Wpis z mikrobloga

Hej! Witam na #nowomowajehowych ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Dłuższą przerwę zrobiłam sobie od wpisów, bo czułam, że jej potrzebuję. W nagrodę dzisiaj, zamiast dwóch pojęć, będą aż trzy XD
Dziś poruszę temat: jak w ogóle zostaje się Świadkiem Jehowy? Wytłumaczę Wam w związku z tym pojęcia "studium", "głosiciel" i "chrzest".

Studium to po prostu poznawanie nauk Świadków Jehowy i książki wydanej przez nich z pomocą Biblii. Oni twierdzą, że to poznawanie Biblii i zasad bożych, jednak prawda jest taka, że na studium siedzi się z ich książką w dłoni i omawia się akapity, oraz zadane do nich pytania. ŚJ od samego początku uczą taką osobę braku samodzielnego myślenia i odpowiadania na pytania według schematu zawartego w książce. Wszelkie wątpliwości takiej osoby kończą się tym, że taka osoba zostaje zasypana materiałami z logo JW i wersetami, które mają potwierdzić ich doktryny.

Korzysta się oczywiście z przekładu Biblii wydanego przez Świadków Jehowy. Czasem zdarza się, że osoba, która studiuje uprze się, że ma być inny przekład i wtedy takie studium jest burzą mózgów, bo zwyczajnie widać różnice w przekładach i albo taka osoba stwierdzi, że coś ze świadkową Biblią jest nie tak, albo na odwrót, a ŚJ prowadzący to studium będą oczywiście podawać różne dziwne argumenty na to, że inny przekład zły, bo nie ma imienia Jehowa, bo Jezus nie umarł na krzyżu, bo jeszcze coś tam innego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nawet na ich własnych zdjęciach tego (pic rel), jak wygląda przykładowe studium, widać, że mają w ręce książeczkę, a nie Biblię, więc jakieś dziwne to studium Biblii, nie sądzicie? Bo jak dla mnie studium Biblii powinno być przede wszystkim właśnie na jej podstawie, ale cóż, co kto lubi ( ͡° ͜ʖ ͡°) gdybym była osobą wierzącą, to by mi się widziało studiowanie Biblii tylko z Biblią, ale nie tak się składa, że czytałam ją 4 razy i wierząca nie jestem, więc...¯\(ツ)_/¯

Głosiciel to osoba, która należy do zboru Świadków Jehowy i aktywnie uczestniczy w służbie (przypominam tutaj czym jest służba). Głosiciel nie musi być formalnie Świadkiem Jehowy, za to każdy, kto chce oficjalnie zostać ŚJ, musi być głosicielem. Zanim ten ktoś weźmie chrzest, to wtedy mówi się o nim "nieochrzczony głosiciel". Dopiero po przyjęciu chrztu taka osoba staje się pełnoprawnym ŚJ.

Jak zostać głosicielem? Należy w trakcie studium chodzić już regularnie na zebrania (poprzedni wpis czym są zebrania) i powiedzieć osobie, z którą się studiuje, że chce się być głosicielem. Następnie mówi się o tym starszym zboru, a oni potem organizują spotkanie, na którym zadają kilka pytań. Jak się zda, to dostaje się książkę "Zorganizowani do spełniania woli Jehowy" (wrzucam w komentarzu jak wygląda) i można już chodzić do służby i zdawać z niej sprawozdanie (pierwszy wpis na tagu, do którego już linkowałam wyżej). Jak wyglądają głosiciele, sporo z Was już wie, bo zapewne kilka razy zapukali do Waszych drzwi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak więc nasz gagatek, który studiował, został głosicielem. Ale co jeszcze musi zrobić, by być pełnoprawnym Świadkiem Jehowy? Musi wziąć chrzest i po nim nadal będzie głosicielem xd

Chrzest to całkowite zanurzenie w wodzie osoby na jej wyraźne życzenie, zwykle następujące zbiorowo podczas zgromadzeń i kongresów Świadków Jehowy. Kandydat do chrztu musi wcześniej trzykrotnie spotkać się ze starszymi w zborze, gdzie będzie przepytywany na podstawie książki "Zorganizowani", o której wspomniałam, by starsi mogli ocenić, czy nadaje się do chrztu. Pytań do chrztu jest naprawdę sporo, nie będę ich tu wypisywać. Wszystkie te pytania, o ile jesteście ciekawi, jakie są, możecie ogarnąć na ich oficjalnej stronie: link. Musicie pobrać pdf tej książki i od strony 190 (w książce 186) są wszystkie pytania. Ale coś jeszcze jest wymagane przed przejściem do tych pytań. Co takiego?

