Wpis z mikrobloga

@MacQ21: owsa dam do 1,5 kg bo chyba tyle mam(niestety jestem na kwarantannie i nie dokupię jutro), laktozę chciałem dać żeby trochę dosłodzić, bo robiłem już ten przepis tylko bez pszenicy, na gęstwie us-05 i dolewałem maceratu na bimbrze 90% z kawy i płatków dębowych. Maceratu już nie mam ( ͡° ʖ̯ ͡°) z laktozą chyba zejdę do 500g bo chciałem jeszcze spróbować zrobić oat cream
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czy_pisiont: przydałoby się więcej płatków owsianych (kosztem karmelpwych). Laktozy na 20l zredukowqlbym do 500g, może nawet mniej.
Zacząłbym zacieranie w większej temperaturze, 68C później 70-72C (w takim przypadku na pewno musisz laktozę zredukować).
Ale możesz zostawić tak jak masz. Będzie oatmeal milk stout ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czy_pisiont: może odrobinę, będzie więcej ciała i podbudowy. Ale to moje preferencje, bo osobiście wolę takie lekko słodkie stouty niż wytrawne.
Chociaż 20 min w 65C nie zrobi mocno wytrawnego.
Rób i zdaj później relacje. Przy drugim podejściu inaczej zatrzesz i będzie porównanie :)
  • Odpowiedz
@MacQ21: ja miałem 21% płatków owsianych i piana jak na Pepsi (,) do tego mętność jak w weizenie, mimo użycia drożdży, które dobrze kłaczkują (S-04). Filtracja też jakoś więcej czasu zajęła. Nie polecam, natomiast fakt - 13 blg miało fakturę przynajmniej 18-stki.
  • Odpowiedz
@stout2137: na moich owsianych stoutach zawsze mam fenomenalna piane. daje 20-30%. płatki poprawiają piane więc u ciebie musiało coś innego pójść nie tak. co do mętności to jest kilka opcji 1 mogłeś za szybko przelać i zostało za dużo drożdży ale powinny osiąść na dnie butelki i powinno byc klarowne. 2 zakażenie może powodować mętność 3 brak przełomu warto do ciemnych piw używać mchu irlandzkeigo lub whirlfloca i żeby brzeczka
  • Odpowiedz
@MacQ21: 13 blg, 3 tygodnie fermentacji kontrolowanej lodówką, na pewno nie za wcześnie ;) zakażenie raczej bym zauważył i wyczuł. Co do przełomu to nie pamiętam, to było rok temu, ale zawsze gotuję dość solidnie - grzałka 2kW plus gaz.
  • Odpowiedz
@stout2137: no to dziwne. raz miałem zmętnienie na zimno w ciemnym piwie. to była wina palnika warka wyszłą troche za duża i ledwo sie gotowała. zafundowałem sobie palnik 11kW na 2/3 mocy gotuje sie potężnie. teraz jak zlewam idealnie klarowną brzeczke po użyciu whirlfloca
  • Odpowiedz