Wpis z mikrobloga

Hej, mirki, są tu jacyś spece od #siecikomputerowe? Mam dwa switche, A i B, serwer i gateway jest podłączony do A, wszyscy podłączeni do A i do B widzą serwer i Internet, część maszyn podłączonych do A nie widzi części maszyn podłączonych do B. Czyli tak: pingując z końcówki serwer lub odwrotnie wszystko działa, pingując miedzy maszynami podłączonymi do innych switchy - nie. Spitoliło się niedawno, wcześniej działało. Switche D-Link zarządzalne, zresetowane do ustawień fabrycznych, żadnych VPN-ow. Włączyłem jedynie "Loopback detection" bo pierwsze, co mi przyszło do głowy to jakaś pętla - ale nic nie wykryto.
Gdzie szukać błędu, jakich narzędzi użyć, ktoś, coś?
#sieci #informatyka
  • 5
@S0Cool: Nie ma jakiegos firewalla na tych maszynkach? Czy widać poprawnie wpisy w tablicy ARP na tych maszynach? Jesli nie to warto sprawdzic czy brakuje wychodzacego requesta czy przychodzacej odpowiedzi. Warto tez zobaczyc w logach przelacznikow czy MACi nie lataja miedzy interfejsami co by sugerowalo jakies niepoprawnie skonfigurowane LAGi.
@flor4s Są firewalle, ale nie ma reguł, które mogłyby inaczej traktować pingi z tego samego LANu z różnych adresów. Poza tym problem jest na przykład z drukarką sieciową. Tę LAGi sprawdzę w poniedziałek, dzieli za inspiracje.
@S0Cool: Jak te switche masz polaczone, jednym portem, kilkoma portami w laga? Moze tutaj jest problem zwlaszcza z loopback detection albo stp, czesc switchy ma to domyslnie wlaczone ale to raczej cisco niz dlinki, nawet zarzadzalne.