Wpis z mikrobloga

W czerwcu poprosiłem NFZ o informacje na temat liczby hospitalizacji w związku z COVID z rozbiciem na poszczególne miesiące i wiek pacjentów. Otrzymałem dane są za cały rok 2020 oraz za marzec i kwiecień 2021. Do otrzymanych danych dodałem informacje o liczbie ludności wg wieku z GUS by ocenić jak się ma liczba hospitalizacji danego rocznika do liczby ludności.

W poniższej tabelce każdy może sprawdzić ile hospitalizacji dotyczyło ludzi z jego rocznika.

W sumie wg danych które uzyskałem z NFZ w Polsce było około 360 000 hospitalizacji związanych z COVID, a sprawdzałem to również trochę po to by móc porównać to z liczbą ciężkich NOP po szczepieniach. No i do dziś zgłoszono 2 165 na 34 334 259 szczepień.

PS: W danych NFZ brak jest części fali ze stycznia i lutego 2021 więc dwie ostatnie kolumny należy traktować w charakterze "nie mniej niż".

PPS: Uprzedzając trochę zarzut typu "a bo w Polsce statystyki NOP są niedoszacowane!!!111oneoneone" pragnę zauważyć że o ile liczba szczepień jest porównywalna z liczbą populacji o tyle liczba hospitalizacji związanych z COVID jest 166 razy większa i jak chcesz podnieść taki argument by dowodzić że szczepienia są gorsze niż choroba, to udowodnij że jesteś w stanie znaleźć brakujące kilkaset tysięcy hospitalizacji rzekomo powodowane szczepionkami.

#maniacstats #covid19 #koronawirus #szczepienia #covid19stats
maniac777 - W czerwcu poprosiłem NFZ o informacje na temat liczby hospitalizacji w zw...

źródło: comment_16277399322FtaV8chnZi2fVJXgJLBt5.jpg

Pobierz
  • 22
@Rabusek: To suche dane. Pochodzą one ze szpitali i NFZ też je tylko agreguje bo jest płatnikiem. Można się zastanawiać skąd się bierze ta górka z przodu, ale jeżeli zakładasz ich fałszerstwo na poziomie centralnym to w mojej ocenie w szuryzmy uderzasz.

Osobiście widzę trzy najbardziej prawdopodobne przyczyny tej górki:
- Chory rodzić hospitalizowany razem z dzieckiem mimo iż dziecko hospitalizacji faktycznie nie potrzebowało.
- Najmłodsze dzieci są hospitalizowane częściej z
@maniac777: no tak, ale jeśli np. pacjent miał, załóżmy dla przykładu, w swojej historii POChP, lub coś podobnego, to czy wylądowanie w szpitalu z niewydolnością oddechową i pozytywny wynik na covid, to koronawirus jest przyczyną hospitalizacji?
@fukinloner: Nie jestem pewien do czego dążysz. Pytając o hospitalizacje chciałem zdobyć kilka informacji. Między innymi chciałem wiedzieć jak bardzo COVID przyczynił się do przeciążenia systemu ochrony zdrowia. Tak więc pacjent z chorobą przewlekłą który w przebiegu COVID choćby dostaje jej zaostrzenia i trafia do szpitala (przypuszczam że to i tak zjawisko marginalne) to jest to hospitalizacja która jak najbardziej była w obszarze moich zainteresowań gdy zadawałem pytanie.

Jeszcze tak dla
przypuszczam że to i tak zjawisko marginalne


@maniac777: błędnie https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/clinical-care/underlyingconditions.html

to jest to hospitalizacja która jak najbardziej była w obszarze moich zainteresowań gdy zadawałem pytanie.

więc twoja amatorska analiza nie ma specjalnej wartości w kontekście koronawirusa, może poza tym, że widać tutaj od dawna znaną charakterystykę dotyczącą niezwykle stromego wzrostu ryzyka wraz z wiekiem dla covid ale nie tak jasno jak w profesjonalnych opracowaniach, bo wiadomo, że ilość wszystkich hospitalizacji w
błędnie


@fukinloner: Z moich obserwacji wynika że jest to założenie uprawnione. Na oddziale COVIDowym widziałem wyłącznie ludzi z niewydolnością oddechową. Tak, były osoby na przykład z cukrzycą czy nadciśnieniem, ale to nie z powodu cukrzycy czy nadciśnienia trafiali na oddział. Natomiast jak masz takie przeświadczenie to oczywiście możesz próbować wydobyć taką informację z NFZ choć prawdopodobnie będzie nie do oddzielenia od takich przypadków jak przypadek mojej mamy.

więc twoja amatorska analiza
@maniac777: mógłbyś jeszcze sprawdzić średnią długość hospitalizacji? I ilość wezwanych karetek? Niektórzy lubią wyciągać suchą liczbę hospitalizacji w momencie fal i uważać że nic złego się nie działo skoro liczba hospitalizacji spadała. A ludzie umierali z powodu skupienia się na pacjentach covidowych.

Mógłbyś wyodrębnić dane które były by kontrargumentem na takie tezy?
@Grewest: Właśnie też się spotkałem z takim argumentem jakiś czas temu i też zastanawiałem się nad tym czy nie zapytać o przeciętną długość hospitalizacji w 2019 oraz przeciętną długość hospitalizacji związanej z COVID w 2020/2021. Z drugiej strony za jakiś czas chcę zapytać o aktualizację danych z tego wpisu tylko czekam aż na moim koncie pacjenta pojawi się moja własna hospitalizacja bo to będzie oznaczało że wtedy pewnie NFZ będzie już