Wpis z mikrobloga

mam światłowód od tygodnia od lokalnego dostawch.
Zastanawia mnie adres IP
za kazdym razem jak sprawdzam w speedtescie to jest ip mojego dostawcy internetowego, wszyscy klienci tej sieci tak mają - to znaczy wssyscy widoczni pod jednym adresem. Sprawdzajac w msc windows wykazuje mi ip wewnętrzne. wczesniej mialem dsl i za kazdym nowym polaczeniem nowe ip. czy te obecne jest bezpieczne ?
#swiatlowody
#swiatlowod
#internet
#komputery
  • 15
via Android
  • 0
@thority zadnych, interesuje sie tematem. mam od tygodnia światłowód i zadowolony jestem. do tej pory mialem 17 lat adsl. a jak sie odbywa logowanie do sieci, w adsl musialem podac login i haslo, a tutaj jak administrator sieci mnie lodlacza, jakis numer routera czy jak ?
@matkuma: tak, IP przydziela ci (za pomocą urządzeń i protokołów sieciowych) ISP.
Raczej będziesz bezpieczny bez głupich ruchów w sieci, wystawiania dziwnych portów i przy aktualizacji firmware routera.
jeżeli chcesz IP ukryć użyj VPN ( ͡° ͜ʖ ͡°)
to znaczy wssyscy widoczni pod jednym adresem


@matkuma: obstawiam że na routerze masz wew ip - poczytaj sobie o CG-NAT, w skrócie - kilka/kilkanaście klientów wychodzi w świat pod jednym adresem ip - bo te są po prostu drogie i ciężko dostępne
@matkuma: DSL czyl pewnie Neostrada Orange przyznaje dynamiczny adres publiczny. To co masz obecnie to pewnie jakis mniejszy dostawca, moze T-Mobile? Podobny motyw bedziesz mial przy korzystaniu na internecie z komorki lub routera z karta sim.
@matkuma: Czyli mniejsza firma. Wiesz co generalnie jesli ty lub ktos z domownikow, gosci zlapie jakis syf w sieci (sciagniecie zalacznika z wirusem czy malware, trojanem) bedzie problem niezalenie od tego czy masz adres publiczny lub jego brak. Jesli masz i tak routery dla osob prywatnych blokuja dostep z zewnatrz ( i to wcale nie przez NAT!), istotne jest zagrozenie ktore opisalem chyba, ze sam wystawiasz jakies zdalne uslugi na adresie
via Android
  • 0
@krzywy_kanister dzieki za wyjaśnienie, poczytalem o internecie i teraz wszystko wiem co oznacza NAT. W sumie wyczytalem ze wewnetrzne ip jest bezpieczniejsze ale admin sieci moze blokowac porty przec co nie jestem calkowicie otwary na świat. Juz wyczytalem o operatorrze mojego internetu ze ktos pisal ze blokada portu na granie przez siec ze znajomymi w grę gta san Andreas. A jak to wyglada albo sprawdzic czy mogę wyslac komus plik przez torrenta?.