Wpis z mikrobloga

Hej mam prawdopodobnie trochę głupie pytanie ale nie do końca rozumiem dlaczego dzieje się tak a inaczej.
Mam wentylator sterowany przez mosfet IRL540N.
Próbuję tym sterować przez pin mikrokontrolera. Jest to część większego schematu, reszta działa ale z tym cholerstwem mam problem.

1) Działa na płytce stykowej, nie działa na polutowanej płytce uniwersalnej.
2) Działą na płytce stykowej, działa na polutowanej płytce uniwersalnej.

Na płytce uniwersalnej, a prototypowej są dwa różne tranzystory, tzn. ten sam model ale dwa różne egzemplarze.
Co tutaj jest nie tak? Ewentualnie jak to zidentyfikować? Czy uszkodzony mosfet działałby tak częściowo?
VCC 12V
R1 300 Ohm
R2, R3 10K Ohm

#elektronika
Pobierz bielu000 - Hej mam prawdopodobnie trochę głupie pytanie ale nie do końca rozumiem dla...
źródło: comment_1627279704Pal9Abef2lY3ug2yaNuIyu.jpg
  • 2
@bielu000: Nie napisałeś jakim napięciem steruje mikrokontroler na wyjściach i ile prądu potrzebuje ten wentylator. Tranzystor IRL540 ma napięcie sterujące bramką określone na "od 2V do 4V". W większości przypadków pewnie się otworzy przy napięciach bliższych tych 2V, szczególnie dla niskich prądów drenu, jednak może ci się trafić egzemplarz który będzie miał napięcie Ugs bliższe tym górnym widełkom, a jeśli dodatkowo ten wentylator potrzebuje trochę więcej prądu to już prawie na