Wpis z mikrobloga

Nacjonalizm stoi w radykalnej sprzeczności z kapitalizmem. Idee wolnorynkowe to nic innego, jak zniesienie regulacji i wystawienie Polski na międzynarodowe korporacje, które dokonałyby całkowitego zawłaszczenia. Każdy kto pamięta czym się skończyły reformy Balcerowicza powinien odrzucać neoliberalne pomysły i samych podstaw. Sojusz Korwina oraz Ruchu narodowego to nieporozumienie. Bosak stoi praktycznie pomiędzy dwiema sprzecznymi ideami. Do tego neoliberalizm promuje wprost konsumpcjonizm i atomizacje jednostek w ramach społeczeństwa co rozbija jego organiczną jedność. Więcej kapitalizmu nie jest rozwiązaniem tylko trucizną dla tego narodu.

#nacjonalizm #konfederacja #antykapitalizm #polityka #kapitalizm
  • 24
  • Odpowiedz
@Baleburg:

nie brakowało też zyskownych PGRów, które również postawiono ustawą w stan likwidacji w imię neoliberalnej ideologii.


PGRy i zakłady pracy, które przynosiły zysk przetrwały prywatyzację i radziły sobie na zasadach rynkowych, poupadały właśnie te, do których trzeba było
  • Odpowiedz
@Al-3_x:
Nacjonalizm w sferze ekonomicznej, gdzie faworyzuje się swoją grupę narodową rzeczywiście może owocować chociażby cłami na towary zagraniczne, żeby dbać o swój rodzimy rynek. Natomiast izolowanie się od rynku zewnętrznego to nawet nie jest socjalizm, tylko autarkia.
  • Odpowiedz
nie brakowało też zyskownych PGRów, które również postawiono ustawą w stan likwidacji w imię neoliberalnej ideologii.


@Baleburg: Ile ich dokładnie było? Masz jakieś wyliczenia na ten temat?
  • Odpowiedz
czym się skończyły reformy Balcerowicza


@Al-3_x: Wzrostem płac, zwiększeniem siły nabywczej. 30-50$ w PRLu i 400-450$ w 2000 roku. Ostatecznie świetnie na tym wyszliśmy.
  • Odpowiedz
@amantadeusz: Zachowujesz się jakoby wzrost ekonomiczny ostatnich 30 lat był wypadkową tylko i wyłącznie reform Balcerowicza.

Zaskoczę cię misiu. Kraje wschodniej Europy, które nie przeszły tak drastycznej terapii szokowej pana Sachsa jak Czechy, Litwa czy Słowenia są dzisiaj zamożniejsze od Polski ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A w Rosji podobona polityka ekonomiczna skończyła się kryzysem fiskalnym, bankructwem i na końcu trwającą do dziś dyktaturą.

Więc Balcerowicz nas
  • Odpowiedz
@amantadeusz: Gdyby ruskie wyżebrały trochę pomocy międzynarodowej, aby część ich zakładów przemysłu ciężkiego mogła przetrwać do czasu, aż dostosuje się do wolnorynkowej gospodarki to byliby dzisiaj w dużo lepszym położeniu. Sachs kazał im zamykać wszystko co nierentowne kompletnie niszcząc ich potencjał ekonomiczny, bo po tak gwałtownej transformacji ustrojowej praktycznie wszystko było nierentowne.

ZSRR produkował na konsumpcje nie na profit. Jakby mięli z 5 lat na przystosowanie się co dało by
  • Odpowiedz