Wpis z mikrobloga

Ostateczna lista literatury pięknej dla człowieka kulturalnego.

Aby odpowiedzieć na częste pytania nowicjuszy, co czytać, by zostać człowiekiem literackie piśmiennym;
a też ugasić pragnienie doświadczonych miłośników książek do skompletowania listów, proponuję rozpocząć pracę nad
Wykopową listą lektur koniecznych i wystarczających.

W tym pierwszym, wstępnym poście wymieńmy się opiniami na temat podstawowych zasad i struktury listy. Zacznę od propozycji struktury, która będzie jednocześnie ilustracją pewnych zasad.

Lista nie będzie w kolejności porządkowej, ale raczej składająca się z bloków, wymienionych poniżej z odpowiadającymi im kwotami.

1. Stare książki. (50 pozycji)
2. Literatura francuska. (50 pozycji)
3. Literatura rosyjska. (50 pozycji)
4. Literatura angielska od angielskich pisarzy. (30 pozycji)
5. Literatura angielska od amerykańskich pisarzy. (70 pozycji)
6. Rodzima literatura polska. (50 pozycji)
7. Inna literatura europejska: niemiecka, itd. (50 pozycji)
8. Pozostała literatura światowa: amerykańska latynoska, azjatycka dalekowschodnia, pozostałe. (50 pozycji)
9. Literatura gatunkowa. (100 pozycji)

Całościowo 500 książek, aby poczuć się pewnie w swojej znajomości literatury ludzkości i być nowoczesnym kulturalnym człowiekiem.

Krótkie wyjaśnienie wybranej struktury, oraz oddzielnych bloków.

Niewiele jest w naszym świecie wielkich literatur narodowych. Wielka literatura może istnieć sama w sobie, jest pełna i kompletna. Ale te zjawiska jest rzadkie, można je wszystkie policzyć na palcach jednej ręki. Autorzy w wielkiej literaturze połączeni między sobą, we wspólnym doświadczeniu jest tu pewien efekt kumulacyjny.

ośrodek 1: Stare książki.
Są to książki napisane przed XIX wiekiem. Nie ma ich tak na prawdzie wiele. Zaliczenie ich do literatur narodowych nie ma sensu, ponieważ są one niezbędne dla wszystkich ludzi na Ziemi. Innych takich po prostu nie ma. Stanowiska, które zajmują, są często unikalne i nie mogą być zastąpione przez inne lektury.

Przykłady książek w tej części listy: literatura antyczna, Platon, Apulejusz, Servantes, Rabelais, Voltaire .

ośrodek 2: Literatura francuska.
Pierwsza z wielkich narodowych tradycji literackich. A jako centrum świata w XVIII wieku i nadal centrum kultury światowej przez jeszcze stulecie, literatura francuska, sam język, miała największy wpływ na wszystkie rodzące się i rozwijające się literatury świata.

ośrodek 3: Literatura rosyjska.
Najbardziej udany przykład narodzin i niezrównanego rozwoju literatury narodowej. Dla czytelników Polaków jest dodatkowy bonus, że dla nich, i tylko dla nich, jest to dopiero porównywalnie minimalny wysiłek, aby przeczytać ją w oryginale.

W odróżnieniu od bloku 1 listy w blokach poświęconych literaturom narodowym istnieje dowolność w tym, którą konkretnie książkę uwzględnić. Można czytać jedną grubą powieść, albo inną według własnego gustu; wybierać spośród książek jednego autora tą, która jest dla was najbardziej interesująca. Z tego powodu jedna pozycja na liście może być czasem reprezentowana tylko przez nazwisko pisarza z kilkoma wskazówkami, co wybrać z jego dorobku.

ośrodek 4: Literatura angielska od angielskich pisarzy.
Wraz z nadejściem dominacji języka angielskiego nastąpiła też pewna nierównowaga na listach kanonu humanistycznego. Faktycznie literatura angielska nie osiągnęła takiej jakości, jaką można by założyć po rozpowszechnieniu języka. Ja bym trochę obniżył kwotę literatury angielskiej jako takiej do 30 książek.

