Wpis z mikrobloga

Mam zupełnie serio prośbę i dlatego poproszę bez hejtów, heheszków czy tradycyjnego "chodzi o to żeby szwagier zarobił".

Chodzi mi o Pałac Saski. Przeczytałem wypowiedź Kryśki, która jak rozumiem reprezentuje jakiś sposób myślenia o Pałacu Saskim przez środowisko PiS.

Czy ktoś może może mi serio wyjaśnić symbolem jakich wydarzeń, dat i pamięcią czego jest ten nieszczęsny Pałac Saski?

Dla mnie zawsze to była drugorzędna poniemiecka kamienica, zasadniczo kompletnie przebudowana przez Rosjan, która robiła za budynek z mieszkaniami czy biurami na wynajem.

To nie jest jakiś Piastowski zamek, siedziba Jagiellonów, miejsce koronacji czy np. pochówku władców. O po prostu taki "II ligowy" budyek w Warszawie, trochę na wyrost nazywany pałacem. Rezydencją króla był krótko i to za Augusta II i III, umówmy się nie byli to nasi najlepsi i najpotężniejsi władcy :) Plus była to ich całkowicie prywatna rezydencja, a nie oficjalna siedziba króla.

O co więc ta walka? :)

#neuropa
#4konserwy
#historia
Pobierz RageKageDwa - Mam zupełnie serio prośbę i dlatego poproszę bez hejtów, heheszków czy ...
źródło: comment_1627364104lcrJYqTvW5alcW0TE9azuQ.jpg
  • 22
@dertom: nie no ja właśnie nie o względy polityczne czy "chęć kradzieży" pytam tylko zupełnie serio chciałbym wiedzieć co Kryśka ma na myśli pisząc o tym jaki to jest symbol. Ja rozumiem, że może nic "większego" nie ma do odbudowy - bo po prostu najważniejsze rzeczy odbudowano. Natomiast zupełnie jako polak czy mieszkaniec warszawy nie czuję jakiegoś emocjonalnego stosunku do tego pałacu. Tam - w moim osobistym przekonaniu - historycznie nic
@Jones_Indy: właśnie dlatego caly hype na pałac mnie dziwi, w sumie jakaś tam rezydencja, najbardziej znana z tego, że kiedyś kupili niemcy i #!$%@? na wysoki połysk, później ruscy zrobili z tego normalne biura i mieszkania. Tam historii Polski jest mniej niż w wielu kamienicach czy budynkach użyteczności publicznej jakich jest pełno w Warszawie. A Kryśka pisze o tym jakby to był drugi Wawel.
@RageKageDwa: Pałac Saski będzie odbudowany w jednym celu. Zostanie pod niego przeniesiony pomnik Poniatowskiego, dzięki czemu w reprezentacyjnym miejscu w Warszawie bez kontrowersji zwolni się miejsce pod pomnik któregoś Kaczyńskiego. Tako rzekłem.
@RageKageDwa: Rebe, tak szczerze mówiąc to wydaje mi się, że o ile core planu odbudowy tej rezydencji ma w sobie trochę sensu, jej wartość historyczna jest kwestionowana, ale jednak jest - tak myślę, że chodzi tutaj o coś bardzo prostego, a jednocześnie typowego dla stylu uprawiania rządu przez PiS.

Wynaleźli sobie jakąś inwestycję, która choć sprawiała pozory sensowności - by następnie obleźć ją jak plaga pijawek, szukając miejsca w które
To po prostu był "biurowiec" i tyle.


@RageKageDwa: Rzecz w tym że nie był. Piszę jako nie warszawiak. To tam umieszczono symboliczny grób Nieznanego Żołnierza. Sama Kolumnada była na tyle ikoniczna, że nawiązano do niej przy socrealistycznym powojennym gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Saskiego i Bruhla nie odbudowano bo to był teren wojska. BOS nie miał tam co robić. @mnik1: Owszem to jest Miś Pisu i maszynka do wydawania kasy jak Centralny