Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ja pier...czy w tym kraju w ogóle opłaca się kończyć studia techniczne? Kierunki tak ciekawe jak biotechnologia, biocybernetyka, bioinformatyka, albo nie wiem, robotyka nie mają w tym kraju większej przyszłości, bo pewnie 75% absolwentów przekwalifikuje się na programowanie, a pozostali wyjadą na Zachód, bo w tym kraju nie mamy odpowiedniego przemysłu. Zauważyłem, że chyba jedyne rentowne kierunki spośród technicznych i ścisłych, to chyba tylko informatyka, ze względu na programowanie i ogólnie rzeczy bezpośrednio związane z np. administrowaniem systemami, finanse i rachunkowość bo praca w banku i może matma jeszcze. Czy w tym kraju praca dla inżyniera oznacza #!$%@?ę na Zachód, ew. pracę gdzieś na taśmie czy linii produkcyjnej za 5k, albo przeniesienie się na te słynne programowanie bo #programista15k ? Państwo z tektury. #inzynieria #studia #studbaza #techniczne #agh #programowanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60a5269b1e7e7f000be60196
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 18
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Da się zarobić, ale obecnie prym wiedzie IT. Mimo wszystko w mojej opinii inżynier to styl życia i warto wybierać kierunki techniczne, chyba ,że masz możliwość dostać się na studia związane z wolnym zawodem.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: w budownictwie da się aktualnie nie tak źle zarobić

dobry elektryk też jest w cenie

mechanik może nie zarobi 15k, ale większość osób co chciały pracuje w zawodzie

nie jest lekko, na początek dostaniesz ochłap, ale z odrobiną talentu, pomysłu na siebie i szczęścia dojdziesz do godnych pieniędzy
  • Odpowiedz
ew. pracę gdzieś na taśmie czy linii produkcyjnej za


@AnonimoweMirkoWyznania: skoryguję dwa przekłamania. Żaden inżynier nie pracuje na taśmie czy linii produkcyjne. Jak już, to inżynierów zatrudnia się do utrzymania ruchu takiej linii, ale raczej nigdy na produkcji (no chyba, że to inżynier po wyższej szkole robienia hałasu w jakimś mieście powiatowym). Po drugie na taśmie chyba nie ma co liczyć na zarobki 5k, raczej lekko ponad najniższą.

Pracy dla
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: techniczne jak najbardziej się opłacają

Za to nie opłacają się żadne biologiczne mieszanki. Znam typków, którzy musieli robić doktorat z biotechno żeby nie myć probówek do końca życia w tym kraju
  • Odpowiedz
@CXLV: To nie do końca tak jest z tym, że na zachodzie ma się zdecydowanie wyższą stopę życia jako inżynier. W USA zapewne, ale w Europie zachodniej gdzie społeczeństwa są bardziej równe i różnice będą mniejsze.
Natomiast co do reszty się zgadzam, wysokie wymagania i odpowiedzialność, a jeżeli różnica w płacy nieduża to wielu osobom może się to nie kalkulować. No i jako inżynier zawsze jesteś robolem, umysłowym ale jednak,
  • Odpowiedz
ZuchwałaUkochana: Informatyka to nie samo programowanie podobnie jak ludzie po AiR powinni mieć pracę bardziej w stronę przemysłowych systemów (jakieś sterowniki PLC) i niskopoziomowych rzeczy związanych z elektroniką cyfrową niż tworzenie oprogramowania enterprise w językach typu C#, JS, Java. Tak jest w teorii, a w praktyce absolwenci ukończyli kierunek X i w nim nie pracują.

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • Odpowiedz
@steppenwolf90 Budownictwo to obecnie jeden z najgorszych gownokierunkow. Wystarczy poczytać co ludzie piszą o stosunku odpowiedzialności do zarobków i warunków pracy. Mówię oczywiście o inzynierach. Dobry hydraulik czy elektryk na własnej działalności dobrze zarobi
  • Odpowiedz
Budownictwo to obecnie jeden z najgorszych gownokierunkow.


@StefanEm: obecnie tak, sam go skończyłem i nie chciałem pracować w zawodzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

aczkolwiek warunki się nieco poprawiły, kokosów nie będziesz z tego miał, ale jako kierownik budowy z doświadczeniem i uprawnieniami nie zarabiasz jakoś tragicznie źle, szczególnie z dodatkami za delegacje, po prostu nie jest to poziom IT
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: po mechatronice czy tam budowie maszyn możesz zostać chociażby konstruktorem czy tam sprzedawca czy PM w firmie produkcyjnej. Na start dostaniesz 3-4 k na rękę po 2-3 latach 5-6k netto. Praca w biurze a nie na produkcji kto ci takich bajek naopowiadal?
  • Odpowiedz
@Solarinlene: No dobra ale to nie są jakieś mega pieniądze a te kierunki są dość ciężkie, dlatego ludzie wolą programować :P Na zachodzie możesz robić rzeczy ciekawsze niż w PL, ale jako inżynier to kokosów też nie zarobisz i milionerem nie zostaniesz.
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: no tak jak napisałem, sprzedawcy hydrauliki, pneumatyki mało to firm co potrzebują? Inżynierzy wsparcia aplikacji, produkcja maszyn, produkcja przenośników, produkcja maszyn rolniczych, pociągów, tramwajów autobusów, utrzymanie ruchu i planowanie produkcji,programiści CNC, automatycy, konstruktorzy, projekt menadżer w firmie produkcyjnej, wycena zleceń rysowanie layoutow itd itd. dużo by wymieniać. Ale co nasz na myśli fajne perspektywy?
  • Odpowiedz
Kuzyn robi mechatronikę. Na studiach robi projekty pod inteligentne domy, naprawia auta, ostatnio zrobił sprężarkę i maluje lakieruje. Ale on złota rączka i tacy ludzie najwięcej zyskują na takich studiach.
  • Odpowiedz