Wpis z mikrobloga

  • 28
1360 + 1 = 1361

Tytuł: Cichy Don
Autor: Michaił Szołochow
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 83-7018-001-9
Ocena: ★★★★★★★★★

Opisuje życie Kozaków na przełomie XIX i XX wieku. Obfituje w opisy przyrody oraz ginących zwyczajów kozaczyzny. Wątki obyczajowe opisane są na tle zmagań politycznych, związanych z I wojną światową i próbami stworzenia państwa niepodległej kozaczyzny. Postać głównego bohatera, Grigorija Melechowa, jest autentyczna. Wzorem dla niej był jeden z przywódców dońskiej kozaczyzny, Charłampij Jermakow.


W 1965 roku Szołochow został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie literatury za „siłę artystyczną i prawdziwość epopei o dońskim kozactwie w przełomowych dla Rosji czasach”. Wg mnie w pełni zasłużenie.

Jest to powieść o miłości z burzliwą historią Rosji w tle. Takie trochę "Przeminęło z wiatrem", ale wersja kozacka ;)
Poznajemy dzieje nie tylko Melechowa, ale też i jego rodziny, sąsiadów, przypadkowych zgrzybiałych staruszek czy pijaków. Tak samo jak właśnie w "Przeminęło z wiatrem" na początku mamy sielskie życie, tutaj są to zaciszne chutory, romanse i łowienie ryb na Donie. Wszystko to zostaje przerwane przez burzliwą sytuacją w kraju oraz wojnę.

Nie ma tu płaskich i nijakich postaci. Melechow i jego najbliżsi to ludzie z krwi i kości, którzy usiłują utrzymać się na powierzchni w tej wojennej zawierusze. Poznajemy ich codzienne życie, zwyczaje, wierzenia i zabobony. Autor przepięknie opisał jak niektóre wybory przed którymi stawia nas życie są tak naprawdę pozorne, bo cokolwiek byśmy zrobili i tak będzie źle.

Powieść jest nieco nierówna, znawcy literatury do dzisiaj sprzeczają się czy Szołochow jest aby na pewno twórcą całego dzieła. Jak na tak zatwardziałego komunistę w książce nie ma jakiejś oszałamiającej propagandy (albo ja jej po prostu nie zauważyłam). Mi jedynie przeszkadzały nieco rozwlekłe opisy działań wojskowych.

9/10 to ocena za 1 tom, pozostałe to mocne 8/10.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki #literaturarosyjska
rassvet - 1360 + 1 = 1361

Tytuł: Cichy Don
Autor: Michaił Szołochow
Gatunek: lit...

źródło: comment_1627314646arun0RTqEKkcGFIAkCIqay.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rassvet: Jak z sowiecką propagandą, czy bardzo razi w oczy? Kończę "Kontrę" Józefa Mackiewicza i chciałbym pozostać w dońsko-kozackich klimatach, ale wybór jest raczej niewielki.
  • Odpowiedz