Trzeba oddać się Bogu w modlitwie. Na czym to polega? Należy wyznać Bogu Jehowie w tej modlitwie, że ma się postanowienie, aby pozostać na zawsze oddanym wyłącznie jemu i okazać skruchę za swoje grzeszne postępowanie. Oczywiście później pytanie o to, czy się to uczyniło, też pada. Tak naprawdę przysięgę lojalności składa się organizacji ŚJ, ale niektórzy dopiero po czasie zdają sobie z tego sprawę.

Przez wszystkie lata istnienia organizacji chrzest u ŚJ miał formę całkowitego zanurzenia w wodzie. Przed pandemią covid służyły do tego baseny na stadionach i salach zgromadzeń. W komentarzach zamieszczę zdjęcie miejsca, w którym ja brałam chrzest, jak byłam młoda i głupia ( ͡° ͜ʖ ͡°) W Biblii jak są opisywane chrzty to zawsze był to jakiś zbiornik wodny, najczęściej jezioro i wzmianki te sugerowały, że ciało takiej osoby było całkowicie zanurzone w wodzie, jako symbol oddania się Bogu. A w jakich miejscach potrafili brać chrzest Świadkowie Jehowy? To całkiem ciekawe, oto lista z ich własnych publikacji:

- koryto do pojenia koni (Strażnica Nr 17, 1989 s. 23)
- lej po bombie xD (Przebudźcie się! Nr 24, 2005 s. 13)
- beczka na śmieci (
) (co trzeba mieć w głowie?!) („Rocznik Świadków Jehowy 2003” s. 126)
- beczka po rybach ( _) („Rocznik Świadków Jehowy 2009” s. 204)
- kadź służąca do dezynfekowania owiec xD (Strażnica Nr 23, 1988 s. 23)

Wypisałam te, które mnie najbardziej zaskoczyły, albo rozśmieszyły. Z tego co wiem, dziś, jak nie są organizowane większe zgromadzenia przez pandemię, to biorą chrzest w wannie.

Z racji tego, że ŚJ nie wierzą w Trójcę, to osoba udzielająca chrztu nie mówi formułki “w imię Ojca i Syna i ducha świętego”. Warto też zwrócić uwagę, że ŚJ nie uznają żadnego innego chrztu, jaki dana osoba miała wcześniej. Jeżeli ktoś jako niemowlę był ochrzczony w religii katolickiej, to dla ŚJ nie ma to znaczenia. Ma być ich chrzest, na ich zasadach i koniec.

Bardzo krytykują też Kościół Katolicki za chrzczenie niemowląt. Uważają, że to niezgodne z Biblią, bo Jezus brał chrzest mając 30 lat i to wskazuje na to, że musi być to świadoma decyzja. Nie przeszkadza im jednak, jak nawet 6-7 letnie dziecko przechodzi do pytań do chrztu i zostaje oficjalnym Świadkiem Jehowy. W tym wieku przecież tak bardzo jest świadome tej decyzji, co nie?


Zadajmy też sobie pytanie: które wersety biblijne dają tej organizacji przyzwolenie dla chrztu dzieci mających 6 lat? Skoro nie dają przyzwolenia do chrzczenia niemowląt, to bądźcie konsekwentni, drodzy Świadkowie. Czy dzieci w wieku 6-10 lat są w stanie zrozumieć wszystko to, co opisują książki do studium? Wydaje mi się raczej, że pisane są one dla osób dorosłych. A jeszcze trzeba dodać do tego odpytkę, do której wrzuciłam link. Tych pytań obecnie jest bodajże 60, czy naprawdę pytanie w stylu "Na co jesteś zdecydowany, jeśli chodzi o niemoralność, czyli wszelkie niedozwolone kontakty seksualne?" jest dobre dla sześciolatka? Nie wydaje mi się.

