Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (264)

Ukraina
Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę nr 5557 o narodowym oporze. Zdaniem ministra obrony Andrija Tarana, projekt ustawy będzie okazją do „budowania systemu obrony terytorialnej i oporu (obrony totalnej), który wraz z przygotowaniem ludności do obrony państwa stworzy solidną podstawę do przeciwdziałania agresji wroga”. Ustawa definiuje takie pojęcia jak „opór narodowy”, „obrona terytorialna”, „ruch oporu”, „dobrowolne tworzenie wspólnoty terytorialnej” itp. Zgodnie z ustawą, składnikami oporu narodowego są obrona terytorialna, ruch oporu i przygotowanie obywateli Ukrainy do oporu narodowego. Do zadań ruchu oporu należą: tworzenie ośrodków ruchu oporu; utrudnianie działań wojsk agresora; udział w prowadzeniu operacji specjalnych (wywiadowczych, informacyjnych, psychologicznych itp.). Zgodnie z prawem, generalne kierownictwo narodowego ruchu oporu sprawuje prezydent jako naczelny dowódca Sił Zbrojnych.Ruchem oporu kieruje Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem Dowódcy Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. A Gabinet Ministrów jest odpowiedzialny za przygotowanie obywateli Ukrainy do narodowego oporu.
Źródło

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyznaczył na 24 listopada rozprawę w sprawie Ukraina i Holandia przeciwko Rosji za agresję w Donbasie. Sprawy te dotyczą wydarzeń na wschodzie Ukrainy, w tym katastrofy samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych MH17, który został zestrzelony w lipcu 2014 roku przez prorosyjskich bojowników. Przypomnijmy, że 10 lipca 2020 r. Holandia złożyła pozew przeciwko Rosji w Europejskim Trybunale Praw Człowieka z powodu jej roli w zestrzeleniu samolotu MH17 nad Donbasem w 2014 r. Tym krokiem rząd Holandii chce wesprzeć niektóre skargi krewnych ofiar, które złożyły już wnioski do ETPC.
Źródło

Białoruś
Aleksander Łukaszenka spotkał się dziś z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Ten ostatni przyleciał na konsultacje na szczeblu Rad Bezpieczeństwa. Łukaszenka przedstawił tematy rozmów, wśród których wymienił współpracę wojskowo-techniczną, a także niektóre kwestie, które nie podlegają ujawnieniu. W dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej Łukaszenka chciał otrzymać od Patruszewa wyjaśnienia na temat współpracy w niektórych konkretnych obszarach. Aleksander Łukaszenko zaproponował również wymianę informacji. Z kolei Patruszew odnotował pozytywne zmiany w Mińsku. Według niego to, co dzieje się w stolicy Białorusi, jest zachęcające. „Za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam, jestem zadowolony z tego, co się tutaj dzieje ” – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji.
Źródło

Litwa
Po ogłoszeniu przez Białoruś zawieszenia umowy o readmisji z Unią Europejską, litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że nie ma już europejskiego mechanizmu prawnego odsyłania nielegalnych migrantów na Białoruś. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) readmisja osób przebywających bez pozwolenia „w rzeczywistości nie została dotąd przeprowadzona, ponieważ Białoruś odmawia współpracy w ramach umowy o readmisji UE-Białoruś”. Litwa nie ma odrębnej umowy o readmisji z Białorusią, ale procedura powrotu osób nielegalnie przebywających jest przewidziana w dwustronnej umowie o zasadach prawnych litewsko-białoruskiej granicy państwowej”.
Źródło

Łotwa
Planując rozwój dróg państwowych do 2040 r., planuje się budowę 1055 km (km) dróg szybkiego ruchu na Łotwie. Taki pomysł jest przewidziany w strategii opracowanej przez Ministerstwo Transportu i zatwierdzonej przez rząd. Strategie rozwoju dróg krajowych Łotwy na lata 2020-2040 przewidują utworzenie sieci drogowej, która zapewni dostęp do obwodnicy Rygi z dowolnego ośrodka administracyjnego na Łotwie w ciągu maksymalnie dwóch godzin. Planuje się przebudowę głównych dróg w kraju na drogi szybkiego ruchu, przy czym do 2040 r. powstanie ponad 1000 km dróg szybkiego ruchu o maksymalnej prędkości 130 kilometrów na godzinę. Realizacja łotewskiej strategii rozwoju dróg państwowych rozpocznie się od pierwszych prac związanych z przebudową obwodnicy Rygi na drogę szybkiego ruchu.
Źródło

Estonia
Premier Kaja Kallas będzie współprzewodniczyła pierwszej w historii otwartej debacie na temat cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ we wtorek. W ramach swojej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Estonia organizuje spotkanie wysokiego szczebla poświęcone cyberbezpieczeństwu. Spotkaniu przewodniczy premier Kallas, a Wysoki Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia Izumi Nakamitsu przedstawi Radzie informacje. „To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń naszej drugiej prezydencji w Radzie” – powiedział Heli Tiirmaa-Klaar, ambasador Estonii ds. cyberbezpieczeństwa. „Silna i elastyczna Rada Bezpieczeństwa ONZ leży w interesie Estonii i szerszej społeczności międzynarodowej. W tym celu Rada musi nadążać za duchem czasu i brać pod uwagę cały współczesny krajobraz zagrożeń, w tym zagrożenia cybernetyczne".
Źródło

Polecam:

Departament Obrony USA uznaje Rosję za jeden ze swoich „głównych priorytetów” w kontekście odnowionej rywalizacji wielkich mocarstw. W tej perspektywie autorzy analizy think-tanku RAND badają implikacje konwencjonalnej konfrontacji wojskowej między NATO i Rosją w Europie oraz związane z tym ryzyko eskalacji nuklearnej.Ta perspektywa opiera się przede wszystkim na opublikowanych raportach RAND Corporation w celu zidentyfikowania mocnych i słabych stron oraz zagrożeń zarówno dla Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), jak i Rosji w wojnie na dużą skalę.
Warty przestudiowania najnowszy raport think-tanku RAND (32 strony, ENG)
Konkurowanie militarne z Rosją

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
źródło: comment_1624980719s15r5vjbRdkCy2MV5bxGnv.jpg