Wpis z mikrobloga

Chce założyć sobie (sam) klimatyzację w mieszkaniu

Czy to dobry pomysł robić to samemu oraz jakie urządzenie dobrać?
Mieszkanie w wielkiej płycie, małe, bo 40m2, ale ostatnie piętro, więc potrafi przygrzać. Są dwa pokoje i w obu chcę chłodzenie.
W takiej konfiguracji potrzebuje multisplita, no i tutaj zaczyna się robić nieprzyjemnie drogo.

Chciałbym to raczej zrobić sam (a na pewno przewierty itp.) na spokojnie, nie chce żeby mi jakaś ekipa coś zepsuła, ale jako że sam nigdy nie montowałem, to nie wiem czy się za to zabierać. Kwestia tego czy są jakieś specjalne zasady, prowadzenia tych rurek itp. Na pewno coś o tym więcej poczytam, ale chętnie usłyszę kogoś opinie. Dodam że jestem z tych "złotych rączek", elektryka, hydraulika , czy wykończeniówka, nie są mi straszne.

Pytania:
1. Czy jestem w stanie wydać na sprzęt mniej niż 5k? np. coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/klimatyzacja-kaisai-fly-multisplit-2x2-6kw-zestaw-10504528941
2. Czy w ogóle warto robić samemu?
3. Gdzie kupować? Jakie w miarę tanie marki polecacie?

#klimatyzacja #remontujzwykopem #pytanie
  • 22
@benzyna_abstrakcyjna: nawet na aukcji na końcu masz:

W związku z wprowadzeniem ustawy dz. u. 2017 poz. 1567 od 1 stycznia 2018r. do zakupu urządzenia zawierającego fluorowane gazy cieplarniane, dbając o czystość naszej planety których wymaga ustawa, wymagamy dotrzymania następujących warunków:

Klient detaliczny – jest zobowiązany przesłać poświadczenie iż urządzenie zostanie zamontowane przez firmę lub instalatora z odpowiednimi uprawnieniami F-GAZ

Firma - jest zobowiązana przedstawić poświadczenie iż urządzenie zostanie zamontowane przez firmę
@benzyna_abstrakcyjna: zgodnie z przepisami i warunkami gwarancji połączenie przewodów, test szczelności i odkręcenie zaworu musi zrobić ktoś z licencją. Ale wywiercić dziurę poprowadzić przez nią przewody i zamontować jednostki wewnętrzne i zewnętrzne możesz sam. Ja robiłem sam parę tygodni temu z poradnikow YT. Sprawdź z czego ściana, ja miałem łatwo bo cegła, ale jak beton to łatwo nie będzie.
Klimę kupiłem TCL-TAC18, kosztowała mnie 675 euro (Holandia) już z kompletem przewodów,
@fegwegw: @Mirkomil:

lol, myślałem że są takie systemy że pod podłączeniu rurki napełniają się gazem, ale może to był jakiś film SF ( ͡° ͜ʖ ͡°)
inną opcją było że ja wszystko montuje, i ktoś przychodzi, skręca rurki i napełnia, ale ok rozumiem

w takim razie pytanie o wybór sprzętu nadal aktualne oraz
4. czy działa to tak samo jak z np. z oknami, że jak
myślałem że są takie systemy że pod podłączeniu rurki napełniają się gazem, ale może to był jakiś film SF ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@benzyna_abstrakcyjna: dokładnie tak jest, ale producent zaleca najpierw wypompować powietrze z rurek (potrzebna pompa próżniowa) no i zrobić test szczelności azotem pod ciśnieniem. Czyli wymaga to trochę sprzętu i wiedzy. Jak odkręcisz sam to będzie działać, ale tracisz gwarancję.
@benzyna_abstrakcyjna: kiedyś były takie systemy ale odkąd zaczęto mocno kontrolowac gazy fluorowane to nie można bez fgaz otworzyć takiego urządzenia.

Raczej nikt się nie zgodzi żebyś prowadził rury chłodnicze samodzielnie bo zbyt duże ryzyko że zrobisz to niewłaściwie ( zrobisz zgięcie, zanieczyscisz w środku) a potem serwis gwarancyjny jest realizowany bezpłatnie przez instalatora więc to on bierze na siebie ryzyko usterki z winy amatorskiego montażu. Urządzenie przyjedzie z monterem więc tak
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII:

Sprawdź z czego ściana, ja miałem łatwo bo cegła, ale jak beton to łatwo nie będzie.

jest beton w jednym miejscu, ale damy radę ( ͡° ͜ʖ ͡°) a jakie średnice wierciłeś? Rozumiem że musi przejść rurka w otulinie, czy może sama rurka + pianka?

150 dla gościa co podlaczal

czy wcześniej przed robotą na to patrzył, czy przyszedł na "gotowe"?

Oczywiście jak multi split to
@InformacjaNieprawdziwaCCCLVIII: może w Holandii jest inaczej ale w Polsce jednostki są bez przewodów chłodniczych, możesz sobie kupić rolke 25m w hurtowni :) (są dwie średnice więc razy dwa) dodatkowo trzeba zrobić kielichy więc bez obcinarki specjalnej oraz kielicharki nic nie zrobisz. Ja za dobrą kielicharke ostatnio dałem 2000zl.
@benzyna_abstrakcyjna: 5 cm wierciłem i zmieściło się na styk (2 przewody chłodnicze w osłonkach + rurka do skroplin + elektr.). Gość przyszedł, przykręcił rurki (wszystko czekało gotowe), zrobił test szczelności, podłączył pompę na pół godziny, odkręcił, pokazał jak obsługiwać, poszedl.

może w Holandii jest inaczej ale w Polsce jednostki są bez przewodów chłodniczych, możesz sobie kupić rolke 25m w hurtowni :) (są dwie średnice więc razy dwa) dodatkowo trzeba zrobić kielichy
@benzyna_abstrakcyjna: ja wiem że to szkoda wydać kasę na montaż, bo przyjda, parę godzin roboty i tyle kasy trzeba dołożyć ale:
- sprzęt i papiery żeby w ogóle móc to robić to koszt ponad 20 000zl (nie mówiąc o doświadczeniu)
- instalator później jest Twoim serwisantem, za co nie dostaje już kasy. Więc w jego interesie jest żeby zrobić dobrze i nie było problemów. A jak zapłacisz mu parę złotych za