Wpis z mikrobloga

"Od 2035 będzie obowiązywał zakaz rejestrowania samochodów spalinowych na terenie UE".

Pobawimy się w przewidywania co się stanie ze spółkami typu BP, Orlen itp. w Europie?
Ja zacznę: moim zdaniem to fundusze inwestycyjne będą co roku ograniczać swoje pakiety w tych spółkach które >70% swoich dochodów mają ze sprzedaży paliwa oraz wydobywania i rafinacji ropy.

Ktoś ma inne zdanie? Chętnie poczytam

#gielda
  • 18
@FutureFewtch: paliwo było, jest i będzie. Przecież olej napędowy i beznzyna nie są używane jedynie do tankowania starych golfów. Produkcja paliw z ropy to ogromny przemysł w skali tak świata, jak i poszczególnych regionów. Do tego dochodzi istniejąca, bogata infrastruktura. Te zmiany, jeśli nadejdą, to będą nadchodziły bardzo, bardzo powoli, ale i tak nie sądzę, by benzyna, czy olej napędowy całkowicie zniknęły z powszechnego użytku. Żadna dyrektywa UE nie sprawi, że
@kRz222: Koncerny paliwowe to nie tylko część rafineryjna ale i petrochemiczna. A bez tej drugiej to trudno sobie wyobrazić całą produkcję tworzyw sztucznych wszelkiego rodzaju.

Dla firm chemicznych w stylu INEOS czy BASF nikt nie wieszczy kasandrycznych wizji, więc nawet jeśli rafinacja zostanie mocno ograniczona, to koncerny sobie poradzą.
@user48736353001: chodzi mi o to, że zyski zostaną ograniczone przez co wycena akcji spadnie i fundusze zaczną się wycofywać i się zrobią spadki na cenach akcji. Ale potem trend się odwróci i pewnie większość tych firm zmieni swój biznesplan typowo na dostarczanie surki dla produkcji plastiku i innej chemii ale to już nie będą takie zyski jak do tej pory

edit: ale generalnie to się z tobą zgadzam
@FxJerzy: być może, ale patrząc na ile ile starych, kopcących diesli z powycinanymi dpfami jeździ dzisiaj po naszych drogach to jestem przekonany, że samochody z silnikami spalinowymi szybko nie znikną.
chce na starość się powozić w jakimś klasycznym v8


@FutureFewtch: za 15 lat to na niekwestionowane 100% będzie pełna autonomie w autach, więc na starość to sobie kimniesz przez drogę i cię obudzi na miejscu - dziadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
patrząc na ile ile starych, kopcących diesli z powycinanymi dpfami jeździ dzisiaj po naszych drogach


@Majku_: Wiesz jak się to skończy? Na wjeździe do miast ustawią się panowie i będą sprawdzać czy spełnia normy i to nie to że nie wjedziesz, nie spełnia norm to złomowanie (ewentualnie odholowanie z miejsca) i to na koszt właściciela i mandat za trucie obywateli województwa/powiatu/miasta. To tak w trochę dalszej przyszłości ale do tego zmierzamy.
@FxJerzy: to chyba w bardzo dalekiej przeszłości :)
Dzisiaj nie dość, że na rogatkach nikt nie stoi, to jeszcze te ulepy przechodzą jakoś przeglądy. Mieszkam w Białymstoku, nie dalej jak kilka dni temu jechałem za jakimś starym VW Polo II, czyli z przełomu lat 80/90. Samochód był biały, ale z tyłu dość brudny. Gdy ruszał spod świateł, ciągnął za sobą chmurę gęstego, czarnego dymu. Pomijając stan techniczny i wszechobecną rdzę tego
@FxJerzy: no przecież napisałem wyżej, że w takich miastach jak Berlin właśnie to się już dzieje :) Niemniej nie sądzę, by z takim samym powodzeniem działało to wszędzie, lub prawie wszędzie na obszarze UE, włączając w to średnie i małe miasta, nie mówiąc już o prowincjach.
Niewykluczone, że się mylę i szybciej, niż komukolwiek się wydaje, zobaczymy kres silników spalinowych na naszych drogach :)