Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/link/6142311/comment/92661757/#comment-92661757
Czy to jest ta merytoryczna neuropa?

Nie wiedziałem że twierdzenie że wykresy nie muszą się zaczynać od 0, szczególnie kiedy mają głównie przedstawić pewną zmianę w trendzie to powód do wyzwisk.

Ba, nawet materiał przedstawiony przez Vox przytoczony prze zemnie, który chyba jest całkiem blisko neuropie się ze mną zgadza że najważniejszy jest kontekst który mimo wszystko TVP pokazało w postaci historii budżetu.


Powinniście powiedzieć to głupim naukowcom z Nature, bo jeszcze wyjdzie że przekłamują w ilości emisji CO2.

Albo Eurostatowi który ma wiele wykresów nie zaczynających się od 0. Pomimo tego że ich wykresy często przedstawiają niskie wartości które przecież można by wyskalować od zera.
Chociażby unemployment rate, który o zgrozo zaczyna się od najniższej wartości.

Nawet wyżej w znalezisku ktoś dał wykres od ZPP, również nie zaczynający się od 0%, ale tam już problemu nie ma.
I wcale tu nie chodzi o my vs oni. Bo wiadomo napisanie że można tak pokazać wykres to z automatu bronienie TVP.

Zawiodłem się w sumie, mimo że się często z wami nie zgadzam to zakładałem że jakiś poziom dyskusji potraficie prowadzić.
Ale skoro pan @Rzep łaskawie wytłumaczył, to tak jest i kropka, w końcu reprezentant oświeconej neuropy, a jak nie zgadzasz się to można Tobą gardzić.

#neuropa #4konserwy #tvpis #gownowpis #bekazlewactwa
  • 28
@rzep: Ogółem to mi trochę przykro, bo z większości Twoich wpisów zakładałem jednak że jesteś dość merytoryczną osobą.
I jakbyś zakończył to stwierdzeniem że się nie zgadzasz, bo nie wiem, mimo wszystko to wykres słupkowy a nie liniowy, albo po prostu nie i #!$%@? taka Twoja opinia to by było spoko.

Ale poziom pychy i frustracji mnie rozbawił troszkę. Strasznie duże mniemanie macie o sobie.
@ZaplutyKarzelReakcji: Woah, kolejny pyszny furiat. Czytać nie umiesz, nie bronię nigdzie TVP tylko podkreślam że nie zaczynanie wykresu od zera nie jest błędem, szczególnie w wykresie który ma pokazać zmianę.
I na ten temat prowadziłem dyskusję.
Zachowanie na poziomie prawaka który mówi że dobrze że Floydowi się należało bo był ćpunem, i dlaczego bronisz przestępce.
Sprostowanie takiej rzeczy wam nie umniejszy. Ba pozwoli zwrócić uwagę na ważniejsze problemy jak wycięcie lat
@ZaplutyKarzelReakcji: No tak wyjaśnił że jak dałem mu materiał Voxu, po którym zaczął coś bredzić o tym że "strawmanuje", kiedy nie obejrzał nawet materiału do końca przed komentarzem to zaczął się frustrować. ¯\_(ツ)_/¯

Skalowanie jest w tym przypadku złe. Ono nie służy lepszemu pokazaniu zmiany trendu tylko lepszej manipulacji

To jest Twoja opinia wynikająca nie z tego że skalowanie jest złe, tylko z tego że PiS używa tego wykresu do propagandy.
@rzep: Ogółem to mi trochę przykro, bo z większości Twoich wpisów zakładałem jednak że jesteś dość merytoryczną osobą.


@AutismoHarbinger: Bardzo duza czesc wpisow @rzep jest mocno zmanipolowana. Stara sie on pisac w sposob ktory wyglada na merytoryczny ale z premedytacja wybiera on fragmenty lub dodaje znacznia ktore powoduja ze bardzo czesto tekst ma niewiele wspolnego z merytoryka a jest bardziej propagandowym przekazem dla okreslonej grupy odbiorcow. Tak bylo z wpisem
@AutismoHarbinger: Przepraszam za późną odpowiedź, ale nieuczciwe grafy są zawsze ciekawe. Przesuwanie osi w momencie kiedy chcemy przedstawić relacje między jakimmiś wartościami jest wprowadzaniem w błąd niezależnie od tego kto to robi.
Temat jest na tyle często wałkowany, że ma nawet niezłą stronę na Wikipedii.
https://en.wikipedia.org/wiki/Misleading_graph#Truncated_graph
Jeżeli się to robi, np. dla oszczędności miejsca to powinno się zahintować odbiorcę, żeby był świadomy zabiegu.
@Wezymord:

A small spot of potentially good news (depending on your stance) is that these axis manipulations didn’t seem to harm the actual reading of numerical values (people were more or less as accurate about guessing the actual numbers in the chart, no matter the chart type), only the subjective impression of the trend’s severity.


Źródło

Teraz pytanie czy zmiana z 4% finansowania na 7% to duża zmiana po latach bycia
który jest źródłem dla "Truncated graph w artykule w Wiki którzy przytoczyłeś też odnosi się przede wszystkim do subiektywnych różnic w odbiorze w różnicach pomiędzy grupami.


@AutismoHarbinger: Jasne, cały zarzut dotyczył właśnie prezentacji obliczonej na wywołanie określonego wrażenia, nie do tego, że wykres pokazuje nieprawdę (bo zakładam że przynajmniej do 2021 dane są prawdziwe).

naukowcy i statystycy też często używają "truncated" wykresów w poważnych journalach jak Nature, czy instytucjach jak Eurostat.