Wpis z mikrobloga

Jeżdżę PKP kilka razy w roku gdzieś od 8 lat i na początku jako nowicjusza wkurzało mnie, że tak podstawowa sprawa, jak oznaczenie pociągu na wagonach i na bilecie to - jak wiele rzeczy w PKP - większa filozofia.

Po pierwsze - jadę pierwszy raz pociągiem z dużego dworca, wchodzę na halę, patrzę na tablicę i szukam z biletem w ręku swojego pociągu. Mam trasę na 4-5 stacji pośrednich, nie widzę nic takiego na wyświetlaczu, bo jest tam podana relacja, której oczywiście na bilecie nie ma, a ja mam się orientować, że będę jechał pociągiem relacji Władywostok - Berlin, więc to oczywiste, że powinienem znać trasę tego pociągu. xD

Ale co ja wymyślam? Przecież na bilecie mam podany jak wół numer pociągu. Faktycznie, mój pociąg to CHJ 83198. No to szukam. Otóż nie tym razem - na tablicy jest CHJ 83199. xD Mikoli przechodzą teraz pewnie ciarki z zażenowania, że ktoś może nie wiedzieć, że ostatnia cyfra mówi o tak kluczowym dla pasażera parametrze, jak jazda po torze o malejącym/wzrastającym kilometrażu. xD Natomiast ja mam 5 minut do odjazdu i wszyscy wsiadają na właśnie podstawiony pociąg i nie ma zbytnio osób, których mógłbym spytać, czy to mój pociąg.

Zaraz, przecież często pociągi IC mają przyjazne nazwy (Oleńka, Neptun, Kakowe oko, Bolko) i są one podawane na tablicach i wagonach. Tyle, że akurat nie ma ich na bilecie. xD

Wiem, że mogę sprawdzić sobie to w internecie. Tyle, że gdy zacząłem jeździć 8 lat temu, to nie miałem smartfona, a nawet w smartfonie internet dopiero parę lat później. Do tego dodajmy ludzi nietechnicznych albo tych, którzy wpadają prawie spóźnieni na dworzec i muszą się doktoryzować z tak podstawowej rzeczy, jak to, na który pociąg mają bilet i czy ten, który widzą, to właściwy. Bo etos kolejarza kazał w oznaczeniu pociągu dodawać informacje o liczbie osi lokomotywy, latach doświadczenia maszynisty i regionalizacji według ustawy z 1974. xD

Jest 2021 i nic się w tej kwestii nie zmieniło, bilety wyglądają prawie tak samo, jak te 8 lat temu.

#kolej #pociagi #pkp #intercity
  • 124
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pierwszy raz pociągiem jedziesz? Ja odkąd zacząłem studiować korzystam dosyć często z pociągów i z moich obserwacji 99% problemów, jakie mają podróżni, wynikają z totalnego braku przygotowania. Trzeba sobie poświęcić te kilka minut, kilkanaście jeśli trasa ma więcej przesiadek, żeby ogarnąć co gdzie i jak. Przez podejście typu "kupuję bilet, resztę zawierzam #!$%@? wie komu" zdarzają się różne kwiatki, nie tylko z trasami, a np. "nie wiedziałem, że muszę od razu do
  • Odpowiedz
A jeżeli dodatkowo ma jakąś przyjazną nazwę, to również powinna być widoczna na bilecie. Tak niewiele, a rozwiązałoby wszystko, co opisałem.


@ZukColorado: No nie, nie wszystko. Numeracja peronów i torów na niektórych dworcach jest robiona chyba przez ludzi z zespołem downa, nawet nie ma oznaczeń w widocznych miejscach, np na mostach pomiędzy peronami, albo kiedy dworzec się rozbudowuje to masz perony 1-4 z jednej strony (gdzie 1 jest najbliżej budynku
  • Odpowiedz
jak nauczysz się czytać lub korzystać z rozkładu jazdy to myślę, że wszystko będzie dla Ciebie łatwiejsze


@Shishu: szczególnie jak masz 2 minuty na przesiadkę to wtedy zaczynasz wertować rozkład jazdy xD OP ma 100% racji, oznaczenia pociągów to patologia
  • Odpowiedz
więc wiedze na ten temat mam pewnie z 100 razy większą niż Ty, także


@Shishu: Szkoda, że nie możesz powiedzieć tego samego na temat twojej ortografii.

