Wpis z mikrobloga

@tmtmp3: Przede wszystkim funkcyjność, która powoduje, że kod jest organizowany zdecydowanie lepiej. Brak stanu pomaga pisać ładniej. Do tego dodajmy rozwiązania jak Ecto, które jest query-builderem z wzorcem repository zamiast ActiveRecord i mamy zdecydowanie ładniejsze API do DB. No i to wszystko z punktu widzenia Railsowca. Bo o rzeczach jak procesy czy izolacja błędów to nawet nie wspominam, bo to jest coś czego zawsze brakuje mi we wszystkich innych językach
  • Odpowiedz
@tmtmp3: Możesz się odezwać. Ja problemu z pracą nie mam, ale już trochę "wyrobiłem sobie markę". Phoenix ma LiveView, który oferuje podobną funkcjonalność (aczkolwiek można użyć obu na raz obok siebie, bo mogą się uzupełniać).

Co do "serious stuff", to na pniu jestem w stanie wymienić parę dużych firm używających Elixira (i innych języków z platformy BEAM), które można zaliczyć do "big money maker", chociażby Discord z pierwszych lepszych.
  • Odpowiedz
@yummy157: Dla mnie python, bo jest dokładnie tym, czym powinien być język programowania - tak jak wydaje ci się, że powinno się coś robić na logikę, tak się właśnie to tam robi. Do tego stopnia, że czasem ciężko odróżnić pseudokod od pythona ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Plus korzystanie z indentacji zamiast klamr, którą ludzie robią tak czy inaczej w językach z klamrami.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hauleth: no tak ale makra masz też w językach bez homoikoniczności (Rust i Nim chociażby) a analizę kodu przeprowadza się pewnie po sparsowaniu do AST (co pewnie stosowanie zagnieżdżonych list ułatwia, ale nie jest niezbędne)
  • Odpowiedz
@plusujemny: Tak, ale homoikoniczność ułatwia zarówno implementację jak i używanie makr, nie jest to wymagane do ich implementacji. Identycznie z analizą i AST. To nie tak, że tych funkcjonalności się nie da uzyskać bez niej, po prostu jak jest, to jest łatwiej i bardziej elegancko. Pisałem makra zarówno w językach z homoikonicznością (Scheme, Racket, można uznać, że Elixir) jak i bez (Rust) i mimo wszystko z homoikonicznością jest to zdecydowanie
  • Odpowiedz