Wpis z mikrobloga

Zachęcam do obserwacji tagu #xerxesmrowki
Plusujcie i komentujcie! ;D

Dzis przedmiotem wpisu bedzie kolonia Carebara diversa a scislej - gniazdo. Staram się byc krytycznym wobec siebie i nie przesadzać, żeby przekazać prawdziwy obraz sytuacji i moge powiedzieć że jest dobrze:) potomstwa (larw i poczwarek) jest więcej niz bylo. Przestaly sie juz miescic w komorach ktore wczesniej byly dla nich przeznaczone (robotnice im przeznaczyly te komory, nie ja) i zaczęły zajmowac inna duża. Poza tym trzymaly swoje potomstwo tylko z jednej strony gniazda, a teraz z dwóch stron. Obawiam się ze w koncu moze im sie to zawalic... Ale zobaczymy jak im to wszystko wyjdzie.
Wydaje mi się ze wykorzstuja gniazdo w nieco wiekszej niz 50% części. Same komory przeznaczone dla larw i poczwarek zajmuja miedzy 25%, a 33%. Jestem usatysfakcjonowany takim obrotem spraw:)
Jesli kolonia nie zwolni tempa, ani w ogole go nie zatrzyma to sądzę ze to gniazdo - 30x30x6 bedzie ostatecznie nie wystarczające. Mysle ze wowczas je po prostu zmienie. Nie bede dokladal drugiego poniewaz to nie spelnia moich oczekiwań. Ma zbyt male otwory do podlaczenia - 12mm co ogranicza niestety wielkosc owadow karmow bo często się klinuja. 20mm to takie minimum dla sprawnej komunikacji mimo ze to b male mrowki.

Dostają dziennie sporo bialka. Srednio 30-40 macznikow i 10-15 karaczanow. Dzis sprawdzam czy zechca zjesc mrożone maczniki:)

Drugie zdjecie w komentarzu

#mrowki
#zwierzeta
#formikarium
#terrarystyka
PWRXerXes - Zachęcam do obserwacji tagu #xerxesmrowki
Plusujcie i komentujcie! ;D

...

źródło: comment_1624867420snSvEWHYb32QfAtpV9TIqY.jpg

Pobierz
  • 19
@PWRXerXes: Ostatnio miałam nalot na mieszkanie, wlazły chyba przez balkon i sobie same wybrały idealne ścieżki aż na drugi koniec chaty. Nie mam pojęcia co nimi kierowało i od tego się zaczęła moja dziwna fascynacja tymi stworzeniami. Miałam takie formikarium (trudne słowo ale sobie przypomniałam) ale bez formikarium ;D
@pannakota: tez mialem nalot, ale wczoraj sie skończyło bo wystawilem kwiatka na balkon;)
W ubieglym roku zona wystwila go na balkon żeby korzystal ze słońca i jak widać jakas krolowa Lasius niger pi rojce uznala ze to bardzo dobre miejsce do zalozenia koloni;)
Zaczelo sie od tego ze pewnego razu zona mi mówi ze jej mrowki chodza kolo laptopa i ona nie wie co z tym zrobic.
Myslalem ze moje uciekly,
Formikarium to nazwa calosci


@PWRXerXes: No tak, dlatego się śmieję trochę, że miałam takie otwarte na pełnej wolności dla mrówków, bo łaziły gdzie im pasowało.
Ja nie mam żadnych roślin, niczego co mogłoby je tak właściwie zachęcić do wchodzenia + koty, które je regularnie mordowały.
@Sawpel: to jest jedna z tych spraw ktorych nie robi sie z dnia na dzień. To trzeba usiąść i na spokojnie;p
Z małą kolonia to nie problem - można próbować ręcznie. Zależy to też jednak od gatunku. Zauważyłem że Pheidole nie lubia byc ręcznie lapane i przenoszone. Grozi to ich śmiercią. Kiedyś przeniosłem okolo 1k robotnic wacikiem do uszu i w ciagu tygodnia mialem 800 trupow (liczylem). Inne mozna lapac penseta
@SSKW: formikarium - ludzie czesto wybieraja na poczatku formikaria akrylowe. Maja jakis swoj urok. Ja polecam ziemne - nie kazdy jednak takie lubi bo widac tak 50/50 co sie dzieje w srodku gniazda.
Gatunek na paczatek? Polecilbym dwa - Lasius niger i Tetramorium bicarinatum. Oba naprawde proste w obsludze.
@SSKW: polecam przy odrobinie swojego wysilku samemu zaprojektowac gniazdo i arene albo integralna calosc w cadzie i wyciac:) ja tak robie. Co prawda jest to pleksiglass ale traktuje je i wykorzystuje jak typowo szklane:)
Czasem mozna zaadoptowac akwarium, jednak wtedy trzeba wyciac otwory np i zrobic wentylacje. Mozna tez zostawic calosc otwarta ale mrowki predzej czy pozniej mrowki pokonuja wszelkie bariery i jedyna w 100% skuteczna jest po prostu pokrywa;)
Gniazdo