Wpis z mikrobloga

@Kimtchie: Mam router od dostawcy internetu w salonie i poprwoadziłem kabel ethernet na drugi koniec domu na górę do pokoju. Chciałbym tutaj wsadzić drugi router żeby
1. mieć lepszy zasięg w tej części domu,
2. z tego routera kablem łączyć się z PC.

Czy wystarczy, żę kupię byle jaki router obsługujący prędkości 1GB/s, podłącze kablem i nazwę tak samo jak ten na dole? Czy jednak będą się gryzły i nie stworzą jednej sieci? Doradzi ktoś dobry router do takiego zabiegu? Możliwe, że kiedyś bym chciał na nim zainstalować VPN, ale to nie jest priorytet teraz. Trochę zielony w tym jestem.

#router #internet #swiatlowody #swiatlowod #accesspoint
  • 13
@Kimtchie: Jesli kupisz urzadzenie z portami gigabitowymi i wifi podobnej jakosci do twojego routera bedziesz miala taka sama predkosc jak na routerze, o ile oczywiscie podlaczysz sie do wifi urzadzenia ktore jest fizycznie blizej. Wlasciwie po co ci VPN? Tego urzadzenia nie stawiasz na "granicy" z internetem.

Routery mozna przerobic na access pointa tylko wtedy kupujesz router ktory nie robi za router(bo router laczy ciebie z internetem, sa routery bez wifi).
@krzywy_kanister: dzięki wielkie! W końcu trochę rozumiem. Pójdę w takim razie drogą z routerem bo zależy mi na kablu na końcu. Dostawca netu dał mi router Huawei echolife HG8247H. Wujek google mi podpowiada że router ten nie obsługuje nawet 5Ghz. W jakim około przedziale cenowym powinienem szukać routera do góry? Masz może jakieś zaufane typy?
Huawei echolife HG8247H


@Kimtchie: Zawsze mozesz sprobowac wylaczyc wifi na routerze operatora lub zaatakowac o to dostawce i postawic dwa urzadzenia, jedno przy routerze drugie dalej.

Wiesz co, tak ciezko cos polecic, wez cos co ma porty gigowe i wifi ac/5ghz, pokroju DLinka Dir 825 czy troche drozej to TP-Link Archer C7, ewentualnie cos z wifi 6, huawei mial tanie modele. To nie musza byc te konkretne modele tylko pilnuj parametrow.
@Kimtchie: podłącz drugi router, ustaw na nim tryb bridge, żeby nie zarządzał DHCP itd. i ustaw taką samą nazwę sieci WiFi (SSID), takie samo hasło i takie same zabezpieczenia (mowa o tych WPA2 itd.). Dzięki temu urządzenia powinny w miarę płynnie przełączać się między routerami, no a połączenie kablem z PC nie jest od tych ustawień zależne.
@Kimtchie: Nowsze urzadzenia pewnie w wizardzie to pierwszej konfiguracji mama tryb ktory podalem w drugim linku. Najgorsze co mozna zrobic to podpiac router do sieci zamiast do komputera po kablu, wtedy wlacza sie drugi dhcp i jest troche slabo.