Już we wtorek, o godzinie 12:00 (czas lokalny) ze Stuposian w Bieszczadach wyślemy do startosfery balon z nadajnikiem SSTV.
Nadajnik został własnoręcznie przygotowany podczas warsztatów przez nauczycieli i edukatorów biorącyh udział w Letniej Szole Astronomicznej oragnizowanej przez Polski Oddział European Association for Astronomy Education wspólnie z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Tegoroczna szkoła odbywa się w miejscowości Stuposiany w Bieszczadach.
Podczas warsztaów, uczestnicy poznali obsługę odbiorników SDR USB, zbudowali anteny typu cross-dipol do odbioru zdjęć satelitarnych z satelitów NOAA i METEOR M2, poznali transmsję obrazów SSTV (Slow Scan TeleVision), próbowali odebrać zdjęcia z satelitów meteorologicznych. Mamy nadzięję, że będzie to początek powstania przynajmniej kilku stacji odbiorczych w Polsce, dzięki którym dzieci i młodzież będą mogły osobiście odbierać zdjęcia z satelitów, sygnały z Międznarodowej Stacji Kosmicznej, jak również innych ciekawych sygnałów np emitowanych przez krókofalowców.
Przy naszej drobnej pomocy, zbudowali również dwa nadajniki SSTV pracujące w pasmie 2m. Obydwa nadajniki zostały zmontowane poprawnie i działają, a jeden z nich zostanie wysłany w misję nadawczą do stratosfery.
Jak widzicie, na zajęciach bardzo dużo się działo, był też ogień :-) i wiele emocji. Żaden z uczestników nie odniósł obrażeń :-) i wszyscy doskonale poradzili sobie z zdaniami.
Informacje na temat startu:
Lokalizacja: Stuposiany (Bieszczady) Data staru: 6 lipca 2021 (wtorek) Godzina startu: 12:00 czas lokalny (10:00 UTC)
Zapraszamy do nasłuchów oraz przesyłania odebranych obrazków na adres sp6zwr@gmail.com. Wszystkim, którzy prześlą chociaż część wysłanych podczas misji obrazków wyślemy mailem pamiątkowy dyplom w formie elektronicznej (nie zapomnijcie o przesłaniu nadych osoby, której ma zosać wystawiony - imię, opcjonalnie nazwisko lub znak krótkofalarski).
Organizacja warsztatów i lotu - Stowarzyszenie WROSPACE, klub krótkofalowców SP6ZWR, klub krótkofalowców SP9MOA.
Nadajnik został własnoręcznie przygotowany podczas warsztatów przez nauczycieli i edukatorów biorącyh udział w Letniej Szole Astronomicznej
oragnizowanej przez Polski Oddział European Association for Astronomy Education wspólnie z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
Tegoroczna szkoła odbywa się w miejscowości Stuposiany w Bieszczadach.
Podczas warsztaów, uczestnicy poznali obsługę odbiorników SDR USB, zbudowali anteny typu cross-dipol do odbioru zdjęć satelitarnych z satelitów NOAA i METEOR M2,
poznali transmsję obrazów SSTV (Slow Scan TeleVision), próbowali odebrać zdjęcia z satelitów meteorologicznych.
Mamy nadzięję, że będzie to początek powstania przynajmniej kilku stacji odbiorczych w Polsce, dzięki którym dzieci i młodzież będą mogły osobiście odbierać zdjęcia
z satelitów, sygnały z Międznarodowej Stacji Kosmicznej, jak również innych ciekawych sygnałów np emitowanych przez krókofalowców.
Przy naszej drobnej pomocy, zbudowali również dwa nadajniki SSTV pracujące w pasmie 2m. Obydwa nadajniki zostały zmontowane poprawnie i działają,
a jeden z nich zostanie wysłany w misję nadawczą do stratosfery.
Jak widzicie, na zajęciach bardzo dużo się działo, był też ogień :-) i wiele emocji.
Żaden z uczestników nie odniósł obrażeń :-) i wszyscy doskonale poradzili sobie z zdaniami.
Informacje na temat startu:
Lokalizacja: Stuposiany (Bieszczady)
Data staru: 6 lipca 2021 (wtorek)
Godzina startu: 12:00 czas lokalny (10:00 UTC)
Sygnał SSTV: SP9MOA 144.500MHz SCOTTIE1
Lokalizacja:
SP6ZWR-11 432.500
4FSK SQ6NLN 437.600MHz
Zapraszamy do nasłuchów oraz przesyłania odebranych obrazków na adres sp6zwr@gmail.com.
Wszystkim, którzy prześlą chociaż część wysłanych podczas misji obrazków wyślemy mailem pamiątkowy dyplom w formie elektronicznej
(nie zapomnijcie o przesłaniu nadych osoby, której ma zosać wystawiony - imię, opcjonalnie nazwisko lub znak krótkofalarski).
Organizacja warsztatów i lotu - Stowarzyszenie WROSPACE, klub krótkofalowców SP6ZWR, klub krótkofalowców SP9MOA.
Serdecznie zapraszamy !
_________________
Włodel SQ6NLN
JO81LB
#krotkofalarstwo