Wpis z mikrobloga

Kurła, pandemia, obostrzenia, szczepienia.
Mam krótkie okienko w lipcu, gdzie mógłbym na kilka dni wyjechać z żoną. Tylko do pełnego 14-dniowego cyklu szczepień zabraknie nam dosłownie kilku dni, a trochę słabo robić testy na własną rękę i zapłacić dodatkowo ok. 1000 zł. Więc Włochy odpadają, Grecja odpada, plany biorą w łeb. Więc może jednak ojczyźniana ziemia? Po Tatrach też fajnie jest połazić. Ale ceny w Zakopanem i okolicach to jakaś paranoja. Serio. Dramat.
Okazuje się, że jest pewien kraj, który nie wymaga szczepień, ani testów, a turystów wita z otwartymi ramionami. Jaki to kraj? #albania

Tylko czy to jeszcze kraniec Europy, czy już trzeci świat? Czytałem wpis @Kamienie i nie napawa on optymizmem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czego szukam? Ogólnie lubię podróżować na własną rękę, ale w tym przypadku chętnie oddałbym organizację komuś innemu i wykupił jakieś cebulackie last-minute-all-inclusive Turbo 2000. Chciałbym poleżeć na plaży, fajnie zjeść, wypożyczyć auto i pojeździć to tu, to tam.

Droga Mirabelko @Kamienie czy naprawdę jest tak źle? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Czy Albania jest spoko? Jakieś rady, jak korzystnie wykupić wycieczkę, jak korzystnie wypożyczyć auto (wiem, że na lotnisku najlepiej), jak ogólnie przeżyć w tym dzikim kraju z dala od cywilizacji?
#podroze #podrozujzwykopem
  • 26
@Oskins za późno. Zapisaliśmy się pierwszego dnia na pfizera. Dostaliśmy termin pierwszej dawki na początek czerwca, a drugiej na początek lipca. Trochę źle się zgraliśmy z tym w czasie i jest lipa.

@mDeo mówisz, że nie ma tragedii? :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Majku_: tak jest, nie jest to klimat Egiptu gdzie masz wsyztsko pod nos podstawione, ale ma swoj niepowtarzalny klimat. Tak, jest troche inny Świat, bo u nas minaretów nie uświadczysz. :) Ale na spokojnie fajnie zjesz, dużo zwiedzisz i bedziesz mógł polezec. :)
@Majku_: Przesadzasz, to żaden dziki kraj z dala od cywilizacji tylko normalny bałkański kurort. Byłam dwa razy, co prawda podobnie jak Czarnogóra ma problemy czasem z infrastrukturą czy nadmiarem śmieci przy drodze (ale w sumie Włochy też mają...), ale tak żeby poleżeć na plaży czy pozwiedzać to nie ma żadnego problemu.
@Majku_: Hej, zależy na co liczysz! Jeśli chcesz zwiedzać i wynajmiesz samochód, to Albania oferuje przepiękne widoki i zabytki bez stada turystów. I będzie przygoda ;) Jeśli chcesz wylegiwać się na plaży w kurorcie, dobrze pojeść i po prostu wyczillować, to obstawiłabym jednak jakiś kraj z testami. W Durres plaże słabe, choć piaszczyste, morze mętne jak Bałtyk, choć z łagodnym zejściem. Na południu ładniejsze plaże z turkusową wodą, ale często kamieniste
@Majku_: +moje rady:
- na pewno zaopatrzyć się w miejscową walutę + trochę euro - mało bankomatów
- nie sugerować się Google Maps jeśli chodzi o namierzanie konkretnych sklepów/restauracji
- naucz się tych paru słów po albańsku - Albańczycy są bardzo mili, ale strasznie cieszą jak usłyszą, że ktoś się wysilił, by dowiedzieć się jak powiedzieć dzień dobry, dziękuję itp
- nie oczekuj możliwości płatności kartą
- jeśli pijesz herbatę na
@Majku_: Możesz wybrać się do popularnej wśród polaków Chorwacji. Tam z obowiązku testów i kwarantanny zwolnieni są m.in. "osoby które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;"
@Kamienie dzięki za kolejny szeroki komentarz na ten temat :)
Istotna ta uwaga o plażach, bo sądziłem, że wszystkie plaże mają tam czystą wodę. Herbata? Ciekawe, będzie trzeba kupić :D
A testy? Dwie osoby w obie strony, razem 4 testy po ok. 240zl jeśli dobrze patrzę.
Ogólnie chcę i trochę poleżeć na plaży i trochę pojeździć w jakieś mniej popularne, a ciekawe miejsca, a z tego, co widzę, to Albania ma trochę
@Majku_:

trochę pojeździć w jakieś mniej popularne, a ciekawe miejsca

O oku Cyklopa i Blue coś tam sama wspominałaś


Hmm, to się kolego możesz zdziwić, tam jest tyle ludu, że godzinę czekaliśmy żeby w ogóle w okolicy zaparkować, a potem jeszcze z tymi tysiącami ludźmi się pchaj do tych zbiorników wodnych ( ͡º ͜ʖ͡º) Albania może nie jest najpopularniejszym miejscem dla Polaków, ale Grecy, Rosjanie czy
@pianinka łeee, to mnie zawiodłaś :)
Niemniej liczę, że uda się trafić na kilka fajnych miejscówek trochę obok tłumów turystów . Liczyłem na wakacje w okolicach jeziora Garda we Włoszech, miałem już całkiem fajną listę takich właśnie ciekawych, a leżących trochę na uboczu miejsc. Niestety lista na razie leży w szufladzie i pewnie zrealizuję ją dopiero za rok.
@Charles96: dzięki! Berat wygląda interesująco :) Zdaje się, że Berat jest rzut beretem od Golem? Powoli trzeba zacząć myśleć nad jakimś biurem podróży. Nigdy nie kupowałem takich wycieczek, zawsze na własną rękę. Ale Albania zaczyna mi się podobać :)
@Majku_: No niestety, coraz mniej takich miejsc na świecie, gdzie człowiek może z dala od turystów odpoczywać, nawet do kambodżańskich dżungli się robią kolejki ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Jak będziesz w okolicach Beratu to polecam zahaczyć o winnicę Nurellari w okolicy jeśli lubicie z żoną wina, fajna domowa rodzinna winnica, nas ich syn oprowadzał po piwnicach i tłumaczył proces powstawania win, pod koniec próbowaliśmy ich win z
@pianinka o, dzięki, takie porady i takich miejsc szukam :) chętnie tam zajrzę, jeśli będzie okazja. W razie czego powiem, że przysłała mnie Pianinka ( ͡ ͜ʖ ͡)
Z tymi turystami to niestety... Kurde, jak lubię góry o charakterze tatr, młode z ostrymi szczytami, tak same Tatry obrzydły mi już do reszty ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Kurde, jak lubię góry o charakterze tatr, młode z ostrymi szczytami, tak same Tatry obrzydły mi już do reszty ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Majku_: to odwiedź dolinę Valbony w Albanii i zrób sobie jakiś trekking.

@Majku_: powodzenia w kupieniu. xD Nawet na OSM ciężko o dobre oznaczenie szlaków. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Ale góry piękne, nie bez powodu nazywane Alpami Albańskimi.