Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista #gry #gamedev
Naszła mnie myśl na zmiane swojego życia.
Od kilku miesiecy zastanawiam sie co robic aby było to coś co moze byc interesujące, rozwojowe i w kierunku ktory w jakis sposob mnie interesuje.
Padło na to że moja pasja zawsze były gry.
Chciałem spróbować nauczyc sie w tym. Może cos samemu zrobić albo dołączyć do ekipy lub ją założyć.
Od czego zacząć? Jak sie za to zabrać? Kursy? Szkolenia? Kanaly na yt?
Mam prace, stabilny dochód i póki co chce aby to bylo dodatkiem który bede rozwijał.
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Badyl69: Jakbyś miał coś robić to już byś robił. Każdy powtarzam każdy kto tak pierodli na tym skończy. Raz na pare miesięcy w chwilach znudzenia złapie cię taka mysl poczytasz o tym oglafneisz jakiś filmik na yt i na tym sie skończy.
  • Odpowiedz
@Badyl69: Chcesz się zająć strikte robieniem gier? Może chcesz robić "część" gry? Jakich gier? Może lubisz gry TPP/FPP, wtedy warto zapoznać się z edytorami Unreal Engine/Unity.
2D? To może Godot Engine?
Chcesz nauczyć się programować? Zacznij od jakichś skryptów do istniejących gier które umożliwiają wykorzystywanie własnego kodu (Space Engineers przychodzi mi na myśl) a później możesz zacząć zgłębiać tajniki pisania własnego silnika/gry 2D/3D.
Masz zmysł artystyczny? Może chciałbyś robić swoje
  • Odpowiedz
@lilitch123: jeżeli myśle co w życiu sprawia mi przyjemność od wielu lat, co mnie nie nudzi, o czym lubię poczytać to są to gry.
Kiedys siedziałem przed kompem. Potem przed konsola, potem tablet, telefon i znowu konsola i tablet.
Gram od czasów c64 wiec trochę tych gier było.
Gatunki? Historia? Studia które istniały. Wszystko po trochu.
@IlllI: może i tak. Może to jest chwilowa zajawka i myśl która zniknie, może faktycznie będę dalej robił to co robię i za rok znowu przyjdzie mi taka myśl ze marnuje życie bo nie robię nic co mnie fascynuje i kreci.
A może to już jest ten moment. Któryś już w życiu ze tak, teraz zmienie życie, zacznę coś robić i się uda? Nie wiem tego ja i nie wiesz ty, ale póki nie spróbuje to będę żałować. Tak jak już kilku rzeczy z przeszłości ze
  • Odpowiedz
@Badyl69: to ze lubisz czytać o grach i grać nie znaczy ze będziesz lubił je robić. (Analogia: to ze lubisz jesc croissanty, nie znaczy ze lubisz prace cukiernika).
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@leoha uwazam ze do wszystkiego trzeba dojrzeć i szukanie problemów zanim sie zacznie cos robic albo zmieniac jest najczęstszym bledem
  • Odpowiedz
@Badyl69: Z hashtagów rozumiem, że chcesz wejść w gamedev jako programista. Przyszło mi do głowy kilka pytań, zanim będę w stanie coś poradzić:
1. Zajmujesz się już programowaniem i chcesz po prostu rozszerzyć to do programowania gier, czy z programowaniem też dopiero planujesz zaczynać?
2. Jeśli już programujesz, to możesz opisać swoje aktualne doświadczenie?
3. Jeśli nie programujesz, to czemu akurat tą działką chcesz się zająć w gamedevie?
  • Odpowiedz
@leoha: pracowałem jako mentor w szkole programowania i widziałem osoby, które mając 40 lat postanowiły się przebranżowić i widziałem z jaką pasją w to wchodziły. Czasem to jest kwestia momentu, w którym uświadamiasz sobie, że możesz robić coś innego, co do tej pory wydawało się totalnie abstrakcyjne czy nieosiągalne.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@FeniXb3 wybieram bramkę nr 3.
Czemu to? Chce mieć drugą opcje w zyciu. Aktualnie mam niby stabilną pracę niby nie pracuje duzo i zarabiam ok ale czlowiek chce wiecej.
Druga sprawa ze moja praca jest zalezna od covidu i lockdownow.
Trzecia sprawa ze chce miec prace ktora moge robic z kazdego miejsca na ziemi. Chce wyjechac z tego kraju.
Czwarta sprawa że jestem przekonany ze moj zawod bedzie zanikał a wszystko co zwiazane z pojeciem "programowanie" bedzie sie rozwijać.
Piata sprawa ze mam dwóch malych synów i chce im cos pokazac, dac mozliwosc, ulatwic
  • Odpowiedz
@Badyl69: dzięki za ten opis.

Możliwych opcji na start jest sporo, można je z grubsza zawęzić do wyboru między jedną z tych opcji:
1. Zaczynasz od nauki programowania w jakimś konkretnym języku przez pisanie prostych gier od zera, żeby poznać podstawy samego programowania, jak i tego języka.
2. Wybierasz silnik do tworzenia gier, który część rzeczy załatwia za Ciebie i uczyć się jednocześnie jak działa ten silnik, jak pracować w edytorze i jak
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@FeniXb3 wow. Jeszcze z 3 razy musze to przeczytac i wszystko sprawdzić obejrzeć ale dales mi tyle contentu ze mam co robić!
O takie cos mi chodziło!
Jak juz przebrnę przez to i podejmę decyzję to dam znać. Jak poczuje to że to to, to masz u mnie butelke wina albo w----y (wino to moja praca)
  • Odpowiedz
@Badyl69: no to się cieszę. Moją pracą z kolei jest aktualnie edukowanie w sferze tworzenia gier. :) Co prawda nie zarabiam aktualnie za bardzo na tym, ale cóż, większość czasu na tym spędzam. :D

Jeszcze jakbyś chciał zdobyć wiedzę poza samym programowaniem, a bardziej o game designie, to koniecznie obczaj kanał Game Maker's Toolkit - https://www.youtube.com/channel/UCqJ-Xo29CKyLTjn6z2XwYAw Gość robi mega robotę - porusza ciekawe tematy i robi to bardzo profesjonalnie.

A
  • Odpowiedz
@Badyl69: a, jeszcze jedna myśl mi przyszła. Proponuję podejść do uczenia się z konkretnym celem. Różni ludzie organizują tzw. game jamy, czyli wydarzenia, w ramach których w ograniczonym czasie (zazwyczaj 48h) trzeba zrobić grę na zadany temat. W niektórych są nagrody, ale nie dlatego o tym mówię - gamejam to genialny sposób na skupienie się na stworzeniu gry. Jeżeli jesteś w stanie sobie wydzielić czas na to, to bardzo polecam.
  • Odpowiedz