Wpis z mikrobloga

Jak ocenilibyście wejścia na Świnicę przez Zawrat pod względem trudności dla osoby, która ma lekki lęk przed ekspozycją? Wiem, że od DS5 jest dosyć łatwo na sam Zawrat, a później? Preferowałbym wejście od Czarnego Stawu, ale trochę się obawiam po obczajeniu filmików. Z rzeczy gdzie jest jakakolwiek trudność do tej pory zaliczyłem Szpiglasowy Wierch (raczej luzik) oraz Kościelec (technicznie spoko, jednak był moment przed samym szczytem gdzie czułem się niekomfortowo). Staram się podnosić sobie trudność z roku na rok, ale nie wiem czy to nie będzie za dużo dla mnie na ten moment.

#tatry #gory
  • 13
@Kacper36: Szlak Zawrat - Świnica to imo jeden z trudniejszych w PL Tatrach. Są momenty ekspozycji plus wejście kominem. Co prawda dużo gorzej się schodzi niż wchodzi, ale wciąż
są wymagające miejsca :) Lepiej się spróbować wchodząc od strony Kasprowego. Na przetarcie wziąłbym raczej taką Przełęcz pod Chłopkiem :)
Szlak jest jednokierunkowy tylko Zawrat - Świnica. Osobiście nie odczułem żadnej ekspozycji ale jak miejscami się człowiek odwróci, to jest gdzie spaść. Technicznie najcięższe dla mnie było wejście już na sama Swinice szedłem tez przy wietrze w porowach do 70 km/h. Także w porównaniu do Koscicela ta końcówka jest trudniejsza. Reszta umiarkowanie, fajna frajda. Chyba najlepsza opcja byłoby wejście na Zawrat od gasienicowej to jest w miarę przyjemny szlak (PRZY DOBRYCH WARUNKACH).
@ksaler: Co ty mówisz? Przełęcz pod chłopkiem jest jednym z najtrudniejszych szlaków w Tatrach polskich, na równi z Orla. Szlak nie jest miejscami ubezpieczony, a na Zawrat - Świnice łańcuchów nie brakuje.
Co ty mówisz? Przełęcz pod chłopkiem jest jednym z najtrudniejszych szlaków w Tatrach polskich, na równi z Orla.


@racer1714: tak, naczytałem sie takich rzeczy przed wizytą na Chłopku, a potem się zawiodłem :) Gdzie Chłopkowi do Orlej? Tam jest jedno miejsce na zakręcie z ekspozycją gdzie trzeba się złapać za łańcuch. A reszta,imo ma swinice dużo trudniej z zawratu...
@ksaler: Nooo nieee, zdecydowanie Zawrat - Swinica, a przełęcz pod chłopkiem, dwie różne rzeczy. No ale postrzeganie szlaków jest subiektywne. Jednak w internecie opinia jest taka jak wyżej przestawiłem.