Wpis z mikrobloga

tldr, jak ogarnąć jak złożyć kompa?
Chcę złożyć setup pod 3080 albo 3080Ti. Chcę gierki na pełnej piździe, tylko nie ogarniam jak się za to zabrać.
Limit cenowy "tyle ile trzeba", ale nie chce płacić 25%-50% więcej per komponent dla 2 klatek więcej.
Procek myślałem żeby wziąć intelka i7 11 gen, dla zintegrowanej, bo myślę że jeszcze ze 2-3 miesiące bym na grafikę zaczekał aż stanieją, a z tego co widzę w csie i tak będę miał więcej klatek na samej integrze z i7 niż na aktualnym lapku.

I teraz co dalej? Wiem jaki chce procek, jaką chce kartę, teraz szukam mobo żeby było kompatybilne z tym i tym, i później ssdka, ramy dobieram pod mobo? Czy źle to planuje?
A ogólnie to zapraszam do dyskusji, macie z 3-5 koła bez grafiki, co bierzecie?
#pcmasterrace
  • 9
A ogólnie to zapraszam do dyskusji, macie z 3-5 koła bez grafiki, co bierzecie?


@Brzozaa: przyzwoity monitor do tego, bo granie na 3080Ti w starym fhd mija się z celem to wydatek ~2k

Mowa o 27" 1440p 144Hz lub 34" ultrawide 1440p 144Hz. Dolicz to do ceny
@Atreyu: to już mam, iiyama G-Master GB3466WQSU
edit: znaczy żeby była jasność, csika przewiduje na ograniczonej rozdziałce, teraz też tak gram, po prostu chcę już teraz kupić co mogę, bo i tak będzie lepiej(z tego co widzę na testach na jutubie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Brzozaa: mogę się mylić, ale większość gier nie potrzebuje i7, wystarczyłoby i5, albo jakiś ryzen 5. Ja bym więcej zainwestował więcej w płytę żeby obsługiwała nvme gen 4 i szybsze ramy
I7 przyda się pod mocne karty + w przyszłości update. Wiadomo płyta z odpowiedzi chipsetem i jeśli chcesz podkręcać to z dobra sekcja zasilania. Przy konkretnych si odpowiednio mocnych specyfikacjach ram robi różnicę a dokładnie jego prędkość i timingi ale tu bardzo ciężko znalesc złoty środek bez przekopywanie się przez multum testów i poradników. Wiadomo obudowa z dobrym chlodeniemi żeby miała odpowiednio dużo miejsc na wiatraki ewentualne wodne chłodzenie, + rozmiary komponentow(chłodzenie
mogę się mylić, ale większość gier nie potrzebuje i7, wystarczyłoby i5, albo jakiś ryzen 5. Ja bym więcej zainwestował więcej w płytę żeby obsługiwała nvme gen 4 i szybsze ramy


@imper69: Niby i5 czy Ryzen 5 wystarczy obecnie przy wyższej rozdzielczości, ale dopłata do i7 jest w stosunku do cen RTX 3080 czy 3080 Ti niewielka, a to jednak coś daje i jest zapasem na przyszłość. Ostatnio na promocji i7-11700 można
niż NVMe na PCIe 4.0, bo to akurat póki co nie robi w grach żadnej różnicy

@Jan_K: nVME PCI 4.0 nie daje NIC, poca większym transferem. Szybkość działania gier, systemu, dosłownie wszystkiego jest taka sama. Obecnie to tylko marnowanie pieniędzy, chyba, że ktoś wykorzystuję 3,5GB/s.
@Brzozaa: Podzespoły w porządku. Zasilacz to chyba dosyć stara konstrukcja, ale ocenę ma niezłą. Można polować, żeby je taniej wyrwać, ale ogólnie OK, taki procek w sumie nigdzie nie jest taniej, trzeba by trafić na promocję.