Wpis z mikrobloga

Artur Szyk, Szatan prowadzący bal, 1941. Wspaniała karykatura.Hirohito jako wampir z kropelkami krwi cieknącymi z końcówki miecza, śmieszny Mussolini, złote pierścienie na grubych jak serdelki palce, Goebbels z nakręcanym pajacykiem medialnym, aby straszyć ludzi innymi ludźmi - tu się niewiele zmieniło.

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #iiwojnaswiatowa #sztuka #malarstwo #myrmekochoria
Pobierz myrmekochoria - Artur Szyk, Szatan prowadzący bal, 1941. Wspaniała karykatura.Hirohit...
źródło: comment_1621323742oSLcEzW5Zi7oCXeMhZJByX.jpg
  • 13
@myrmekochoria: Wybacz moją historyczną ignorancję, ale.. Pani w warkoczykach uosabia kogoś konkretnego? A Pan Grubas?

Marszałek Petain świetny, od razu rozpoznałem(przynajmniej jednego ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
@gusanad dopowiem że Marszałek Petain poświęcił swój honor, odznaczenia i wizerunek bohatera I wojny światowej żeby ratować państwowość jak sam naród Francji
@NadiaSanEscobar: prezydent Meksyku, o którego Jankesi drżeli że da się przekupić osi. Ogólnie karykatura typowa dla Anglosasów: przede wszystkimHitler jako liliput. Ale najgorsi Japończycy, więc zrobiona przez Amerykanów a nie Brytyjczyków
a osoby w mundurach za Hirohito? środkowy wygląda trochę jak Rundstedt a posoztali


@Magnolia-Fan: Może Rundstedt albo Keitel, acz raczej ten pierwszy. Z tyłu może Alfred Jodl, z przodu w mundurze SS Donald Tusk, choć w zamierzeniu to chyba Reihard Heydrich. Bardziej pasowałby rzecz jasna Himmler, o dość charakterystycznej do odtworzenia fizjonomii, acz ani ta ani dystynkcje na mundurze nie przemawiają za jego osobą.
@NadiaSanEscobar: Kolaboracyjny premier Vichy Pierre Laval.
@posso: @Halbr: Jak wyżej pisałem jest to osoba premiera rządu Vichy, Pierra Lavala, natomiast meksykański prezydent Manuel Camacho primo był zbyt mało znaczącą jednostką/personifikacją trzeciorzędnego kraju, secundo - Meksyk podczas II wojny światowej odegrał mniej znaczącą rolę niż podczas Wielkiej Wojny, starając się początkowo utrzymywać neutralność, od 1942 wypowiedział jednak wojnę państwom Osi. Za Lavallem przemawia dodatkowo ewidentna zbieżność fizjonomii z obrazkiem oraz francuski napis 30 deniers, stosowany we francuskim
Pobierz tigletpilesarus - @posso: @Halbr: Jak wyżej pisałem jest to osoba premiera rządu Vich...
źródło: comment_16213602999azvcag3T33eSs6n63LX7p.jpg
@tigletpilesarus: Tak, masz racje, jest to Pierre Lavala. Rano odpowiadałem z telefonu i obrazek nie dał się powiększyć, żeby zobaczyć napis (tak na swoją obronę).
Nie wiem, jaki jest rok powstania karykatury, natomiast zaraz po ataku Japończyków Meksyk był bardzo kuszony perspektywą odzyskania utraconych terenów podczas wojny z USA (podobnież jak w przypadku Wielkiej Wojny, choć po dwóch rewolucjach w dwudziestoleciu nie był już taki groźny). Sytuacja zmieniała się z tygodnia