Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 32
Siemka, na dzień dobry znalazłem kleszcza w nodze. Wziąłem pensete, walczył mocno i pierw urwał się kawałek dupy a potem wyszła reszta no poza jego parszywa gębą w mojej nodze. Próbowałem wyjąć ja penseta a potem końcem noża, widać za tępa końcówka bo nie chciała rozwiać skóry i wydłubać resztek. Pojechałem do pracy, grzebać po powrocie czy olać i samo wyjdzie ?

Tldr; został mi kawałek kleszcza w nodze co robić ?
#pytanie #kiciochpyta #kleszcze
Niebadzlosiem - Siemka, na dzień dobry znalazłem kleszcza w nodze. Wziąłem pensete, w...

źródło: comment_16263251371G7dvEopjeYu92I1MdEtvA.jpg

Pobierz
  • 106
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem: rumień pojawia się w bodajże 30% przypadków więc to że go nie będziesz miał nie znaczy że kleszcz nie był nosicielem borelli. Poza borelią mógł Ci sprzedać jeszcze z 10 innych bakterii m.in wywołujących odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Zrób sobie przysługę i idź do lekarza.
  • Odpowiedz
@onpanopticon no właśnie, od niejednej osoby już słyszałem, że kiedyś to się kleszcze łapało i żadnej boleriozy nie było, a na twoim przykładzie pokazało jak to się może skończyć. Sam też już wielu się pozbyłem, ale zawsze jest ten strach że mógł coś mieć. Chyba w tym roku spróbuję z permentryną na ubrania.
  • Odpowiedz
@Niebadzlosiem jeżeli wyciągnąłeś kleszcza i jakaś część jego została w ciele to nie ma sensu tam głębiej grzebać. Do zarażenia dochodzi kiedy zestresowany kleszcze zwraca część zawartości żołądka. Jeżeli miałeś się czymś zarazić to już po ptakach. A jakaś martwa część insekta w żadnym stopniu nie zwiększa ryzyka zakażenia. Za jakiś czas ciało samo pozbędzie się resztek kleszcza.
  • Odpowiedz
no właśnie, od niejednej osoby już słyszałem, że kiedyś to się kleszcze łapało i żadnej boleriozy nie było, a na twoim przykładzie pokazało jak to się może skończyć


@hurrdurr221: A gówno prawda, dwóch znajomych leśniczych i jeden ma boreliozę a drugiemu się zmarło na covid ale boreliozę też miał. Obydwoje staż z boreliozą + 20 lat. Nie wiem kiedy dokładnie się zarazili ale w latach 90.

Myśliwi forsują wśród znajomych że
  • Odpowiedz
@Peeleejin to znaczy chodziło mi, że ludzie tak gadają często bo nie znają takich przypadków albo i nie wiedzą zwyczajnie. Nie twierdzę że boreliozy nie było ( ͡º ͜ʖ͡º). Nie krzycz
  • Odpowiedz
@hurrdurr221: Przepraszam że zabrzmiało to jak warczenie ale jakiś cięty jestem na stwierdzenia "kiedyś to..." i w sumie teraz muszę stwierdzić po drugim przeczytaniu że źle zinterpretowałem twój wpis.
  • Odpowiedz
a to ja słyszałam teorię, że jak w pobliżu jest bydło to kleszcze nie mają bolieriozy.


@CudMalina: Zapewne chodzi o to że żywiciele kleszcza są zdrowi więc teoretycznie większość kleszczy w otoczeniu powinna być zdrowa. Nie daje to żadnej gwarancji bo nie wiadomo skąd kleszcz "pochodzi"
  • Odpowiedz
@onpanopticon: O kurła Mirek strachłem troche i smzrobie test bo kiałem w zeszłe lato pare kleszczy
Also polecam specjalną pensetę, albo chociaz raką z zagiętymi końcówkami, żeby jakby okrążały kleszcza i łapały za sam łeb
Also ultimate protip o używanie telefonu jako lupy
Można włączyć filmowanie z lampą błyskową (żeby latarka caly czas sie świeciła) i powiększyć na maksa, wtedy można dobrze wycelować
  • Odpowiedz
@onpanopticon: Byłem 2 lata temu u lekarza z rumieniem na nodze (pojawił się pierścień jak na zdjęciach z netu) Lekarz mnie wyśmiał że gdzie taki chłop z kleszczem do niego przychodzi. Że będzie mi w stanie pomóc dopiero jak coś wyjdzie i odesłał mnie do domu.
  • Odpowiedz
iestety na etapie rozsianym leczenie antybiotykowe już prawie nie daje żadnych rezultatów,


@onpanopticon: brednia, ma 99,99% skuteczności. Jeśli lekarz powiedział inaczej, zmień lekarza i to jak najszybciej. Jedyna różnica jest taka, że jak już masz rozwalone stawy, to będą dalej rozwalone, bo stawy się nie goją, ale sama bakteria zniknie z organizmu w kilka tygodni.
  • Odpowiedz
Zgadzam się z opinią @onpanopticon w całej rozciągłości. Na to gówno trzeba się leczyć całe życie, u mnie w rodzinie był nawet przypadek śmiertelny. Co raz bardziej rośnie świadomość, ale lekarzy, którzy ignorują możliwość zdiagnozowania boreliozy raziłbym prądem. Mam wrażenie, że większość z nich w ogóle się nie rozwija tylko tkwią w tym czego się nauczyli na studiach 40 lat temu. Mojej mamie powykręcało palce tak, że w jednej ręce ma problemy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@onpanopticon: skoro wyciągnąłeś z 200 kleszczy to skald wiesz że właśnie ten konkretny cię zaraził

Jeśli w skórze pozostanie część głowowa, należy stosować tylko dezynfekcję (część głowowa nie zwiększa ryzyka zakażenia[23]). Jeżeli kleszcz tkwi głęboko, można bezzwłocznie udać się do lekarza. Nie wolno kleszcza wykręcać, wyciskać go, smarować benzyną, tłuszczem lub innymi środkami (prowokują wymioty i zwiększają ilość śliny kleszcza wydalanej do krwi, co zwiększa ryzyko zakażenia). Usunięcie kleszcza w ciągu
  • Odpowiedz