Co ciekawe, ŚJ używają też w związku ze chrztem niemowląt argumentu, że nie można dziecku narzucać swojej religii, ale jeśli już chodzi o odmowę transfuzji krwi swoim dzieciom, które jeszcze ŚJ nie są, to już nagle jest ok, nie ma hipokryzji. Właśnie że jest, drodzy Świadkowie, jeśli to czytanie (a wiem, że czytacie), bo tym samym narzucacie swoim dzieciom Waszą wiarę.

I o tym, moi kochani czytelnicy, będzie następny wpis. Kwestia transfuzji krwi jest bardzo ważna u ŚJ, każdy z nich musi tego przestrzegać. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

------------------
Nie jestem już Świadkiem Jehowy, odeszłam stamtąd mając 26 lvl (teraz zbliżam się do 30) po 24 latach (moi rodzice zostali ŚJ, gdy miałam 2 latka). Nie wierzę już w ich nauki, odrzuciłam wiarę w osobowego Boga i nie uznaję autorytetu Biblii, jednak będę ją w niektórych wpisach przytaczać, jako dowód na podstawę tego, w co wierzą ŚJ.

#nowomowajehowych #swiadkowiejehowy #religia #sekta i pozwolę sobie nawet na #gruparatowaniapoziomu, gdyż te wpisy wymagają z mojej strony zaangażowania, uczą czegoś o hermetycznej sekcie i dają mi wiele radości z dzielenia się tymi informacjami, by każdy z Was miał możliwość umieć z nimi rozmawiać, gdy nadejdzie taka potrzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°) i podjąć świadomą decyzję w razie czego, bo ŚJ wszystkiego Wam nie powiedzą ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Sandrinia - Hej! Witam na #nowomowajehowych ( ͡~ ͜ʖ ͡°) 
Dłuższą przerwę zrobiłam so...

źródło: comment_1619709498u5NwxQZl3wTOivy04SHNBV.jpg

Pobierz
  • 124
  • Odpowiedz
@Sandrinia Ty nie wiesz co to jest stara wersja książki do studium :) BTW samo słowo studium musi brzmieć dziwnie dla kogoś spoza kregu wtajemniczonych, normalni ludzie używają raczej formy w liczbie mnogiej.
  • Odpowiedz
@Asarhaddon: spokojnie, zaczynałam z "wiedza która prowadzi do życia wiecznego", ale tego już oszczędziłam niewtajemniczonym xD też tak myślałam o tym, że "studium" musi dziwnie dla kogoś brzmieć, dlatego oni jak je komuś proponują, to często zmieniają na "kurs biblijny".
  • Odpowiedz
@Asarhaddon: @Sandrinia: jest od niedawna jeszcze nowsza już nie książka a broszura a w zasadzie to ma być chyba interaktywny kurs biblijny, więc ta też z ilustracji która wrzuciłaś niedługo już wyjdzie z użycia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan: z jednej strony to co wyjaśnił kolega @Asarhaddon brzmi sensownie, jednak miałam w zborze kolesia, który wykładał na uniwersytecie hebrajski i badał Biblię właśnie pod kątem języków oryginału, również greki, ale jednak kiepski był z niego ŚJ xD miałam wrażenie, że jest w tym dla żony i reszty rodziny.
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan kwestia zagłębiania się i swoistego przenikania dziedzin. Koleś może znać język i czytać w oryginale, ale nie konfrontuje tego z wiedzą historyczną lub nie wyciąga żadnych wniosków. Poza tym 2000 lat chrześcijaństwa odcisnęło na ludzkości swoiste piętno w postrzeganiu pewnych spraw i trudno się go pozbyć. Stąd też pełno historyków-katolików, a przecież na zdrowy rozum trudno pogodzić świadomość zła jakiego dopuścił się Kościół z możliwością pełnienia przez tę organizację funkcji boskiego
  • Odpowiedz
Koleś może znać język i czytać w oryginale, ale nie konfrontuje tego z wiedzą historyczną lub nie wyciąga żadnych wniosków.


@Asarhaddon: to musiałby być już przypadek kliniczny :D z jednej strony umiejętność ogarnięcia dość zawiłych kwestii lingwistycznych, z drugiej całkowity brak samodzielnego myślenia/krytyki tekstu. Swoją drogą miałem epizod mediewistyczny w swoim życiu, więc niewiele mnie zdziwi :P
  • Odpowiedz