Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

1) Pan Piłkarz, lat 18, uraz z tyłu uda podczas treningu w trakcie sprintu, pierwsze co przychodzi na myśl to któryś mięsień z grupy kulszowo-goleniowej, bo boli przy wymachach w przód. Palpacyjnie jednak nie pasuje, ponieważ bolesność jest zbyt bocznie od guza kulszowego, na przebiegu mięśni tez bez bólu, na zginaniu kolana tez bez bólu, na wyproście biodra delikatnie, najwięcej na rotacji zewnętrznej uda. Zdziwiony biorę go pod USG i wyszedł kwiatek - niewielkie naderwanie włókien pośrodkowych m. czworobocznego uda. Mięśnia, który jest wielkości połowy powierzchni palców u ręki i który jedynie (albo aż) wspomaga pracę większych prostowników i rotatorów zewnętrznych w biodrze ¯\_(ツ)_/¯
Dla mnie ciekawe w opór, bo pierwszy taki przypadek. Nie mniej jednak klasyczna rehabilitacja pod urazy ortopedyczne II stopnia, czyli pełno ukrwienia przez pinowanie i igłowanie, masaż, skurcze izometryczne, do tego odciążenie i spokój fizyczny przez pierwsze dni, zero rozciągania.

2) Chłopiec, Piłkarz od 5 r.ż., obecnie 10 lat. Typowy Osgood-Schatter. Na zdjęciu jedno z działań w trakcie zabiegu. U mnie jest tak przyjemnie, ze młodzi mogą spać po ciężkim dniu w trakcie rehabilitacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

3) Pani Tancerka, lat 18. Gdybyście usłyszeli jak potrafi sama zmanipulować sobie kręgosłup piersiowo-lędźwiowy przez zwykłe rotacje tułowia to moglibyście pomyśleć, ze łamie sobie kości. Potężna hipermobilność w całym kręgosłupie i kończynach górnych, jednak na dole tylna taśma pospinana. 20 minut pracy na stole żeby się tym zająć, 40 minut pracy na sali żeby wzmocnić porządnie mięśnie grzbietu, pośladkowe, czworogłowe, stabilizację całą (która de facto mimo tańczenia mocno leży, deska na pierwszym spotkaniu to było max. 15 sekund). I tak przez kolejne tygodnie dwa razy w ciągu jednego.

4) Pan Koszykarz, lat 14. Regularny kadrowicz na Mazowszu, mistrz Polski sprzed roku, przewidujemy mu karierę na szczeblu ogólnopolskim już w młodym wieku juniorskim, bo jest przekotem. U mnie jest raz w tygodniu już od ponad 4 miesięcy. Rehabilitacyjnie - spięty gorzej niż nie jeden trójbojarz, stawy skokowe tragicznie mobilne, obręcz barkowa tak samo, o kręgosłupie czy biodrach nie wspominając (przeciwieństwo totalne do Pani wyżej). Jednak zamiast skupiać się na manualnej pomocy trenuję z nim w ten sposób, aby pod jak najbardziej możliwie dużym obciążeniu ekscentrycznie osiągać co raz to większe zakresy ruchu w danych stawach. Dużo lepsze podejście u takich osób w moim mniemaniu, kiedy trzeba wykorzystać te półtorej godziny w jak najlepszy sposób. Jasne - na stole mógłbym zrobić to trochę lepiej jednak nie byłoby czasu na dobrze przygotowaną jednostkę treningową pod niego. Do tego silny jak jasny grom - potrafi zrobić w ~80% Nordic Hamstring Curl ( ͡ ͜ʖ ͡)

#fizjoterapia #mikrophysio #mikrokoksy #pracbaza
Poemat - #mikrophysio 

1) Pan Piłkarz, lat 18, uraz z tyłu uda podczas treningu w ...

źródło: comment_1621675434oRcD2tEwNR7PZdYo0aH8Vl.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@Absydion: Tak, statystycznie kobiety częściej nabawiają się hipermobilności stawowej, jednym z czynników jest naturalnie mniejsza masa mięśniowa
  • Odpowiedz
@Poemat: mam też hipermobilność od zawsze, było judo, boksowałem, a od 2 lat robię stricte siłkę , boks też jako cardio i dzięki temu zniknęły w 100 proc dolegliwości związane z entezopatiami, z którymi sie męczyłem z 1
5 eoku
Teraz jak jestem dzik to zadziałało jak rehabilitacja. Stabilizacja plus siłownia wyleczyły mi kobtuzje
Mobilność dalej jest, ale zero urazów mechanicznych w całym zyciu, a nawet często czułem się jak yebany
  • Odpowiedz
@Poemat: panie fizjoterapeuto boli mnie biodro od 7 lat kłująco, promieniuje aż do łydki, znasz kogoś z Wrocławia kto mógłby mi to ogarnąć? Byłem już u kilku fizjo i nic :(
  • Odpowiedz
@Poemat: Na czym polega takie leczenie osgood-schlattera? Miałem stwierdzone w wieku ok. 16 lat, a teraz 22 lat i dopiero się odezwało jak przestałem robić siady na 2 miesiące po czym znowu zacząłem, od 3 miesięcy ból nie ustaje( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@hisux: Odciążenie aparatu wyprostnego kolana, regeneracja więzadła i odnowa biologiczna czwórki, wzmacnianie mocne tylnej taśmy, podudzia i stabilizacji osiowej, powolne wprowadzenie izotonii na czwórkę zaczynajac od ekscentryki samej, wchodzenie potem w plyo i ćw. dynamiczne ;)
  • Odpowiedz