Wpis z mikrobloga

Hej jako że nadal nie dogadałem się z Orange w sprawie zewnętrznego ONT szukam jakiegoś alternatywnego rozwiązania.
O co właściwie chodzi?
Zanim założyłem światłowód miałem swój własny router z Tomato, dzięki czemu miałem tam skonfigurowany VPN oraz DDNS i generalnie wjazd do sieci domowej.

Po zmianie na światłowód nie ma takiej możliwości gdyż bez zewnętrznego ONT nie można podpiąć swojego routera w sensowny sposób. W związku z czym szukam jakiegoś innego rozwiązania aby móc z poza mojej sieci domowej podłączyć się do serwera VPN, który się w niej znajduje. Może jakiś dodatkowy publiczny VPS na którym miałbym VPN, oraz do którego łączyłby się mój domowy serwer VPN? Gdybam bo nawet nie wiem czy to możliwe.

Może ktoś z was miał podobny problem i jakos to rozwiązał?

#siecikomputerowe #sieci #informatyka
  • 16
@100twarzygrzybiarzy: no chyba nie bardzo. Rozmawiałem z jakimś konsultantem z miesiąc temu i chciałem otrzymać ONT w celu przeniesienia sprzętu do innego pomieszczenia to nie ma szans żeby to od ręki dostać. Jedynie jak przyjedzie jakiś gości i stwierdzi że faktcznie potrzebuje.
@pepepanpatryk: reverse ssh tunnel eksponujący porty twojego servera na vpsie np na ovh za 8 dyszek rocznie. Nie jedną usługę na kilku lokacjach tak mam w stylu www, ssh albo mqtt. Albo postaw tam openvpn i dołączaj się na raz z domu i punktu z którego korzystasz. A jak chcesz nowcześnie to zmień login w funboxie, odblokuj ipv6, dostań klasę /64 z hurricane electric i będziesz mieć dowolne urządzenie jako publicznie
Więcej dowodów na to że tak działa jest na grupie smart dom na Facebooku, tam każdy ma swój serwer do obsługi urządzeń i bierze ONT, druga metoda to nie wpuszczać instalatora bez modemu ont, zawsze wraca do auta i magicznie ma go przy sobie
@100twarzygrzybiarzy: Na czacie nie próbowałem bo z tego co widzłąem to tam jakiś bot odpowiada. Ale wiesz co spróbuje jeszcze raz bo jak teraz z nim coś popisałem to teoretycznie jest możliwy czat z konsultantem tylko trzeba się zarejestrować. Problem może być w tym, że ja mam już usługę a strzelam, że Orange byłoby bardziej chętne gdybym to zrobił od razu.
@100twarzygrzybiarzy: Bez problemu mozna osobne wifi podpiac na innym urzadzeniu, niekoniecznie routerze. Do czegos takiego lepiej miec kilka zrodel wifi a nie jedno urzadzenie, niezaleznie od tego czy to jest funbox czy nie. Zarowki brzmia jak wifi 2,4 ghz, na laptopach czy telefonach powinno sie korzystac z 5ghz wiec tez nie ma problemu z wifi.