Wpis z mikrobloga

Tu się ścigamy: Portimao, Grand Prix Portugalii #abcf1 - tag do obserwowania

Historia miejsca

Portimao jest miastem położonym w południowej Portugalii, z dostępem do morza. Wg statystyk w 2011 roku zamieszkiwało je ponad 55 tysięcy mieszkańców i się regularnie rozrasta: dla przykładu w 1970 roku było to nieco ponad 25 tysięcy osób. Miasto posiada port, ładne plaże, oraz zabytki, które wraz z portugalskim krajobrazem stanowią dobrą bazę wypoczynkową dla potencjalnych turystów, miłośników sportów wodnych, oraz wędkarzy.

Artykuł o Portimao do przeczytania również na stronce: https://abcf1world.wordpress.com/2021/05/01/tu-sie-scigamy-portimao-grand-prix-portugalii/

Kilka zachowanych budynków, monet i wykopalisk z tego miejsca wskazuje, że w czasach starożytnych dotarły do tej okolice wpływy Imperium Rzymskiego. Pierwsze wzmianki o Portimao pojawiły się w XIII wieku, a w XV wieku na wniosek 40 mieszkańców Król Alfonso V nadał wiosce oficjalny status. 11 grudnia 1924 roku Portimao uzyskało prawa miejskie. Pod koniec lat 70 skończyła się dominacja gospodarki przemysłowej i cały region przeszedł na gospodarkę skupioną na turystyce. Najlepszym potwierdzeniem tej zmiany jest fakt, że port w Portimao jest 3 największym portem w Portugalii pod względem przyjmowania turystów ze statków wycieczkowych.

Najbardziej znanym miejscem jest kamienna plaża „Praia da Rocha” o łącznej powierzchni około 146 000 metrów kwadratowych, wzdłuż 1,5 km linii brzegowej. Charakterystyczną jej cechą są wspomniane „kamienie”, które są ukształtowanym terenem. Niedaleko plaży znajduje się nowożytni fort „de Santa Catarina” wybudowany w 1633 roku, który nie brał udziału w żadnej potyczce wojennej, co nie przeszkodziło mu przechodzić wielu remontów.

Historia toru

Autódromo Internacional do Algarve znajduje się w odległości 15 km od miasta. Budowa toru zakończyła się w październiku 2008 roku. Na terenie toru znajduje się pomnik motocyklisty ŚP Craiga Jonesa, który zginął w tym samym roku podczas rywalizacji na Brants Hatch. Pierwszy wyścig Formuły 1 na tym torze miał miejsce w ubiegłym roku, choć królowa sportów motorowych zawitała do słonecznej Portugalii już wcześniej: w 2008 i 2009 roku z powodu odbywających się testów.

Zaskoczeniem nie będzie, że rekord należy do króla kwalifikacji Lewisa Hamiltona, a dokładniej jego najlepszego rezultatu z ubiegłorocznych kwalifikacji: 1:16,652. W obecnym roku będziemy mieć dwie strefy DRSU: Na prostej startowej i pomiędzy zakrętami 4 i 5. Nitka, po jakieś ścigać się będą Hamiltony i Mazepiny wynosi 4,692 km długości, a dystans wyścigu to 66 okrążeń. Układ toru posiada akredytację „Trulli Train” co może zwiastować procesję spowodowaną niewielką ilość miejsc do manewrów wyprzedzania, ale pogoda i różne chaotyczne wydarzenia potrafią z każdego toru uczynić fascynujące widowisko.

To był pierwszy wpis z serii „Tu się ścigamy”. Będę z czasem dodawał ich więcej: w zależności na jakim Grand Prix będzie rywalizowała Formuła 1. W następnych latach będę uzupełniał te artykuły (jak zamierzam robić z wydarzeniami historycznymi F1 danego dnia), by regularnie, z roku na rok, pojawiała się coraz dłuższa treść opisu toru dla was :3

Strona ABCF1: https://abcf1world.wordpress.com
Twitter ABCF1: https://twitter.com/abcf1world
Facebook ABCF1: https://www.facebook.com/AbcF1World/

Mój Twitter: https://twitter.com/AdiKjax
Mój Instagram, czasami tematyczna relacja: https://www.instagram.com/jaxonxst/

#abcf1 #f1 #portugalia
Pobierz
źródło: comment_1619856201W9IsRwgC2vPNw6AVchrYqV.jpg
  • 9
@jaxonxst: Bardzo fajnie piszesz, obserwuje od dawna, ale nie myślałeś może o tym żeby ktoś Ci te treści redagowal?
W Twoich artykułach jest zazwyczaj po parę błędów stylistycznych i niepotrzebnych powtórzeń. Jak masz być dziennikarzem to warto nad tym popracować ( ͡~ ͜ʖ ͡°)