@janneq216: Daj sobie spokój i po prostu ignoruj tego spermiarza kolejnictwa aka @Shishu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZukColorado: ja pociągiem jadę raz na ruski rok, ale nadal mam problem z kierunkiem jazdy... W sensie okej kupuje sobie bilet online, wybieram pociąg o numer wagonu. Zajebiście. Wi n czy jest na początku, na końcu itd. tylko skąd mam wiedzieć z której strony na peron ten pociąg wjeżdża? Jakbym jeździł częściej to bym wiedział, ale dla kogoś takiego jak ja, kto jeździ rzadko numer wagonu jest bezużyteczny, bo i
  • Odpowiedz
@ZukColorado: Bez kitu, pociągami jeżdżę dość często, ale różne numery na bilecie i na pociągu cały czas mnie #!$%@?ą xD, lubię mieć wszystko obcykane przed jazdą, ale ta jedna różnica wprowadza mnie zawsze w stan niepewności
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@janneq216: oho p0lak się zesrał ( ͡° ͜ʖ ͡°) dokładnie w ten sam sposób jest to zrobione w Japonii, polecam się wybrać zamiast szczekać
  • Odpowiedz
50 latkowie plus są bardziej ogarnięci niż ludzie Twojego pokroju xD

@Shishu: dzbanie nie chodzi o to, że OP nie wie jak przeczytać rozkład i wsiąść do właściego pociągu, tylko że bilety są oznaczone nielogicznie i nieczytelnie i powoduje to problemy dla podróżnych. Nie zliczę ile razy obcokrajowcy na dworcu prosili mnie o pomoc w znalezieniu ich pociągu. Na dodatek możnaby to naprawić praktycznie bez żadnego wysiłku. Siedź tam sobie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chinski_pierozek: są oznaczone bardzo logicznie dzbanie, jedyne czego OP chce więcej to sprecyzowania numeru pociagu na danej stacji o czym pisze w komentarzu.

Nie zliczę ile razy obcokrajowcy na dworcu chwalili system informacji pasażerskiej w Polsce w porównaniu do krajów zachodu :/ siedź tam sobie w pokoju i nie sraj więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ZukColorado: nie wiem może Cię źle zrozumiałem, ale na żadnej stacji nie odjeżdżają 2 pociągi o dokładnie tej samej godzinie jak masz pociąg przyjmijmy o 12.13 to patrzysz na rozkład i idziesz na peron z którego o tej porze odjeżdża pociąg.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@SlepyBazant: jakby ludzie wykazywali minimum inteligencji i widzieli pociąg:

- tej samej relacji
- przez te same stacje
- o tej samej porze
- z różnicą uwaga JEDNEJ CYFRY I TO TYLKO NA TABLICY NA
  • Odpowiedz
@Shishu: co dokładnie chwalili? Niesłyszalne komunikaty głosowe na dworcach, czy źle ponumerowane bilety bez podanej stacji początkowej i końcowej które są widoczne na rozkładzie? Ci obcokrajowcy to chyba z Albanii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Shishu: jakby ludzie pracujący w PKP wykazywali minimum inteligencji i widzieli ze ich pociągi:
- tej samej relacji
- przez te same stacje
- o tej samej porze
MAJĄ INNE CYFRY NA ROZKŁADZIE I W BILECIE (xD)
To by zmienili sposób wyświetlania rozkładów lub drukowania biletów tak, żeby
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chinski_pierozek: żaden bilet w Europie nie ma podanej stacji początkowej i końcowej XD chłopie co ty za pierdoły wymyślasz, byłeś chociaż raz za granicą? Ci obcokrajowcy to chociażby z zeszłego tygodnia 6 Hiszpanów i 3 Niemców, jedni z Krakowa, a drudzy z Wrocławia na pociąg 37000/1.

Jakieś jeszcze masz pytania?
  • Odpowiedz