Wpis z mikrobloga

Od wielu setek lat trwają prace nad wspólnym dla Słowian #jezykiobce ale wygląda na to, że tylko jeden z nich ma realną szansę na sukces. To język międzysłowiański. W założeniu ma być zrozumiały dla wszystkich #slowianie . Dla mnie jest, a przeciętny mirek niech sam sobie wyrobi zdanie słuchając pasjonującego wykładu o przygodach łagodnego króla, wielbiciela swetrów tureckich i stolarstwa Vlada Drakuli ....
#gruparatowaniapoziomu
  • 8
rosyjskiego najmniej w tym słyszę. Fajne.


@bitcoholic: dokładnie, większość poprzednich prób opierała się na rosyjskim jako bazie np. Slovio i dlatego zostały odrzucone. Tu jest inaczej, udało się uzyskać wspólną zrozumiałą bazę. Język jest prosty, ma 2 lub 3 poziomy jakby trudności ale na podstawowym da się już porozumieć bez problemu (chyba wyższe poziomy są tylko by uzyskać język bardziej literacki). Mnie zaciekawiło i będę drążył temat słowiańskiego esperanto :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SecretOfTheSteel: a co do samego języka, nie ma możliwości żeby cały był zrozumiały dla każdego Słowiana, niektóre języki dzieli ponad 1000 lat różnej historii, tego tak nie przeskoczysz łatwo. Jak wsłuchiwałem się w wiele różnych mówionych przykładów to wychodziło z 60-70% zrozumienia. Z pisanymi jest lepiej, bo tak z 85% jesteś wstanie zrozumieć jeśli jest pisane w zdaniach z których można kontekst wyciągnąć.
@SecretOfTheSteel: wspaniały projekt, szkoda że bez wsparcia państwa raczej skończy jako kolejna ciekawostka dla interlingwistów, a nie realna pomoc dla ludzi posługujących się na codzień językami słowiańskimi. Śledzę język od dłuższego czasu i na tle pozostałych prób w stylu Slovio to ten faktycznie wydaje się najbardziej rozwinięty i nadający się do powszechnego użytku.
Co do samego nagrania, to bez problemu rozumiem jakieś 95% tekstu, chociaż może to po części dlatego, że
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xvovx: jak myslę o Międzysłowiańskim to wydaje mi się ,ze najwiekszy potencjał może tkwić w czymś zupełnie niedostrzegalnym. To mogą być szerokie wrota do slowianszczyzny dla świata. Dla cudzoziemca wystarczyłoby nauczyć się jednego prostego języka i mówić zrozumiale do wszystkich Slowian bez koniecznosci nauki wszystkich języków lokalnych. Język ten od razu by wskoczył na podium języków międzynarodowych obok angielskiego, hiszpańsliego i francuskiego. Ale zgadzam się, pomoc by się przydała bo dzielo