Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki,

w skócie to jestem debilem. Dłuższa wypowiedź – mam problem z tematem rozliczania się z handlu kryptowalutami. Po pierwsze, zrobiłem sporo transakcji na giełdach + PancakeSwap. Oprócz inwestycji w normalne coiny w stylu BTC, ETH, Cardano itp. to bawiłem się w tzw. #shitcoin, a między innymi #safemoon. Jak pewnie wiecie, polega to na tym, że przy każdej transakcji 5% jest palone, a drugie 5% jest dzielone między wszystkimi holderami. Nasuwa się więc pytanie, jak to rozliczyć? Pobierając tabelkę transakcji z bscscan, wyskakuje mnóstwo transakcji, niektórych nawet nie rozumiem do końca i przyznam, że nie wiem jak się mam zabrać za temat... Czy ma ktoś jakiś sposób, jak to ugryźć lub może polecacie jakieś biuro rachunkowe, które jest w stanie to ogarnąć, gdybym im np. wysłał wyciągi z giełdy + wyciągi z bscscan? Z góry dzięki za pomoc.

#kryptowaluty #kiciochpyta #podatki
  • 21
@KonDaVinci: różnica między kwotą wejścia a kwotą wyjścia x19%. Jeśli wychodzisz proporcjonalnie to w tej proporcji w jakiej kwota wyjścia ma się do całości środków na rachunku, tę proporcję stosujesz do kwoty wejścia która stanowi wtedy Twój koszt. Ja bym tak do tego podszedł
@KonDaVinci: Rozliczasz sie tylko i wyłącznie z tego co wypłacisz. Jeśli coś trafi na twoje konto bankowe to z tego się rozliczasz. Dodatkowo koszt zakupu kryptowalut możesz sobie odjąć jako koszty. Jeśli kupiłeś krypto za 5000zł, i wypłacłeś np. 10000zł, to 5k wrzucasz w koszty, 19% podatku odprowadzasz od "zarobionych" 5k. To tak w skrócie. Poczytaj, jest masa stron opisująca jak się rozliczać.
@afromort: Właśnie tak myślałem, ale przyznam, że zrobiłem sporą wielokrotność wkładu wejściowego i obawiam się, że US się do tego przyczepi, sprawdzi. Wtedy będę potrzebował całej historii transakcji i o ile się nie mylę, powinna być dobrze i zrozumiale opisana. Wyciąg z giełdy oraz z BSC nie do końca są zrozumiałe...
@Kerach: Jak dla mnie to bym zrobił (rzucam tutaj kwotami z dupy). Wydane pieniądze na inwestycje: 250 zł. Wyciągnięte pieniądze: 5000 zł. Więc rozliczam się z kwoty 5000-250=4750. No i teoretycznie tak to działa, tylko tak jak wspomniałem komentarz wyżej, trzeba to chyba dobrze opisać. Strony to opisują w śmieszny sposób, bo podają sytuacje handlu w stylu 2 razy w miesiącu na giełdzie. A u mnie to było sporo małych trade'ów
@KonDaVinci: No nie są zrozumiałe, ja tam dalej nie wiem jak ludzie wykonujący mase transakcji na dexach, bawiący sie w yield farming, staking czy ico mają u nas dokumentować wszystkie transakcje, jak u nas to czarna magia dla US. Wydaje mi się, że przy dużych zyskach i sporej ilości transakcji można sobie odpuścić odliczenie kosztów i rozliczać się od przychodów, żeby nie zaniżać podatku.
@KonDaVinci: Podatek płacisz na koniec roku od całego dochodu - dochód naliczasz tylko i wyłącznie jak przechodzisz na tradycyjny pieniądz. Polecam ten podatek odłożyć na następny rok pakując się pod koniec roku w stablecoiny ( ͡° ͜ʖ ͡°). Tutaj masz wszystko opisane kiedy płacić, nic skomplikowanego, nie potrzeba do tego żadnych biur rachunkowych nawet przy poważniejszych kwotach można samemu to wszystko ogarnąć.
że zrobiłem sporą wielokrotność wkładu wejściowego i obawiam się, że US się do tego przyczepi, sprawdzi.


@KonDaVinci: Całego łańcucha zmian nie będą chcieli. Nawet po fakturach szukają maks 2 firmy w tył, ew. krzyżowe. Jak grzecznie odprowadzisz podatek i masz dokumentację na ostatnie dwie wymiany np. wszystkiego do BNB i USTD plus przelew na rachunek/kartę z giełdy, to wystarczy. Zreztą reszta jest publicznie dostępna ( ͡º ͜ʖ͡º