Wpis z mikrobloga

Jeśli ktoś jest zaintersowany debiutem Onde na giełdzie to moje przemyślenia po przejrzeniu prospektu emisyjnego:
1. Firma konsekwentie drenowana z prawie całego zysku netto wypłatami przez udziałwoców w trakcie lat poprzednich.
2. Częsciowa emisja nowych akcji - pieniądze pójdą na zakup i realizacje projektów fotowoltaicznych o mocy ok 700 MW
3. Suma bilansowa ok 230 mln pln, IPO na prawie 1.5 mld
4. Firma raczkuje w OZE w 2018 roku firma realizowała głownie projekty inżynierii drogowej, która widać że obecnie jest wygaszana, wygląda mi to na działanie które ma pokazać że firma działała długo na rynku oze, a tak nie było
5. Docelowo chcą administrować 1.2 GW energii obecnie maja wygrana aukcje na 100 MW.
6. Firma w aktywach ma 2 wytwórnie mas bitumicznych z czego jedn możliwe że będą musieli relokować z uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego koszt szacowany na 2 mln PLN.
7. Dom maklerski za IPO dostanie ok 8-12 mln PLN, dużo jak na relatywnie mały debiut
8. Spore zadłużenie z tyt. Dostaw i usług ok 120 mln ukryte mocno w prospekcie.
9. Jako ryzyko podali wejscie w administrowanie fotowoltaiką, co sprawi że ich klienci staną się konkurencją i może to wpłynąć na ilość zleceń.
10. Firma ocenia że bariery wjeścia w FV są niskie i może nastąpić presja cenowa w kontekście realizowanych projektów.

Nie zniechęcam, ani namawiam. Dzielę się tym co wyłapałem. Wartości mogłem zaokrląglać bo pisałem z pamieci i nie chce mi sie wracać żeby sprawdzić dokładne cyferki.

#gielda
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zawi163: solidnie zapracowałes na swojego plusa :)
Od siebie dodam, ze nawet jesli oba obecnie trwajace IPO w tym wlasnie Onde jest drogie to może byc tak, ze ludzie na to się rzucą bo to modne branże wbijają na banana. Życzę wam powodzenia, ja z różnych względów nie wbijam, ale czekam aż jakieś głośne IPO zakończy się zwałą a co za tym idzie zmniejszy się procent redukcji przy kolejnych bo
  • Odpowiedz
@widmo82: dokładnie to samo myślę. Bardzo drogie ipo, ale co nie znaczy że nie wzrośnie. Tylko nawet jak wzrośnie 20% to market cap będzie 2 mld, dla mnie kosmos. Ogólnie widać za co dom maklerski dostanie tyle $. Ładny makeup zrobili tej spółce przed debiutem
  • Odpowiedz
@Zawi163: trafne spostrzeżenia, ale imo spółka bedzie ladnie grzana juz od debiutu i da zarobic, przynajmniej do pierwszych konkretnych wyników rocznych/kwartalnych
  • Odpowiedz
@Zawi163: Co do samej wyceny, to nie oszukujmy sie, ale wszystkie wieksze IPO na bananie tak wygladaja i zawsze jest wrzawa, ze papier jest przewartościowany, jak np. Allegro czy ostatnio PEPCO
  • Odpowiedz
@maniek74: powiedz to ludziom którzy włożyli pieniądze w debiut Huuuge albo historycznie JSW lub JW contruction.. Nie wszystkie IPO tak wyglądały jak te co wymieniłeś. Pepco dla mnie też osobiście było słabym debiutem. Do tego mrozisz bardzo dużo pieniędzy przy znacznej redukcji akcji. Rynek IPO w Polsce jest daleki od darmowej kasy. Tu masz też IPO zupełnie innej firmy, w innym etapie rozwoju niż te co wymieniłeś. Jak sama firma
  • Odpowiedz
@Zawi163: Wiadomo, ze znajdzie sie wyjątek jak np. Huuge, ale znacząca wiekszosc wyglada tak jak opisałem a ONDE nie wypada przy nich najgorzej, zobacz np. obecne IPO Shopera
  • Odpowiedz
@Zawi163: Wymieniłeś tez same minusy, zadnych plusów nie widzisz, jak np. Backlog zamówień? Z częścią argumentów tez sie nie zgadzam ktore przytoczyłeś, ale nie mam teraz dostępu do danych, aby merytorycznie dyskutować :) ale np. pkt. 2 dla mnie jest dużym plusem a nie minusem, bo w branzy OZE projekty zajmują wlasnie 80% czasu realizacji a nie samo postawienie farmy
  • Odpowiedz
@maniek74: to nie były same minusy tylko, mniej oczywiste rzeczy które znalazłem z naciskiem na minusy. Troche chaotycznie napisane bo na szybko z tela. Punkt 2gi jest akurat na plus z tym, że jak potem napisali staną się konkurencją swoich klientów. Backlog mają i na pewno się będą rozwijać, pytanie kiedy dowiozą fundamenty i czy zachowają tempo wzrostów. Ogólnie szukałem minisów bo sam uważam firmę jako perspektywiczną, ale zawsze szukam
  • Odpowiedz
@Zawi163: Ja osobiscie bede sie w to lądował, bo mam nadzieje, ze Polska jednak pojdzie w strone elektrowni wiatrowych na Bałtyku, aczkolwiek licze sie tez z tym, ze moze to potrwać bardzo długo, ale moze do tego czasu ONDE zdobędzie cenne know-how. Ponoc w planach jest tez zmiana ustawy o wiatrakach (znacząca zmiana odległości od zabudowań)
  • Odpowiedz
@maniek74: i to ogólnie ruch za który trzymam kciuki. Mało jest takich spółek na GPW, a jeszcze mniej takich które warto ulokować pieniądze. Transformacja jest nieunikniona i o ile myślę że zajmie dłużej niż planowany termin to teraz będzie boom budowlany, gdzie faktycznie Onde już pokazuje że zaczyna być istotnym graczem w tym segmencie.
  • Odpowiedz
1. Firma konsekwentie drenowana z prawie całego zysku netto wypłatami przez udziałwoców w trakcie lat poprzednich.

2. Częsciowa emisja nowych akcji - pieniądze pójdą na zakup i realizacje projektów fotowoltaicznych o mocy ok 700 MW

3. Suma bilansowa ok 230 mln pln, IPO na prawie 1.5 mld

4. Firma raczkuje w OZE w 2018 roku firma realizowała głownie projekty inżynierii drogowej, która widać że obecnie jest wygaszana, wygląda mi to na działanie które ma pokazać że firma działała długo na rynku oze, a tak nie było

5. Docelowo chcą administrować 1.2 GW energii obecnie maja wygrana aukcje na 100 MW.

6. Firma w aktywach ma 2 wytwórnie mas bitumicznych z czego jedn możliwe że będą musieli relokować z uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego koszt szacowany na 2 mln PLN.
  • Odpowiedz