Wpis z mikrobloga

Mireczki,

szukam dobrego rozwiązania dla kubernetesów/docker swarm i chciałbym się poradzić mądrzejszych.

Ogólnie nie wiem jak rozwiązać problem wspólnego volumenu dla kilku nodów. To chyba nie ważne czy zdecyduje się na docker swarm/kubernetesy i tak mikroserwisy muszą mieć wspólne volumeny.

Z tego co wyczytałem na necie mogę użyć:

- volumen w chmurze np. NetApp Cloud Volumes Service for Google - tutaj chyba mogę wybrać czy ma to byc nfs3,nfs4,smb jaka jest różnica jeszcze musze doczytać ew. jaki system plików polecicie?

- volumen NFS na OS - jak dobrze zrozumiałem jest to volumem postawiony na master nodzie i serwisy na innym nodzie odwołują się do niego po ip

- cloudstor ? - tutaj muszę doczytać zamysł

Jeszcze doczytałem, że moge zrobić volumem na poziomie dockera,OS lub clouda. Pytanie jaka jest różnica pomiędzy volumenem na os a dockerem/kubernetesem, bo na cloudzie to rozumiem.

Jaki volume według was jest nawygodniejszy? Co się najlepiej sprawdza? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#docker #programowanie #kubernetes
  • 4
@Divgh: Przerób Twoja aplikacje tak, aby nie wykorzystywała wspólnych volumenow. Taka darmowa rada, normalnie za takie coś biorę 80 USD za godzine netto. :)

Wspólne wolumeny to tylko i wyłącznie problemy i żadnych zysków. Siedze w kubernetesie od momentu wydania, w dockerze od 2013 roku i zrobiłem multum projektów na tych technologiach. Nigdy ci się nie uda jak będziesz miał wspólny wolumen.
@yggdrasil: dzięki za radę, muszę to solidnie przemyśleć. To w takim razie wychodzi na to, że dokładnie ten sam mikroserwis odpalony na różnych nodach miałby w volumenie inne dane (tylko te pochodzącego z noda na którym jest odpalona) ? Tak trochę nie kapuję jakby to miało działać, bo przecież, żeby cały system działał prawidłowo dane muszą być spójne
@Divgh: Nie, zupełnie nie o to chodzi. Nie chodzi mi o to, żeby Twoja aplikacja korzystała z local storage tylko, żeby w ogóle nie korzystała ze współdzielonego storage.

Ty chcesz mieć sytuację, że pod A oraz B piszą do jednego wolumenu. Takie coś wymaga wolumenu typu RWX (Read-Write Many) czyli takiego, do którego może pisać na raz wiele podów. Jeżeli nie masz clouda to opcje to Ceph, GlusterFS oraz NFS. Dwa