stóp do rekordowego poziomu i odpompowanie rynku za pomocą 50% inwestorów którzy aktualnie kupują. To jest popyt tymczasowy i kupione przez nich mieszkania nie rozpływają się na rynku. Kierunek w którym podążą stopy procentowe znasz. Co się stanie z rynkiem jak Excel przestanie się zgadzać? Zniknie 50% sztucznego popytu i dodatkowo przejdzie on na stronę podażową
  • Odpowiedz
@NocJestMistyczna: Wracajac jeszcze do 2006, chyba malo osob pamieta jak to wtedy wygladalo (sam mialem z 15lat). Patrzac na szybko, mielismy wtedy ~15proc bezrobocie, gospodarka PL dopiero sie rozkrecala po wejsciu do unii. Od tamtego czasu pensje polakow dopiero zaczynaly sie rozpedzac i gonic zachod. Chyba nie trudno dojsc do wniosku ze w kraju gdzie jest bardzo malo osob sensownie zarabiajacych, bedzie ogromna rozbieznosc miedzy srednia cena metra mieszkania a
  • Odpowiedz
@Kutafonix215: No właśnie nie bardzo ta teoria się klei z tym wykresem. Niestety nie ma części sprzed 2006, ale z tego co jest można mocno podejrzewać że ta relacja wynagrodzeń do metra była także zbieżna mocno przed 2006 rokiem i dopiero wybiła na chwilę po wejścia do uni.

Chyba nie trudno dojsc do wniosku ze w kraju gdzie jest bardzo malo osob sensownie zarabiajacych, bedzie ogromna rozbieznosc miedzy srednia cena
  • Odpowiedz