Wpis z mikrobloga

Jakbyscie byli ciekawi to wysrałem list do Urzędu Skarbowego odnośnie pobrania zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami:

Drodzy Państwo, cały ten proces to dla laika jakiś żart.
Zajmuję się architekturą bezpieczeństwa systemów IT i mogę Wam za darmo wszystko wypunktować:
1. User powinien po zalogowaniu się na swoje konto w eUS po prostu kliknąć opcję "Pobierz zaświadczenie o niezaleganiu"
2. Zamiast tego user musi (po już zalogowaniu, więc macie jego dane!) podać nazwę firmy i NIP. Po jaką cholerę? Ściągnijcie to sobie sami w backendzie.
3. Potem user musi wybrać Urząd Skarbowy? Po jaką cholerę? Ściągnijcie jego ostatni US w backendzie.
4. User musi zapłacić oddzielnie za wydanie zaświadczenia. To już są mega jaja. Zamiast np. bramki PayU, lub innej, user musi ODDZIELNIE zapłacić nawet nie do US, ale do Urzędu Miasta opłatę i załączyć dowód zapłaty. Nie, to nie może tak działać, to jest partactwo. Co usera obchodzi, czy płaci do US, czy do UM? Niech nawet pieniądze idą na siostry magdalenki, usera to nic nie obchodzi.
5. Następnie jest etap podpisania (!!!) wniosku, który już powinien być zautoryzowany tym, że użytkownik zalogował się na swoje konto w US, używając poświadczeń. By podpisać wniosek, musi znów (!!!) zalogować się na PZ, by tylko kliknąć "Ja podpisuję". Po jaką cholerę? Podpis cyfrowy powinien być również w backendzie, inaczej to wasze SSO działa jak dziecko chore na downa, a nie dorosły człowiek.
6. Odpowiedź powinna być w pare sekund (na zasadzie: "odpytanie do bazy danych, zwrot informacji, że user nie zalega z podatkami) i koniec. A nie jakieś listy, srysty, odbieranie przez pełnomocników.

W dużym skrócie: wzięto papierowy, rzeczywisty proces, który działał jak kwadratowe koło i wrzucono go do internetu. Systemy informatyczne powinny ułatwiać, Wasz tylko utrudnia. Zaorać i postawić od nowa. Nie pozdrawiam bo płacę za to gówno ciężkie pieniądze w podatkach.

#zalesie #podatki #zus #us #informatyka
  • 11
@MagicoSoftware: jakby tak kupowanie na allegro wyglądało to by mogli wypie*dalać.

bo płacę za to gówno ciężkie pieniądze w podatkach.


a potem za je*ane zaświadczenie i tak trzeba zapłacić.( ͡° ͜ʖ ͡°)

na zasadzie: "odpytanie do bazy danych, zwrot informacji, że user nie zalega z podatkami


tylko pewnie konta nierozliczone xD
@Shajo: 1. Większość nie jest
2. Można wyświetlić widoczne, tak by było autopopulowanie danymi

Zapomniałem dodać, że musiałem też podać adres do wniosku. Po co? Przecież tak samo go mają albo z CEIDG, albo z US, albo z bóg wie jakiej innej bazy.
@svr_: No właśnie jak komukolwiek opowiadam, że te wszystkie PZ, epupa, eUS i inne działają słabo, to zawsze korzystam z Allegro jako odniesienia i ludzie nietechniczni wtedy jako tako zaczynają to rozumieć.
@MagicoSoftware: jeżeli wybrałeś dostarczenie w formie elektronicznej to szykuj się że jak Baba w skarbowym nie umiała kliknąć to to co dostaniesz za ciężko zarobione 21 PLN będzie odrzucone przez instytucję dla której pobierasz ten kwit.
Bratu tak prawie przepadł kredyt. Na kolanach musiał biec po papierek i błagać żeby mu na cito wystawili bo naczelniczka US u nas nie ogarnia że po podpisie są 2 pliki i uparcie dostarcza tylko
@MagicoSoftware: mają ustawowo 14 dni i korzystają na maxa, to fizycznie ktoś idzie do archiwum i sprawdza żeby urzędnicy mieli co robić. Dla przykładu 1 maja znowu wystąpiłem bo chcę kredyt a nie wiadomo kiedy papiery się przemielą i będzie termin w banku. Wczoraj przyszło listem poleconym.