Wpis z mikrobloga

#it
#programowanie
taguje #przegryw bo sporo osób w złej sytuacji widzi programowanie jako możliwość poprawy swojego życia

Młody człowieku!
Pamiętam czasy gdzie świeżo po techniku mogłeś iść do pracy, na trzecim roku większość grupy zarabiało 5k. Być może wielu z was też je pamiętam bo tak było jeszcze parę lat temu. Jednak sytuacja się zmieniła.
Uważaj, rynek dla początkujących zamknął się na cztery spusty. To nie 2016, że biorą wszystkich. Teraz ludzie na trzecim roku na fuw, mimuwie czy eiti nie są w stanie znaleźć bez pleców. Zapotrzebowanie na entry level zanurkowało.
Tak naprawdę nie ma znaczenia ile umiesz, bo nikt nie zaprosi cię nawet na rozmowę jak nie skończyłeś chociaż inżynierskich. Niestety wiem co mówię.
Nawet jak masz stypendium na UW, pół grupy zdaje dzięki tobie programowanie, jesteś w 7% najlepszych na PW, jesteś aktywny na scenie moderskiej jakiejś gierki, masz bogatego githuba to i tak bez znaczenia bo każdy ma gdzieś twoje CV - HRu nie interesuje zawartość gita czy umiejętności, liczą się tylko skończone studia albo doświadczenie zawodowe którego nie sposób dziś zdobyć.
Ani ja ani nikt z moich znajomych nie zna nikogo kto by w tym lub poprzednim roku na wolnym rynku znalazł entry level zatrudnienie bez pleców.
Przykro mi to mówić ale teraz tak to wygląda.
  • 13
  • Odpowiedz
@randomm13: Dziwne. Z perspektywy kogoś, kto siedzi już przeszło 7 lat w branży, mam wrażenie że ssanie na nowych pracowników nigdy nie było większe niż teraz.
  • Odpowiedz
@randomm13: bzdury gadasz. Jak ktos jest aktywny i ma bogatego GH, to wszedzie ma drzwi otwarte. Lamusy musza sie jeszcze duzo nauczyc, albo zdobyc pierwsze doswiadczenie (patrz: ktos zaplaci im za nauke podstaw).
  • Odpowiedz
@randomm13: hehe witam Pana Przegrywa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja już po studiach, po kilkumiesięcznym stażu IT, w dwóch robotach gdzie programowałem mnie już wywalili i siedzę sobie u mamusi, popijam herbatkę. Wysyłam cv i czasem nawet jestem na jakiejś rozmowie. Bycie informatykiem jest super ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@randomm13: co to jest customer service? widziałem parę ogłoszeń u siebie, coś tam support jakieś linie wsparcia. na studiach leśne dziadygi uczyli tego co wszyscy wiedzą albo tego co nikt już nie pamięta że istnieje
  • Odpowiedz