Wpis z mikrobloga

Powiedzmy że planuję w niedalekiej przyszłości przeprowadzić się na stałe* do Norwegii i stać się pełnoprawnym obywatelem (czyli takim między innymi żebym już mógł korzystać w pełni z publicznej służby zdrowia oraz żeby mnie nikt nie mógł już wyrzucić z tego kraju jakby wybuchły jakieś spore konflikty na świecie czy jakiś inny syf się zaczął dziać).

Teraz jakie mam nie jasności:

1. Czy takim kimś zostaję już jak uda mi się uzyskać fødselsnummer czy o taki status (obywatela) mogę się starać dopiero po 3 (albo 5?) latach stałego przebywania w Norwegii

2. Jakbym sobie znalazł jakiś norweski różowy pasek, która by się chciała hajtnąć to wtedy ten okres jakoś się nie skraca?

3. Załóżmy że całą przygodę zacznę od wjazdu już z ugraną pracą z umową na dwa lata itd., ale po dwóch latach, chciałbym pracować tylko częściowo tzn., przez 6 miesięcy, a później, na zimę, na 5 miesięcy, wylatywać do innego kraju, gdzie jest cieplej - czy nadal będzie mi się to liczyć jako pełnoprawny rok do tych 3/5 lat wymaganych?

#norwegia
  • 12
@j38acpls to co napisałem jest na obywatelstwo, czyli paszport. Jeśli chodzi o prawa do pełnego leczenia itd to wystarczy fodselsnummer do którego nie musisz mieć żadnego stażu ani testów.

A jeśli masz zamiar się ożenić z Norweżką to i tak twój związek musi być 7 letni żeby skracał ten wymóg 7/10 do 3/10.
pozwolenie na pobyt dostaniesz prawdopodobnie beztermino


@Popularny_mis: Bezterminowo pod warunkiem że masz cały czas pracę. Jeżeli się zwolnisz lub stracisz pracę to możesz przebywać na terenie Norwegii legalnie do 6ciu miesięcy bez pracy. Po 5 latach od uzyskania stałego numeru personalnego i pracowania (lub studiowania) można się starać o status stałego rezydenta. Status ten pozwala Ci mieszkać w Norwegii bezterminowo nawet jeżeli nie masz pracy.
A jest to prawdą że o pozwolenie na stały pobyt i później obywatelstwo nie mogą się starać osoby żyjące w norwegii na jakimkolwiek zasiłku?
@Serchio: Super dzięki! Czyli jak dobrze zrozumiałem mój plan z pkt. 3 dałby radę gdybym tylko miał pewność, że uda mi się zaraz znaleźć pracę, po tej 5 miesięcznej przerwie, i tak co rok.