Wpis z mikrobloga

#koronawirus #nauka #biochemia
Caveat: niemerytoryczne wpisy będę czarnolistował.

Amantadyna: wg mojej wiedzy brak informacji, czy ten lek faktycznie działa na COVID19- nie ma badań, na google scholar i pubmed wysokocytowane jest tylko badanie proponujące hipotetyczne model działania leku. Ze źródeł popularnych przeciwkowidowe działanie leku jest wspomniane tylko na polskiej wikipedii- brak go na anglo-, niemiecko- i rosyjkojęzycznej wersji. Skąd w ogóle wzięła się koncepcja wykorzystania amantadyny w tym celu, jaki miałby być mechanizm działania?
  • 9
@Woody_90: jesli wychodzi medyk w czasie pandemii gdzie ludzie podobno umieraja i twierdzi ze leczy tym lekiem ludzi i im sie polepsza to co robisz jako rada medyczna w kraju?:
A) od razu zabierasz sie za badania by sprawdzic czy cos jest na rzeczy?
B) przez rok czasu szkalujesz goscia tekstem ze nie ma dowodu ze to pomaga mimo ze masz dostep do jego pacjentow i jego sprawozdan

Oczywiscie w tym
@Woody_90: Amantadyna jest ok, jak leczysz się równolegle u lekarza, to tak jak z czarodziejskimi ziołami, lub magicznymi terapiami na nowotwory.

@wiem_wszystko:

B) przez rok czasu szkalujesz goscia tekstem ze nie ma dowodu ze to pomaga mimo ze masz dostep do jego pacjentow i jego sprawozdan


jak Cię lubię, ale to jest "ziębowanie", on też pierdzielił, że jego metody leczą i też wrzucał jakieś "z dupy: sprawozdania, jak chcesz to
@wiem_wszystko: z tego co czytam to w UK to badają, a u nas to trudno powiedzieć, bo media są kłamliwe i żerują na sensacji, trzeba by mieć kogoś w placówkach gdzie tego typu badania są prowadzone. Ewentualnie gdyby byłyby transparentne, ale to raczej nie przejdzie bo kasa za patenty, więc moim zdaniem kto pierwszy potwierdzi skuteczność ten wygra niezłą sumkę, nie wierzę w światowy spisek. Na razie to takie "ziębowanie" chcesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wiem_wszystko:
O taką odpowiedź mi nie chodziło. Dane z czegoś takiego są nic nie warte- brak podwójnej ślepej próby, choć to też nie udowadnia, że amantadyna nie działa. Wpis o Merkel pokazuje tylko kompleksy ("źli Niemcy"), choć chciałbym żeby w Polsce rządził ktoś tak wykształcony.
Skąd w ogóle wzięła się koncepcja wykorzystania amantadyny w tym celu, jaki miałby być mechanizm działania?


@Woody_90: Luźny cytat z Bodnara:

"Wiem jak działa Amantadyna i jak popatrzyłem na mechanizm infekcji wirusa to oczywiste było że będzie na niego działała. Spróbowałem no i faktycznie objawy u pacjenta ustąpiły w 48 godzin."

Nie wyjaśnił jak i dlaczego i nie widziałem by wyjaśniał. Dobrze że trwają właśnie badania kliniczne. Jak się okaże że