Wpis z mikrobloga

@jotpol: To już UC zdecyduje czy weźmie z deklaracji czy poproszą cię o potwierdzenie, wtedy potwierdzenie zakupu z PP będzie wystarczające. Aktualnie przez to co się dzieje po 1.07 to loteria.
  • Odpowiedz
@Andczej:

wcale nie bzdura, jakiś czas temu zamawialiśmy z Chin optykę do wiatrówki, na paczce było to opisane jako telescope i cena deklarowana 1 cent, która nie pokrywała się z tym, ile rzeczywiście zapłaciliśmy. Tak więc paczka zwróciła uwagę celników.

Dostaliśmy pismo o przedstawienie dowodu zakupu, wartość pokrywała im się z ogólną wartością rynkową, więc na podstawie naszego "paragonu" naliczyli podatek od samej wartości przedmiotu (na szczęście była zbyt niska na
  • Odpowiedz
@moll: Fajnie że odpisujesz sobie na podstawie jednego swojego doświadczenia. Realia są inne odsyłam do ustawy o podatku od towarów i usług.

na szczęście była zbyt niska na dodatkową opłatę celną


Przy zamówieniach wysyłkowych ta wartość to 0.01
  • Odpowiedz
@Andczej: aż zajrzałam i mi to wygląda na podwójne opodatkowanie usługi kurierskiej w takim układzie...

płacę firmie X za dostawą dajmy na to z Chin do Polski. Więc firma X płaci podatki za to u siebie. Firma X, jeśli nie ma swojej sieci kurierskiej rozbudowanej na całej trasie paczki, ma podpisane umowy o współpracę z innymi firmami kurierskimi po drodze, więc z nimi rozlicza się na podstawie podpisanych umów i stawek
  • Odpowiedz
@moll: Co za bzdurne i błędne założenie.

Jaki w związku z tym sens płacenia od całość tej kwoty


- bo tak wskazuje ustawa
- bo VAT płacisz za wszystko
- bo jest to "bat" na Januszy którzy płaciliby grosze za przedmiot a resztę w formie opłaty za transport
  • Odpowiedz
@Andczej:

- bo jest to "bat" na Januszu którzy płaciliby grosze za przedmiot a resztę w formie opłaty za transport


w takim przypadku mają prawo naliczyć podatek nie od wartości z dowodu zakupu, a od średniej ceny rynkowej, którą mają w swoich "tabelkach". Mogą tak zrobić nawet w obrocie krajowym, jeśli za tanio kupisz ziemię albo samochód

Dlaczego moje założenie jest bzdurne i błędne? Bo nie podoba mi się traktowanie podatnika
  • Odpowiedz
@moll: Nie, zwyczajnie zakładasz sobie błędnie rzeczy i z tego wyciągasz bzdurne rzeczy.

Kurde bo już nie mogę - jakie ma znaczenie ewentualne opłacenie podatku na terenie innego kraju (poza krajami UE) skoro VAT jest podatkiem lokalnym? XD
  • Odpowiedz
@Andczej: OK, to może inaczej... VAT za dostawę płacę w kraju, w którym przesyłka ruszyła w drogę, czy w kraju destynacji? Bo dla mnie to nie ma sensu, że wykupuję usługę z kraju X do Y i na tym etapie nie mam informacji, czy mam w to wliczony VAT, czy sama go odprowadzam przy dostawie i na jakiej podstawie...

I to niezależnie, czy przesyłką obracał jeden dostawca, bo jest to jakiś
  • Odpowiedz
@moll:
VAT płacisz tutaj i wali ciebie to czy Chińczyk płacił jakieś podatki u siebie czy nie.

nie mam informafji, czy mam w to wliczony VAT


oczywiście że masz
  • Odpowiedz
@Andczej:

oczywiście że masz


gdybym miała, to nie okazywałoby się dopiero na etapie urzędu celnego, czy będę to doliczać, tak jak u Ciebie, czy nie będą, tak jak to było u mnie, bo przewoźnik pobrał za to janosikowe i opłacił
  • Odpowiedz
@moll: Przecież zamawiając np z Chin z góry jest to wiadome, nie wiem czego można tutaj nie rozumieć. To że kiedyś tam zostało ci to zwolnione to zwykły fart i niechęć urzędnika do opodatkowania (szkoda czasu na tanie rzeczy) normalnie KAŻDE zamówienie ma być opodatkowane.
  • Odpowiedz
@Andczej: jak widać nie jest to oczywiste, dlatego dopytuję, skoro Ty to wiesz...

dobrze, to, że każde zamówienie ma być opodatkowane to wiem, za to nie wiem kiedy i w jakim zakresie w takim przypadku ja odpowiadam za odprowadzenie podatku za transport, skoro część firm transportowych zrobi to za mnie, bo mi to doliczy do całościowej kwoty za swoje usługi, a część nie
  • Odpowiedz
@moll: nie mam czasu na pisanie elaboratu na temat rozliczania przesyłek przez agencje celne firm kurierskich i wszelakich ich opłat za pośrednictwa, za duży temat. Wszystko dowiesz się kierując pytania bezpośrednio.
  • Odpowiedz
@Andczej:
Kiedyś w UC i US mieli zasadę, że nie ściąga się podatku jeżeli koszt jego uzyskania jest wyższy niż należna kwota. Dlatego właśnie drobnica o niskiej wartości przechodziła bez naliczania VAT-u i cła (o ile się należało), bo koszty obsługi byłyby większe niż ewentualny podatek.
Niestety teraz mają naliczać nawet jak koszty będą większe niż zysk.
  • Odpowiedz