Wpis z mikrobloga

Jak to 750 Grand Prix? O Williamsie niepoliczalnym #abcf1 – tag do obserwowania

Williams oficjalnie chwali się tym, że podczas Grand Prix Monako weźmie udział w 750 Grand Prix w swojej historii. Ta kwestia może jednak wzbudzać poważne wątpliwości, gdyż wiele historycznych i motosportowych stron podaje różne liczby. Z tego powodu odnieść wrażenie, że jest to zagrywka PRowa, która nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Ale jak jest naprawdę?

Artykuł do przeczytania również na blogu: https://abcf1world.wordpress.com/2021/05/19/jak-to-750-grand-prix-o-williamsie-niepoliczalnym/

Kiedy zespół nie jest zespołem, czyli o debiucie przed debiutem

Wątpliwości co do liczby przejechanych Grand Prix związane są z tym że Williams na początku swojego istnienia bardzo się zmieniał. Historia zespołu przed 1978 rokiem jest tak trudna i skomplikowana, że poskładanie tego w całość było nie lada wyzwaniem. Na szczęście udało się znaleźćCAŁKIEM logiczne i sensowne wytłumaczenie. Ostrzegam: nie jest ono łatwe, ale w dalszej części artykułu zamieściłem podsumowanie, w znacznie prostszej formie.

Początki działalności Franka Williamsa w Formule 1 miały swój początek w 1969 roku, kiedy to na tor wyjeżdżały bolidy Marcha, Brabhama i innych zespołów pod szyldem Frank Williams Racing Cars. Ekipy wystawiające bolidy nie swojego konstruktora, który już rywalizował w Formule 1, nie były uwzględniane w walce o Mistrzostwo Świata konstruktorów, gdyż nie były traktowane jako „zespoły”, a podmioty rejestrujące bolidy pod danym szyldem. W taki sposób każda osoba, posiadająca bolid, a nie związana z zespołem, mogła się zapisywać na wyścig. Najlepszym przykładem tego typu kierowcy był John Love, który przez wiele sezonów startował tylko w Grand Prix RPA, reprezentując barwy „zespołu” swojego nazwiska.

Co z tym rokiem 1977?

W taki sposób funkcjonował początkowy Williams. Taki stan rzeczy miał miejsce aż do 1976 roku, kiedy to w następnym, 1977 roku, Frank postanowił zmienić nazwę swojej ekipy na Williams Grand Prix Engineering. Od tego momentu zaczyna się historia zespołu, którego dzisiejszy Williams jest spadkobiercą. Dlatego oficjalna strona brytyjskiego zespołu określa rok 1977 jako początkowy.

Jednak jest to mocno naciągane. Rok 1977 był zmianą pod kątem nazwy, ale nie funkcjonowania zespołu. W swoim pierwszym sezonie ekipa z Grove nadal korzystała z bolidów zespołu March, dlatego nie była traktowana jako „zespół” w klasyfikacji konstruktorów. To była analogiczna sytuacja z poprzednich lat. Zmiana nastąpiła dopiero w następnym roku, kiedy Williams wystawił swój pierwszy bolid.

Jeden rabin powie Iso-Malboro, drugi rabin powie Williams

Co ciekawe, tym pierwszym bolidem był samochód o numerze FW06. Gdzie się podziały wcześniejsze numery? Istniały i słynny konstruktor wystawiał je do rywalizacji w swoim własnym zespole. Jest jednak istotny haczyk. Na mocy umów kontraktowych robił to pod nazwą innego konstruktora. Chodzi tutaj przede wszystkim o okres funkcjonowania zespołu znanego jako Iso-Malboro. Ten twór był już uwzględniany w klasyfikacji konstruktorów, gdyż według przepisów wystawiał „własne” bolidy, czyli bolidy konstruowane przez Williamsa, a one nie były wystawiane przez inny zespół.

Dla zobrazowania tej sytuacji użyję przykładu marki Tesco i Tesco Extra. Pomimo powszechnej wiedzy, że zmiana nazwy nie zmienia absolutnie nic, to z prawnego (przepisowego) punktu widzenia Tesco Extra jest traktowane jako oddzielny podmiot, #!$%@?ąc od tego, że posiada wszystko, co wcześniej należało do Tesco (budynki, produkty, personel itd.).

Podsumowanie: Jak zespół Williamsa liczy 750 Grand Prix

-Okres Frank Williams Racing Cars z lat 1969-76 nie jest liczony

-Zespół Iso-Malboro był w pewnym sensie Williamsem ścigającym się bolidami Williamsa. Jednak nie funkcjonował pod nazwą Williamsa, dlatego nie jest traktowany przez historię jako Williams

- Williams Grand Prix Engineering z 1977 roku jest podliczany, choć poza zmianą nazwy działał na tej samej zasadzie, co Frank Williams Racing Cars: 8 startów

- Wyścigi Williamsa od 1978 roku: 740 starów

- Nie są liczone wyścigi, do których zespół się nie zakwalifikował (DNQ=Did not qualify)

- Wbrew licznym, często odmiennym opiniom, oficjalna strona Williamsa uznaje Grand Prix USA 2005 jako start: 1 start

8+740+1=749 startów. Grand Prix Monako w ten sposób jest reklamowane jako 750 start

Jak widzicie, ten wątek jest bardzo skomplikowany i ilość przejechanych Grand Prix przez Williamsa można liczyć na różne sposoby. Opinię, czy Williams liczy prawidłowo, czy też próbuje dopasować się PRowo pod Monako, pozostawiam wam.

=================================================


Strona ABCF1: https://abcf1world.wordpress.com
Twitter ABCF1: https://twitter.com/abcf1world
Facebook ABCF1: https://www.facebook.com/AbcF1World/

Mój Twitter: https://twitter.com/AdiKjax
Mój Instagram, czasami tematyczna relacja: https://www.instagram.com/jaxonxst/
=================================================

#abcf1 #f1 ##!$%@? #ciekawostkihistoryczne #williams
Pobierz
źródło: comment_1621422267Bl77Nbrzut1MmgDzOyzMFb.jpg