Wpis z mikrobloga

Kupiłem sobie używaną część do auta od gościa na ruskim forum. Część kosztowała 20usd, za przesyłkę przelałem mu kolejne 20usd. Jakie opłaty czekają mnie na cle? Czy VAT zapłacę od 20 czy 40 USD?
#clo
#zakupyzchin
#pocztapolska
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jotpol: To już UC zdecyduje czy weźmie z deklaracji czy poproszą cię o potwierdzenie, wtedy potwierdzenie zakupu z PP będzie wystarczające. Aktualnie przez to co się dzieje po 1.07 to loteria.
  • Odpowiedz
@Andczej:

wcale nie bzdura, jakiś czas temu zamawialiśmy z Chin optykę do wiatrówki, na paczce było to opisane jako telescope i cena deklarowana 1 cent, która nie pokrywała się z tym, ile rzeczywiście zapłaciliśmy. Tak więc paczka zwróciła uwagę celników.

Dostaliśmy pismo o przedstawienie dowodu zakupu, wartość pokrywała im się z ogólną wartością rynkową, więc na podstawie naszego "paragonu" naliczyli podatek od samej wartości przedmiotu (na szczęście była zbyt niska
  • Odpowiedz
@moll: Fajnie że odpisujesz sobie na podstawie jednego swojego doświadczenia. Realia są inne odsyłam do ustawy o podatku od towarów i usług.

na szczęście była zbyt niska na dodatkową opłatę celną


Przy zamówieniach wysyłkowych ta wartość to 0.01
  • Odpowiedz
@Andczej: aż zajrzałam i mi to wygląda na podwójne opodatkowanie usługi kurierskiej w takim układzie...

płacę firmie X za dostawą dajmy na to z Chin do Polski. Więc firma X płaci podatki za to u siebie. Firma X, jeśli nie ma swojej sieci kurierskiej rozbudowanej na całej trasie paczki, ma podpisane umowy o współpracę z innymi firmami kurierskimi po drodze, więc z nimi rozlicza się na podstawie podpisanych umów i
  • Odpowiedz
@moll: Co za bzdurne i błędne założenie.

Jaki w związku z tym sens płacenia od całość tej kwoty


- bo tak wskazuje ustawa
- bo VAT płacisz za wszystko
- bo jest to "bat" na Januszy którzy płaciliby grosze za przedmiot a resztę w formie opłaty za transport
  • Odpowiedz
@Andczej:

- bo jest to "bat" na Januszu którzy płaciliby grosze za przedmiot a resztę w formie opłaty za transport


w takim przypadku mają prawo naliczyć podatek nie od wartości z dowodu zakupu, a od średniej ceny rynkowej, którą mają w swoich "tabelkach". Mogą tak zrobić nawet w obrocie krajowym, jeśli za tanio kupisz ziemię albo samochód

Dlaczego moje założenie jest bzdurne i błędne? Bo nie podoba mi się traktowanie
  • Odpowiedz
@moll: Nie, zwyczajnie zakładasz sobie błędnie rzeczy i z tego wyciągasz bzdurne rzeczy.

Kurde bo już nie mogę - jakie ma znaczenie ewentualne opłacenie podatku na terenie innego kraju (poza krajami UE) skoro VAT jest podatkiem lokalnym? XD
  • Odpowiedz
@Andczej: OK, to może inaczej... VAT za dostawę płacę w kraju, w którym przesyłka ruszyła w drogę, czy w kraju destynacji? Bo dla mnie to nie ma sensu, że wykupuję usługę z kraju X do Y i na tym etapie nie mam informacji, czy mam w to wliczony VAT, czy sama go odprowadzam przy dostawie i na jakiej podstawie...

I to niezależnie, czy przesyłką obracał jeden dostawca, bo jest to
  • Odpowiedz
@moll:
VAT płacisz tutaj i wali ciebie to czy Chińczyk płacił jakieś podatki u siebie czy nie.

nie mam informafji, czy mam w to wliczony VAT


oczywiście że masz
  • Odpowiedz
@Andczej:

oczywiście że masz


gdybym miała, to nie okazywałoby się dopiero na etapie urzędu celnego, czy będę to doliczać, tak jak u Ciebie, czy nie będą, tak jak to było u mnie, bo przewoźnik pobrał za to janosikowe i opłacił
  • Odpowiedz
@moll: Przecież zamawiając np z Chin z góry jest to wiadome, nie wiem czego można tutaj nie rozumieć. To że kiedyś tam zostało ci to zwolnione to zwykły fart i niechęć urzędnika do opodatkowania (szkoda czasu na tanie rzeczy) normalnie KAŻDE zamówienie ma być opodatkowane.
  • Odpowiedz
@Andczej: jak widać nie jest to oczywiste, dlatego dopytuję, skoro Ty to wiesz...

dobrze, to, że każde zamówienie ma być opodatkowane to wiem, za to nie wiem kiedy i w jakim zakresie w takim przypadku ja odpowiadam za odprowadzenie podatku za transport, skoro część firm transportowych zrobi to za mnie, bo mi to doliczy do całościowej kwoty za swoje usługi, a część nie
  • Odpowiedz
@moll: nie mam czasu na pisanie elaboratu na temat rozliczania przesyłek przez agencje celne firm kurierskich i wszelakich ich opłat za pośrednictwa, za duży temat. Wszystko dowiesz się kierując pytania bezpośrednio.
  • Odpowiedz
@Andczej:
Kiedyś w UC i US mieli zasadę, że nie ściąga się podatku jeżeli koszt jego uzyskania jest wyższy niż należna kwota. Dlatego właśnie drobnica o niskiej wartości przechodziła bez naliczania VAT-u i cła (o ile się należało), bo koszty obsługi byłyby większe niż ewentualny podatek.
Niestety teraz mają naliczać nawet jak koszty będą większe niż zysk.
  • Odpowiedz