Wpis z mikrobloga

Chce kupić Sky watchera 150/750 na montażu eq3-2 i do tego napęd w obu osiach, tylko myśle czy w tej cenie, bądź dopłacając Max 500zl nie kupie czegoś lepszego. Macie jakieś pomysł co mogę wyrwać w tej cenie? Byle by nadawało się do astrofoto i może być używany #astrofoto #astrofotografia #teleskop #astronomia
  • 26
  • Odpowiedz
@Avior: No to nie wiem od której strony zacząć to, że to się nie uda ( ͡° ͜ʖ ͡°)
-Za nisko nośność montażu do AP.
-Za mała dokładność prowadzenia.
-Konieczność ekstremalnie dokładnego ustawienia na polarną.
-Przy tej ogniskowej guiding będzie już koniecznością.
-Brak goto, co spowoduje, że trafienie w obiekt będzie trudne(a dla osoby początkującej ekstremalnie trudne).
-Konieczność dokupienia korektora komy.
-Konieczność kolimacji teleskopu.
I w sumie
  • Odpowiedz
@Avior: To w dalszym ciągu jest budżet wystarczający na coś w stylu:
Eq3-2/SWSA + lustrzanka APS-C + Samyang 135 + nawet kitowy szerszy obiektyw
Co spokojnie wystarczy na rok/dwa lata intensywnej zabawy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Zelber: A któryś z zestawów star discovery nada się do DSów na początek? Choćby tych najjaśniejszych mgławic, poczytałem trochę o zestawie o którym mówiłem i rzeczywiście wszedłbym w bagno ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zależy mi na teleskopie tak szczerze a nie na obiektywach
  • Odpowiedz
@Avior: Star discovery są na montażu azymutalnym, który do astrofoto będzie jeszcze gorszym wyborem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli chcesz iść w dłuższe ogniskowe, to siłą rzeczy zacznie to być sprzęt ważący te 6+ kg, co wymusi montaże o nośności 12+kg(dla fotografii przyjmuję się połowę nośności dla wizuala), gdzie sam montaż(czyli coś klasy cem26/heq5 pro) przekroczy budżet prawie dwukrotnie.
Do tego szczerze mówiąc nie widzę trochę tego,
  • Odpowiedz
@Avior: kolega dobrze prawi. Miałem ten zestaw na start i bardzo szybko go zmieniłem. Szerokie kadry Astro są osiągalne na eq3-2 całkiem niezłe ale musisz mieć dobre niebo. Podmiejscie odpada nawet
  • Odpowiedz
  • 0
@Zelber @dantey Dzięki za pomoc, mam jeszcze opcje kupienia eq3-2 z goto po taniości i myślałem żeby wziąć do tego SW evostar 72 to już mój ostatni pomysł XD ma to już jakiś sens?
  • Odpowiedz
@Avior: Teleskop potrzebuje dodatkowo flattener jesli nie chcesz mieć przecinków dookoła kadru zamiast gwiazd. Jaka masz lustrzanke? o ile masz
  • Odpowiedz
@dantey: @Avior: Zostaje jeszcze jedno pytanie: czy eq3-2 bez guidingu da radę uciągnąć 400mm, bo obawiam się, że może być z tym problem, a z drugiej strony afaik guidowane eq3-2 jest niemożliwe out of the box i wymaga modyfikacji montażu.
  • Odpowiedz
@Zelber: Uciągnie tylko z jakim skutkiem. Widziałem wariatów co wieszali go na SWSA. Ja bym powiedział: Nie, ale widziałem takich co robia. Pewnie odrzut klatek z 70% albo i zero. Pakują jak leci pojechane czy nie... cóż, nie przekonasz. Ja osobiście bym nie polecał, ale też ja patrze z perspektywy kogoś kto ma sprzęt 3x droższy od samochodu więc dla mnie jak nie ma full automat to "Panie do dupy taka
  • Odpowiedz
@Avior: zapytaj najlepiej ludzi, którzy to mają ;) i pisz bezpośrednio do nich. Przyczyna jest stosunkowo prosta, osoby posiadające HEQ5, NEQ6 zawsze powiedzą, że się nie da i nie warto. A Ty może jednak będziesz zadowolony z rezultatów.
  • Odpowiedz
@cohontes: przecież pisałem że miałem eq3-2 na samym początku. I zmieniłem szybko. Poza tym sklepy sprzedają to jako zestaw do Astrofoto a nie piszą o tym że newton potrzebuje korektora komy za kilka stów, Kolimatora, lunetki biegunowej (czekałem 2 miesiące na dostawę) a zeby mieć napęd prowadzony w obu osiach to jeszcze kamerę lunetke i komputer. I nagle zestaw rozrasta ale do 6 tysięcy zamiast 3

@Avior: nie wiem czy
  • Odpowiedz
@Avior: Jak najcięższy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja SWSA stawiam na manfrotto 055XPROB(bo miałem) i imo tam ciężkie 200mm to jest absolutny max. Wszystko przy najmniejszym ruszeniu drga już na tyle mocno, że chociażby ustawienie ostrości jest mocno problematyczne.
Dalszych prób nie prowadziłem, bo do cięższego sprzętu mam drugi montaż
  • Odpowiedz
@dantey: Wow cena tych statywów jest o wiele mniejsza niż te na które ja patrzyłem, mam już skompletowany zestaw, wielkie dzięki :D
  • Odpowiedz