Wpis z mikrobloga

#prawo
#allegro
#allegrolokalnie
#pomocprawna

Taka zabawna sprawa, Allegro Lokalnie niestety.

Zakupiłem przedmiot przez Kup Teraz, używany z opisem "stan idealny" na Allegro Lokalnie od typa, który ma na Allegro wystawione 2500 przedmiotów.
Przedmiot otrzymałem i posiada on poważne uszkodzenie (jakiś bystrzak spolerował całą warstwę antyrefleksyjną i teraz szyba błyszczy się jak psu jaja, więc jest poważny problem z czytelnością samochodowych przyrządów, które za nią siedzą).
Piszę do typa, że chcę oddać, a ten mi pisze, że to, że idealny nie znaczy, że bez wad i uszkodzeń :D

Do terminu 2 tygodni od zakupu zostało 5 dni.

Iść z tym do prawnika a gratis kolesia zgłosić do US, bo najwyraźniej prowadzi działalność gospodarczą, a udaje, że nie, czy Allegro pomoże mi rozwiązać ten problem?

Sprawa rozbija się o 130zł, ale nikt nie lubi tracić kasy i patrzeć, jak oszust zyskuje, prawda?
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Estetykatopodstawa: No ale to już działanie poza Allegro. Czyli odsyłam typowi przedmiot i dodaję pismo, w którym informuję o odstąpieniu od umowy ze względu na rękojmię, dokładam zwrotne potwierdzenie odbioru i czekam co dalej?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pantokrator: w przypadku odstąpienia jest to bez różnicy.
Możesz wysłać najpierw odstąpienie a dopiero potem przedmiot.
A możesz zrobić to i to na raz.

Niemniej ważne jest zachowanie 14dniowego terminu. Liczy się tutaj data stempla pocztowego bądź jakikolwiek wyraz, że odstępujesz.
Np. powiadomienie mailowo.
@Estetykatopodstawa: Ale typ teoretycznie nie jest przedsiębiorcą, więc muszę go traktować jak osobę fizyczną. Praktycznie to jest, ale nigdzie nie podaje namiarów na firmę.
Nie mogę chyba zgadywać, w jakiej roli sprzedaje dany przedmiot? Czy istnieje tu jakieś domniemanie?
Iść z tym do prawnika a gratis kolesia zgłosić do US, bo najwyraźniej prowadzi działalność gospodarczą, a udaje, że nie, czy Allegro pomoże mi rozwiązać ten problem?


@Estetykatopodstawa: No trochę napisałem.
Facet JEST przedsiębiorcą, znam nawet nazwę jego firmy, tylko na Allegro udaje, że nie jest przedsiębiorcą i nie wiadomo, w jakim charakterze sprzedaje.

Bardzo dziękuję za pomoc, pisemko wysmarowałem, tylko boję się odsyłać, żeby nie pajacował, nie zepsuł i nie