Wpis z mikrobloga

Wszystko po to, aby członkowie zarządu spółek mieli za co pojechać na coroczne wakacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@poznaniak: Zarząd tej skali spółek często nie ma nawet wcale udziałów. Doczytaj jak działa dywidenda.

mogą tylko spekulować, przecież wiele spółek dywidend w ogóle nie wypłaca


@swagerstom: I o to też chodzi aby przyciągać bardziej stabilny kapitał, stabilna polityka dywidendowa to od razu też zupełnie inna klasyfikacja w
@swagerstom:
1. robisz biznes -> biznes zarabia -> jesteś zadowolony z wyników i uważasz że firma dobrze sobie radzi -> wypłacasz zyski właścicielom akcji (w tym sobie)
2. robisz biznes -> biznes jest w fazie rozwoju, nawet jeżeli przynosi zyski, to całość reinwestujesz, masz wizję swojej firmy w zupełnie innym miejscu niż jest teraz i pomysły na rozwój -> nie wypłacaszy dywidendy tylko wkładasz w firmę, a wzrost firmy jest reprezentowany
@swagerstom: w latach 1910-1990 ludzie głównie inwestowali swoje pieniądze w spółki typu value, stawiali na powolny wzrost firmy i cen akcji + czerpali te pare % z dywidendy. Jak np na Fordzie miałeś stabilny wzrost 5% + 3% z dywidendy to było fajne zabezpieczenie kapitału przed inflacją na poziomie np 2-3%. Teraz większość ulicznych "inwestorów" to tak naprawdę spekulanci którzy liczą na duże wzrosty w parę dni. Kiedyś bardziej inwestowało się
@positive_mental_attitude: jest na giełdzie bo pewnie chciała zdobyć kapitał na inwestycje, a po jakimś czasie jak inwestycja wypali albo nie skupuje te akcje za mniej lub więcej, wiem że rynek wtórny nie może istnieć bez pierwotnego, ale jakoś nie widzę sensu w rynku wtórnym, bo dla mnie to jest czysta spekulacja. Powiedz mi, jesteś inwestorem, to jak kupujesz akcje 100 akcji po 1000zł to ile dostanie z tego spółka?
Czy dywidenda nie jest najgorszym możliwym wyjściem? Przecież lepiej zainwestować w swój biznes zarobione pieniądze, ale zrobić buyback'a.

I co? I tak będą w nieskończoność inwestować? I właściciele nic z tego nie będąc mieć?

Nie, ja po prostu nie widzę przyczyny dlaczego moja spóła miała by oddawać część ciężko zarobionego zysku spekulantom.

Jakim spekulantom? Za chwilę CD Projekt będzie wypłacał dywidendę za zeszły rok. Chcesz powiedzieć, że Iwiński i Kicińscy to spekulanci?