Wpis z mikrobloga

Soon.

__________________

W odpowiedzi na załączony film Musk wrzucił też ważne, nowe info – mianowicie okazuje się, że jednak powierzchnie aerodynamiczne nie będą pokryte płytkami izolacji termicznej od wewnątrz* (choć tak było na oficjalnych renderach do tej pory, w tym na najnowszych, opublikowanych przy okazji aktualizacji www misji DearMoon). Płytki pojawią się za to od "zawietrznej" na samym kadłubie w tych miejscach, w których będzie on narażony na kontakt z plazmą, odrywaną od krawędzi skrzydeł.

Powyższa zmiana jest zapewne podyktowana przeprowadzeniem dokładniejszych symulacji komputerowych co do zachowania klap, być może wzbogaconych o dane telemetryczne z lotów prototypów.

Ciekawe, jak wpłynie to na estetykę statku – z wypowiedzi Elona wynika, że "symetria płytkowa" zostanie nieco zaburzona, tj. czerń izolacji "przeleje" się też minimalnie na stronę zawietrzną. Niedługo zobaczymy, co dokładnie Musk ma na myśli – konstrukcja orbitalnego SN20 jest już w toku.

*EDIT
W sumie niewykluczone, że Musk ma na myśli co innego. Tweet:

Pretty close. No tiles on back side of flaps. Some tiles towards leeward side of ship trailing plasma spilling off rear of flaps.

Skoro używa słowa "leeward" w odniesieniu do kadłuba, to "back" w odniesieniu do klap tyczy się chyba dosłownie "tyłu" klap, nie ich wewnętrznej strony. Czyli wychodziłoby, że przód (góra, jeśli mówimy o statku w pozycji pionowej) skrzydeł zostanie pokryty izolacją z obu stron, a tył tylko od spodu.

#spacex
#texasbocachica
#grafikakomputerowa
  • 3
Mi się jednak wydaje, że pisząc o "tylnej" części klap i "zawietrznej" kadłuba miał na myśli to samo. Na renderze mamy płytki na tylnych krawędziach klap, a ich nie będzie, za to płytki będą zachodzić na tylną część kadłuba w miejscach w których będzie opływany plazmą wyciekającą spod klap.
Mi się jednak wydaje, że pisząc o "tylnej" części klap i "zawietrznej" kadłuba miał na myśli to samo.


@Biohazard86: Tak to zrozumiałem za pierwszym przeczytaniem tweeta, ale później nabrałem wątpliwości. Niedługo się przekonamy, albo może jeszcze doprecyzuje w odpowiedzi do kogoś.