Wpis z mikrobloga

Krótki update z Najdorfa: miałem wygraną hetmanówkę (2 pionki więcej, na diagramie końcowa pozycja), ale dałem złapać się na trzykrotne powtórzenie i zostałem z remisem. 1,5/4, czekam na kolejnego przeciwnika, bo kojarzenia są mniej więcej o 18.

@microbot: Widzę, że pytałeś się w poprzednim wątku o parę pytań, więc odpowiadam:
1. Mam III kategorię szachową, przez chwilę nawet ranking FIDE (w ogóle beka, bo wbiłem 1001 - czyli najniższy możliwy), ale wypadłem z listy po słabym występie na ostatniej kołówce
2. Online: ostatnio wrzucałem obrazek, że prawie 1500 na blitzu lichessa, 1700 na rapidzie. Na chess.com oba po 300 pkt mniej. Generalnie wydaje mi się, że gram online nieco słabiej, niż w realu.
3. Właśnie sprawdziłem - połowa grupy niepełnoletnia, ale większość dzieciaków to raczej gimbusy/licealiści. Zachowują się przy szachownicy już bardziej jak dorośli, niż stereotypowe 10-latki, z którymi każdy kiedyś przegra.
4. Głównie chessarbiter. Możesz też szukać przez chessmanagera, ale często jeśli ktoś organizuje turniej na tym drugim serwisie, to i tak informuje też o tym na pierwszym.
5. Co do "albo high elo, albo dzieciaki" - jest to w pewnym sensie prawda. O ile rozumiem, dlaczego turnieje są zdominowane przez silnych graczy (bo po prostu jak grasz w realu, to z reguły trenujesz dłużej i mocniej niż gracz internetowy, więc jesteś silniejszy), tak boli mnie, że jest aż taki nacisk na juniorów. Przykładem mogą być nawet sekcje w Najdorfie - za wygranie 50-osobowej sekcji U1000 jest nagroda 200 PLN. Za wygranie przeciętnej, 20-osobowej sekcji juniorów lub 10-osobowej juniorek - też 200 lub 300 PLN. Chyba nie muszę mówić, w której będzie miało się większe szanse...

#szachy
Pobierz Siwek97 - Krótki update z Najdorfa: miałem wygraną hetmanówkę (2 pionki więcej, na di...
źródło: comment_1626182628r4CHLDNHd59QxHoedKBxoK.jpg
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Siwek97: powodzenia w dalszej części turnieju! Czy jak spadłeś z listy fide, to znów wylicza Ci nowe fide tak jak za pierwszym razem (z ilus tam gier) czy jakoś inaczej? np. do mnożnika x40 dolicza też te wcześniej zagrane?
Bo jeśli tak jak w 1 przypadku, to miałbyś szansę od razu wskoczyć znacznie wyżej i łatwiej progresować, niż spindrając się od 1001
@Ketonol751: Wylicza nowe. Biorąc pod uwagę, że po 4 partiach na razie miałbym 1200 (ale będzie gorzej!), to jest to błogosławieństwo.

Korzystając z okazji:
1. Następny przeciwnik trochę ponad 1200, patrząc na klub, chyba ze Śląska.
2. Ta partia uświadomiła mi, jak trudne potrafią być końcówki z hetmanami.