ośrodek 5: Literatura angielska od amerykańskich pisarzy.
Wciąż jednak z dominacją światową przychodzi dominacja kulturowa. I nawet jeśli francuscy pisarze będą uważać swoją sztukę za najwyższą, to i tak świat będzie czytał bardziej wypromowane książki amerykańskie. Oprócz tego literatura amerykańska, jest to XX wiek, nasza najbliższa przeszłość, która powinna być dokładnie znana każdemu wykształconemu człowiekowi. Zgodnie z tą sugestią jej kwota powinna być nieco wyższa, powiedzmy - 70 książek.

ośrodek 6: Rodzima literatura polska.
To bardzo niezdrowe nie czytać literatury pięknej napisanej we własnym języku. Tam, gdzie Węgier może żyć bez żadnej wiedzy o Sienkiewiczu , każdy Polak nieuznający trylogii będzie obiektem kpin, i to nie tylko wewnątrz kraju. Nawet Sapkowski , jak podejrzewam, jest dla tubylcew w jakiś sposób obowiązkowy, żeby zrozumieć wszystkie konotacje i skojarzenia w rodzimym kontekście kulturowym.

Omawiając w kolejnych postach tę część listy, będę szczególnie liczył na pomoc ze strony społeczeństwa.

ośrodek 7: Inna literatura europejska: niemiecka, itd.
Kultura europejska ma swoich geniuszy w wielu krajach europejskich, których książki wzbogaciły europejski sposób myślenia i stały się wspólnym majątkiem.

ośrodek 8: Pozostała literatura światowa: amerykańska latynoska, azjatycka dalekowschodnia, pozostałe.
Ponieważ staramy się skompletować listę nie tylko konieczną, ale i wystarczającą, rozsądnie jest umieścić w niej kilka pozycji egzotycznych, które pozwolą wykazać się szerokością wiedzy o świecie i nie czuć się wykluczonym w rozmowie o jakimś modnym pisarzu z dalekich krain.

ośrodek 9: Literatura gatunkowa.
Jest to najbardziej zmienna część listy, jak na początku wieku człowiek nie powinien czuć się zagubiony, gdy ktoś wspomniał Pinkertona , teraz jest to dziwne, jeśli nie masz nie tylko pojęcia ale też własnej opinię na wzmiankę o Starkah i Lannisterach . Wiele książek, mimo że nie są na wieczność, nadal spełniają swój obowiązek bycia nowymi, ciekawymi i wartymi dyskusji. A w dzisiejszej obfitości beletrystyki pewne wskazówki nie będą nadmierne.

Na tym kończę na dziś. Do stworzenia tej listy podchodzę poważnie, przedstawiłem już publice Wykopu dwie listy książek własnej konstrukcji i wydają mi się one całkiem dobrze udane i celowie przydatne. Jest to znacznie większe przedsięwzięcie, a ja nie jestem równomiernie oczytany we wszystkich kategoriach, ale wykonanie tego nie wydaje się niemożliwe.
Wykopową listą lektur koniecznych i wystarczających powstanie.

#ksiazki #czytajzwykopem #literatura #kultura
mobutu2 - Ostateczna lista literatury pięknej dla człowieka kulturalnego.

Aby odpo...

źródło: comment_1626006076wBTyyilPLBTYbmcyMK09FR.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@mobutu2 zbyt to wszystko skomplikowane, żeby więcej osób brało w tym udział, nie wiem jak to wyglądało na reddicie, ale jak tam się udało jakimś sposobem, to może i tu by można było zrobić to podobnie
  • Odpowiedz
@mobutu2: popieram prośbę przedmówcy o utworzenie autorskiego tagu
powiedz, chcesz stworzyć coś na kształt klubu czytelniczego, w którym zgromadzenie wybiera książkę do przeczytania i wspólnie ją omawia?
  • Odpowiedz
@mobutu2: taki tag to chyba jedyny sensowny sposób, aby nie zgubić nowych wiadomości - trochę jak pokój czy kanał na discordzie/slacku itp
chyba, że ktoś ma czas śledzić na bieżąco, wtedy problem go nie dotyka :p
  • Odpowiedz
@mobutu2: spoko, na koniec dnia sam decydujesz :D
z drugiej strony gdyby nie uprzejmość twórców tych tagów, musiałbyś się przez nie scrollować :p

ale jakaś jest w tym prawidłowość, muszę przynać, że częściej się je blokuje niż obserwuje
  • Odpowiedz