Wpis z mikrobloga

@stiven777 dzięki! Mam inne zdjęcia ale dużo gorszej jakości. Nie mogę zrobić dobrego zdjęcia, bo co go zobacze, to od razu jakaś czajka się pojawia i go przegania albo nie zdąże aparatu wyjąć ¯\_(ツ)_/¯
@cptouver: Ewidentny samiec łąkowego.
Zbożowe w naszym kraju już nie gniazdują, stepowy jest bardzo rzadki, a łąkowy nielicznie, ale wciąż się u nas gnieździ. To po czym możesz go poznać to łąkowy i stepowy mają 4 palczaste lotki (te mocno wystające pióra na czubku skrzydła), ale stepowy jest prawie biały i nie ma tak dużo czerni na skrzydle. Ten ma np. taki czarny (słabo widoczny) pasek na skrzydle charakterystyczny dla łąkowego.
@cptouver: Zgłoś go może na Ornitho - to rzadkie ptaki, jak @aaadam91 powiedział, więc taka obserwacja może się przydać. Długo go obserwowałeś? Jesteś w stanie powiedzieć coś więcej o terenie w jakim go widziałeś? One teraz tokują i zakładają gniazda. W zeszłym tygodniu znaleźliśmy z kolegą kilka par w mojej okolicy. Niestety jak na razie ten rok nie zapowiada się dobrze bo zboża ozime są niskie i ptaki zakładają gniazda w
@sedros W zasadzie przez ostatni tydzień to chyba codziennie go widziałem, ale nie wiem czy to jest jeden czy kilka lata po okolicy (w zeszłym roku też takiego tu widziałem). Teren to pola, łąki, trochę lasów w pobliżu.
@aaadam91: Nie tyle pomagałem w obrączkowaniu co raczej je dokumentowałem. Nie mam uprawnień do obrączkowania i bałbym się ptakowi krzywdę zrobić. ;-) I tak, kolega i obrączkuje i zakłada znaczki. Popytam go jutro o jakieś ciekawe zwrotki bo może jutro znowu pojeździmy. Z moich ciekawostek to w tym roku dokonałem pierwszego odczytu znaczków skrzydłowych łąkowca w Polsce. Łącznie mam już trzy odczyty w tym roku. ;-)
@sedros: Byłoby super, a o tym odczytanym dostałeś już jakieś info?
U mnie niestety łąkowe pojawiają się tylko jesienią, a przyznam, że uwielbiam jak latają nad polami. Żaden drapieżnik nie porusza się z taką gracją.
@sedros: Szczerze to każda informacja z polringu (poza łabędziami niemymi) jest dla mnie interesująca. ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jak chcesz to możesz mi wysłać, ja bardzo chętnie zobaczę. Możesz zamazać wrażliwe dane.
Ja z takich ciekawych i smutnych odczytów to miałem kiedyś bielika, który następnego roku leżał już martwy w sąsiednim województwie, bo zatruł go jakiś rolnik.