Wpis z mikrobloga

Przelot ISS sfotografowany teleskopem zamocowanym na głowicy posiadającej funkcję podążania za satelitami. W końcu udało mi się rozgryźć kwestię dokładności śledzenia i utrzymać stację poruszającą się z prędkością 7 km/s w malutkim polu widzenia (około 1/3 średnicy Księżyca) przez kilka minut.
Stacja przelatywała prawie dokładnie nad głową, w najbliższym punkcie znajdowała się w odległości 430 kilometrów. Jedna sekunda filmu to około 24 sekundy w czasie rzeczywistym.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / sklep z wydrukami fotek

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #iss #fotografia #mojezdjecie
namrab - Przelot ISS sfotografowany teleskopem zamocowanym na głowicy posiadającej fu...

źródło: comment_1627220871pZZDOIU2X6S4WBA8n5blqb.jpg

Pobierz
  • 115
@blutusz: Kamerka ma rozdzielczość 20 megapikseli (5496x3672), więc rozdzielczość nie jest problemem. Chodzi bardziej o to, że stacja jest raczej małym obiektem, jej obraz na sensorze ma rozmiar około pół milimetra. Na pełnej klatce byłaby ledwo dostrzegalnym punktem.
Ile chłodzenie daje kamerce?

@sorek: W przypadku fotografii Układu Słonecznego (ekspozycje rzędu kilku-kilkunastu ms) nie daje nic, bo w takim czasie ilosć szumu termicznego odkładającego się na matrycy jest praktycznie zerowa, nie ma czego usuwać.
Ze Śląska, z ogródka pod moim domem :-)

Teleskop Celestron Edge 9,25", kamerka ZWO ASI183MM


@namrab:

Zrobiłoby różnicę jakbyś to nagrywał z miejsca gdzie powiedzmy w promieniu 10km nie ma żadnego źródła światła? Czy raczej zanieczyszczenie światłem sztucznym w takim "wąskim" kadrze nie jest problemem?

Albo z powiedzmy ~2500m npm?
@Morf: ISS jest tak jasna, że zanieczyszczenie światłem nie wpływa na jej obserwacje. Ekspozycję w kamerze trzeba ustawić w ten sposób, że nawet o zmierzchu tło wychodzi całe czarne.
Wysokość na pewno by pomogła, bo zostawilibyśmy dużą ilość atmosfery pod sobą i zdjęcia wychodziłyby mniej zniekształcone. Jest to zresztą główny powód, dlaczego profesjonalne obserwatoria astronomiczne budowane są na wysokich szczytach.