Wpis z mikrobloga

A wiecie może jak to jest z #podatki gdy mam rezydencję podatkową w Polsce, bo mieszkam i pracuję tu ponad pół roku, prowadząc JDG, a np. na kilka ostatnich miesięcy 2021 wyjadę pracować do innego kraju - tutaj akurat #szwajcaria na ichniejszym "temporary contract" czyli taki samozatrudniony, ale ze wszystkimi składkami, to czy będę musiał w Polsce rozliczyć ten dochód wyrównując podatek dochodowy do polskiej wartości?

Wiadomo, że temat dla doradcy, ale może ktoś miał taką sytuację w przeszłości? Wtedy wyrównuje się podatek dochodowy do polskiej stawki z UoP czy z JDG i liniowo czy z jakiegoś progu?

#zagranico #pit #emigracja
  • 10
@Leniwiec1: Przeprowadzałam się w sierpniu, więc miałam 7 miesięcy na kontrakcie w Polsce a resztę roku w Szwajcarii. Musiałam złożyć zeznanie i wyrównać podatek dochodowy od całości zarobków w Szwajcarii. Bolało ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Nie jestem pewna, jak to wygląda w przypadku JDG, ale może Cię troche naprowadzi.
@papuszkafalista: właśnie tego się spodziewam, ale ciekawy jestem jaka jest stawka podatku w Polsce - czy według skali czy liniowo 19% czy jak jestem teraz na ryczałcie to tylko 15% od przychodu. Ciekawy temat

@Szatanizacja: w CH jest zdefiniowane takie coś jak "temporary contract" I jest to bardzo podobne do naszych samozatrudnionych, ale nie trzeba zakładać żadnej firmy jak u nas. Po prostu jesteś kontraktorem i masz krótki zazwyczaj kontrakt
@siteeng: dzięki, a co do urlopu to tak - tutaj akurat odprowadzają 8.33% na indywidualne konto na urlop i z tego będzie wypłacana dniówka gdy wezmę wolne, a gdy nie - zwrot po zmianie kontraktorni.